• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Mladičká partyzánka zabila přes sto německých důstojníků. Otrávila je

  15.1.2020
  Václav Pavlík
  Další fotky

  Tato hrdinka se jmenovala Zinaida Portnova a narodila se 20. února 1926 v Leningradě v běloruské dělnické rodině. Němci vpadli do její vlasti právě, když skončila 7. třídu základní školy. Rázem se tak ocitla na okupovaném území. A její volba byla jasná.

  Jejím působištěm se počátkem června roku 1941 stala vesnice Zuj poblíž stanice Obol v běloruské oblasti Vitebsk, kam odjela na prázdniny k babičce. V roce 1942, když jí bylo 16 let, se stala členkou podzemní organizace „Mladí mstitelé“ vedené E. S. Zenkovou, později vyznamenanou titulem Hrdina Sovětského svazu. Zinaida se podílela na roznášení sovětských propagačních letáků mezi obyvatelstvem, shromažďování a ukrývání zbraní pro sovětské vojáky a podávala zprávy o rozmístění a pohybu okupačních vojsk. Od starších členů organizace se naučila používat zbraně a výbušniny a účastnila se sabotážních akcí, např. poškození pump v místní elektrárně a cihelně.

  Sebevražedná mise Zoji Kosmoděmjanské. Proti fašistům měla bojovat vypalováním sovětských vesnic

  Kromě toho ale měla Zinaida Portnova i své „civilní“ zaměstnání. V roce 1943 pracovala v Obolu jako pomocná síla v kuchyni střediska, kde se stravovali účastníci kurzů pro německé důstojníky. V srpnu tohoto roku se jí v jídelně podařilo otrávit polévku, po jejímž požití zemřelo více než sto německých důstojníků. Okamžitě na ni padlo podezření a Zinaida, aby dokázala, že je nevinná a že polévka je v pořádku, před Němci talíř polévky sama snědla. Protože jed účinkoval až s určitým zpožděním a Zinaida se nezhroutila na místě. Němci ji propustili.

  Superkomunistického autora románu Mladá garda dohnala sovětská realita. A spáchal sebevraždu

  Jak došla domů k babičce, si Zina nepamatovala. Po požití jedu dostala křeče a zvracela, ale díky babiččiným bylinným odvarům a syrovátce otravě nepodlehla. Do práce ale nějaký čas chodit nemohla, Němcům vše došlo a začali po ní pátrat. Ve vesnici Zina zůstat nemohla a stala se členkou partyzánské skupiny pojmenované po maršálovi Sovětského svazu Vorošilovi. V dopise zaslaném rodičům napsala, že společně s partyzány nacisty porazí. V říjnu 1943 byla přijata do místní organizace Komsomolu, komunistického svazu mládeže.

  FOTO: Zinaida Portnova

  Zinaida Portnova - Zina Portnova (1926 až 1944) – wikipedieZinaida Portnova - Hrdina Sovětského svazu Zina Portnova – wikipediaZinaida Portnova - Zina Partnova (první zleva) – muzeum ve městě Obal – wikipedieZinaida Portnova - Obálka prvního dne – sovětská pošta – Hrdina Sovětského svazu Zina Portnova (1985) – wikimedia.commonsZinaida Portnova - Obálka prvního dne – sovětská pošta – Hrdina Sovětského svazu Zina Portnova (1978) – wikimedia.commons
  Další fotky
  Zinaida Portnova - Dečka, uháčkovaná Zinou – muzeum ve městě Obal – wikipedieZinaida Portnova - Pamětní deska v Petěrburku – ulice Ziny Portnové – wikipediaZinaida Portnova - Památník Ziny Portnové ve městě Togliatti v Rusku – wikimedia.commonsZinaida Portnova - Památník Ziny Portnové v Petrohradě, postavený na ulicí pojmenované po ní-wikipediaZinaida Portnova - Leninův řád – wikipedieZinaida Portnova - Řád hrdiny Sovětského svazu – wikipedie

  V prosinci roku 1943 nebo v lednu 1944 byla vyslána zpět do Obolu, aby zjistila příčinu nedávného nesplnění úkolu zadaného „Mladým mstitelům“ a aby kontaktovala zbylé členy. Byla však zajata. Pokusila se o útěk, když se během výslechu se zmocnila pistole Němce, který ji vyslýchal, a zastřelila ho a potom ještě další dva německé vojáky, kteří vpadli do místnosti. Dál se informace o jejím osudu liší. Buď byla zadržena ještě v budově anebo až venku v lese u řeky a brutálně vyslýchána. Na následky mučení zemřela anebo byla v blízkém lese zastřelena 15. ledna 1944. 1. července 1958 výnosem předsednictva Nejvyššího sovětu byla posmrtně vyznamenaná řádem Hrdiny Sovětského svazu a Leninovým řádem.

     Nepřehlédněte