Osobnosti Mělnicka: malá obec s velkými osobnostmi

Dnešní díl seriálu o osobnostech Mělnicka je zcela výjimečný, v regionu bychom totiž těžko hledali druhou obec, se kterou by byly spjaty takové osobnosti jako Svatopluk Čech či Bedřich Smetana.

Novinář z námořnické rodiny

Vladimír Fuksa se narodil 23. března 1929 v Obříství, kde vychodil i měšťanskou školu. Maturoval na Vyšší průmyslové škole strojnické a vystudoval Institut společenských věd UK v Praze. Jako novinář působil například v Obraně lidu, Čs. Sportu a časopise Kopaná – hokej. Jeho otcem byl kapitán Čs. plavby labsko-oderské a jeho vypravování o Labi a Obříství Vladimíra Fuksu inspirovalo k napsání několika reportáží a fejetonů. Po srpnu 1968 však musel práci novináře z politických důvodů opustit, pracoval v neratovické Spolaně a pak také u Pražských silničních a hospodářských staveb. Žil v Nižboru, kde pečoval o rybářský revír, který býval kdysi oblíbeným místem spisovatele Oty Pavla. V Nižboru také 20. září 2006 Vladimír Fuksa zemřel.

Boxer, politička i fotbalista aneb Osobnosti Mělnicka

Novinář a cestovatel

Druhou osobností z Obříství je známý český novinář Svatopluk Čech. Ten se sice narodil v Ostředku u Benešova, ale v Obříství několik let žil. V Praze vystudoval piaristické gymnázium a později práva. Přispíval do almanachu Ruch a časopisu Květy, od roku 1871 byl redaktorem Světozoru. V letech 1873-1876 působil jako redaktor Lumíru, krátce působil i v Národních listech.

Hodně cestoval, navštívil Kavkaz, Chorvatsko, Dánsko, Polsko, Itálii, Paříž. V letech 1895 až 1903 žil v Obříství . Konec života trávil v Praze na Letné, v Holešovicích a v Tróji. Pohřben byl s velikou slávou na Vyšehradě. Již 3 měsíce po jeho smrti 6. června 1908 byl pojmenován Čechův most v Praze. Ještě za Čechova života (1903) nesly jeho jméno Sady Svatopluka Čecha na Vinohradech, kde byl v roce 1924 odhalen pomník, jehož autorem je Jan Štursa. V Praze byly v dalších čtvrtích pojmenovány Náměstí Svatopluka Čecha ve Vršovicích, Čechova ulice na Letné, Čechova čtvrť v Modřanech nebo Čechova škola v Tróji.

Osobnosti Mělnicka: držitel Nobelovy ceny

Slavný Bedřich Smetana

O tomto významném českém hudebním skladateli asi není třeba se sáhodlouze rozepisovat. Jaký byl ale jeho vztah k Obříství? Smetana zde trávil nějaký čas u svých rodičů, kteří se sem přestěhovali a také se zde podruhé oženil. Žil v domě, ve kterém má dnes muzeum.

První pamětní síň byla v Obříství slavnostně otevřena 9. září 1956. Ne však na památném místě na Lamberku, ale dočasně v budově bývalé pošty a nynějšího obecního úřadu před zámkem. Teprve v roce 1968 byla nákladem čtvrt miliónu korun provedena generální oprava původní Lamberské usedlosti Ferdinandiových, kde Bedřich Smetana prožil několik šťastných let svého života a památník byl přestěhován do těchto míst.

27.3.2021
Aloise Jiráska a jeho Staré pověsti české zná asi každý. Ovšem své regionální pověsti má...
18.3.2021
Jen pár dní zbývá do konání valné hromady OFS Mělník, ze které vzejde nový předseda...
13.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
13.3.2021
Jedním z mnoha umělců, kteří se narodili v Itálii, ale svůj umělecký i rodinný život...
10.3.2021
Chápu, že psát o zámcích se v situaci, kdy se dostanete akorát na konec obce,...
3.2.2021
Historickým městem roku 2020 v Libereckém kraji se stala Dubá na Českolipsku. Porota ocenila, jak...
2.2.2021
Před časem se v Mnichově Hradišti rozhořela diskuze, zda by město nemělo mít důstojnější připomínku...
1.2.2021
Po třech letech intenzivní práce přišla na svět kniha Příběh Mnichova Hradiště. Je velkolepým zpracováním...
30.1.2021
Na svět přišel do chudé místní rodiny, v dospělosti se stal ředitelem gymnázia, předním českým...
26.1.2021
Pracovníka areálu ve Všetatech na Mělnicku v sobotu pokousal tygr a vážně jej zranil. Policie...
23.12.2020
Škroupovo náměstí s přilehlou ulicí Prokopa Holého po dokončení rekonstrukce získá podobu, kterou mu přiřkl...
Reklama