Minulost podprsenky je jasná, ovšem budoucnost ji čeká zcela neuvěřitelná. Víme, jaká

21.1.2019
Františka Vrbenská
Další fotky

Chceme-li vědět, jak a proč vznikla, vypravíme se do časů Ötziho. Už tehdy si ženy obtáčely ňadra pevným pruhem tkaniny. Nešlo o cudnost, ani erotickou výzvu. Při fyzické námaze byla opora prsů prostě pohodlnější a evropské klima takové řešení dovolilo. V Egyptě faraónů se s ním nesetkáme, zato najdeme šik pouzdrové šaty s živůtkem až pod ňadry. Tři a půl tisíce let stará vyobrazení z Kréty dokládají primární funkci podprsenky. Sportující ženy na sobě mají obdobu bikin, zatímco vznešené dámy se navlékly do korzetu, který ponechával ňadra vyzývavě nahá.

Ve starověkém Řecku a Římě i v jihovýchodní Asii si ženy běžně ovíjely poprsí látkovým pásem. V dávné Indii se objevil přiléhavý krátký živůtek.  V Číně se až do pádu císařství nosily náprsníky upevněné k tělu tkanicemi; v modernizované, elegantní verzi slouží i dnes. Legendární dahomejské Amazonky sloužící jako elitní královská garda, nechodily do boje nahoře bez, ale také s hrudníkem chráněným zkříženými pruhy látky.

Sexy dračice nebo andělsky nevinná. Spodní prádlo pro každou příležitost najdete v Marks & Spencer

Představu, že středověk ponechal ženám z prádla jen košili, zlikvidoval nález soudobě vyhlížejících lněných podprsenek z poloviny 15. století. Kromě nich existovaly košile se všitými nezpevněnými košíčky, kterým se říkalo „kapsy pro ňadra“ nebo „košile se sáčky“. K zachycení ňader posloužily i široké pentle, známé z archaického Řecka.

Kde se vzaly moderní punčochy a proč muži říkají punčocháčům skafandr? Kvůli nylonkám se i demonstrovalo!

Estetický ideál dlouho nepřál bujným ňadrům, takže se v módě setkáme s těsnými živůtky zplošťujícími hruď. Korzety by si zasloužily samostatný článek, nepatří tak úplně minulosti a příležitostně se do dámského šatníku vrací. Francouzská revoluce, která vzývala odkaz antiky, přinesla obdobu sportovních podprsenek. Pak na ženský hrudník znovu zaútočil korzet, ale kolem roku 1866 se v Anglii vynořily podprsenky z hedvábí a krajek. Nevypadaly zvlášť pohodlně, ale nastouply vítězné tažení.

O pár let později Francouzka Herminie Cadolle rozdělí korzet na spodní část podporující poprsí a vrchní část chránící ňadra. S patenty na různá řešení podprsenky se téměř roztrhl pytel. Na počátku dvacátého století už Oxfordský slovník angličtiny zná nový výraz: brasserie, zkráceně bra. Podprsenka je oficiálně tu.

Podprsenku nosíme už přes 100 let. Vynalezena byla úplnou náhodou kvůli „nehodě“

S vynálezem moderní podprsenky je spojována Mary Phelbs Jacob a rok 1910.  Po Velké válce tzv. bandeaus ňadra opět zplošťují do žádaného chlapeckého looku a odkazují k látkovým páskám starých dob. Velmi rychle se však vrací ladné ženské formy…  Na konci čtyřicátých let vynalezený styl push-up dlouho slaví úspěchy, aby se od něj nyní začaly ženy odvracet. Ikonické špičaté podprsenky padesátých let vzkříšené Madonnou, wonder-bra, pohodlné sportovní výrobky, excentrické kovové a klenotnické kreace…

„Nejlépe vůbec žádnou,“ hlásají poslední lifestylové trendy, které fandí ženské svobodě. Nakonec, nepřezdívá se podprsence „škrtič“? Už ten problém vybrat vhodnou velikost a tvar! Správný model si neumí vybrat až 70-80 % žen.

Stop povadlým ňadrům. Vyberte si konečně správnou podprsenku! Jak na to?

To bychom nesměli žít v éře digitálních technologií. Americká společnost Soma specializující se na spodní prádlo na posledním veletrhu elektroniky CES v Los Angeles představila projekt Somainnofit s Bluetooth konektivitou. Černá elastická podprsenka změří jednotlivé parametry dámského hrudníku a odešle je do tabletu. Aplikace v něm je vyhodnotí a přesně určí skutečnou velikost prsou a doporučí odpovídající tvar a typ podprsenky z produkce firmy.

FOTO: Dějiny podprsenky

Dějiny podprsenky - OLYMPUS DIGITAL CAMERADějiny podprsenky - DepositphotosDějiny podprsenky - 1-antický sportovní úborDějiny podprsenky - 8-předchůdce podprsenkyDějiny podprsenky - 2-čínský dámský náprsník
Další fotky
Dějiny podprsenky - 3-podprsenka z 15. stoletíDějiny podprsenky - 4-viktoriánská podprsenka z r.1866Dějiny podprsenky - 5-doba charlestonuDějiny podprsenky - 6-prádlo somainnofitDějiny podprsenky - 7-dahomejská válečniceDějiny podprsenky - ATRL

Tuto užitečnou pomůcku lze použít 200x, než dojde baterie. Ale do té doby se na trhu objeví něco ještě úžasnějšího!

 Nepřehlédněte