Můžete si neustále kupovat nové boty nebo se pouštět do nových románků, ale šťastní a úspěšní tím nebudete

20.9.2019
Lukáš Mucha

„Kdybyste dokázali dostatečně milovat, byli byste nejmocnějším člověkem na světě.“

Emmet Fox

Láska okamžitá a trvalá

Podnikatelský kouč Nigel Cumberland ve své knize 100 věcí, které dělají úspěšní lidé uvádí, že se mu při koučování osvědčilo dělit zkušenosti lásky do dvou odlišných kategorií: na okamžitou a trvalou lásku.

Láska je nemoc, ale zdravá. 10 nejlepších citátů Zdeňka Svěráka

Okamžitá láska může brát mnoho různých forem včetně pobláznění, vášně, žádosti, touhy nebo snahy vlastnit. Vidíme ji v impulzivních nákupech, vášnivých milostných poměrech či touze po novém autě nebo hračce. Takové okamžiky pocitů lásky, které často vycházejí ze chtění nějakého člověka či věci, jsou sice příjemné, ale netrvají dlouho. Nevydrží nikdy. Můžete je uchovat jen tak, že budete neustále kupovat nové boty nebo se pouštět do nových románků. Honba za těmito chvílemi je pouze způsob, jak se snažíte vyplnit vnitřní prázdnotu – která možná odráží vaši nízkou sebeúctu, nedostatečné sebevědomí či nějaký jiný problém, který v sobě nosíte. Budete-li sledovat tento typ lásky, můžete sice zažít „úspěšné“ chvíle, které však nevytvoří základ skutečně úspěšného života.

Trvalá láska může oproti okamžité lásce působit méně vzrušujícím a atraktivním dojmem, ale tím se nenechte zmýlit. Potřebujete ji k tomu, abyste prožili opravdu úspěšný život. Tuto lásku cítíte a zažíváte ve smysluplných vztazích – takových, kde skutečně přijímáte druhé lidi a vztahujete se k nim. Může se týkat partnerů, dětí, kolegů i přátel. Rozvinout takové vztahy někdy není snadné. Stále číhá pokušení odejít, ale pokud vytrváte, získáte odměnu.

Toužíte po úspěchu? Navazujte kontakty. Poradíme, čeho se vyvarovat

Milujte sami sebe

Tajemství úspěchu leží v tom, že se musíte obklopit udržitelnou láskou, a přitom v prvé řadě musíte milovat sami sebe. To je nejtěžší výzva. Snadno vyjadřujeme lásku k druhým lidem, věcem nebo zážitkům, ale je pro nás těžké prohlásit, že milujeme sami sebe. Určitě jste již slyšeli poznámky typu:

  • „Nenávidím se za to, že zůstávám v tomhle vztahu.“
  • „Mám na sebe zlost, protože si nedokážu najít lépe placené místo.“
  • „Vyčítám si, že se stále chovám špatně k rodičům.“
  • „Trápím se tím, že nejsem ambicióznější.“

Chcete-li dosáhnout úspěchu, nikdy se nevzdávejte a zkoušejte vše znovu

Kdo má milovat sebe sama, potřebuje porozumění, přijetí, odpuštění a smíření s tím, jaký je. Chcete-li se cítit spokojeně a v souladu se svou vlastní osobností, musíte:

  • rozumět tomu, že nikdo z nás není dokonalý, a nejen vy sami máte své chyby, slabosti a problémy,
  • přijmout se takoví, jací jste, nezávisle na tom, jak jste podle svého názoru nedokonalí,
  • odpustit si a přestat se obviňovat za chyby a omyly svého života.

Láska na první pohled neexistuje, tvrdí vědci. Proč je podle nich tento fenomén nesmysl?

Změňte zaměření své lásky

Ode dneška se začněte méně spoléhat na okamžitou lásku se všemi jejími lákavými potěšeními a odměnami a místo toho více investujte do udržitelné lásky. Jste toho schopni? Buďte upřímní a podívejte se na svůj život – hledáte neustále nové vrcholy, nová vzrušení a zážitky?

Když se odvrátíte od krátkodobých okamžitých zkušeností lásky, vyplňte prostor takovým množstvím trvalé lásky, jaké je ve vašich silách. Investujte více času a úsilí do vztahů, na nichž záleží. Máte-li odhodlání, bude to pro vás snadné. Vaše schopnost tvořit a rozvíjet udržitelnou lásku ve vlastním životě není nijak omezena.

Zdroj: Nigel Cumberland (100 Things Successful People Do, 2016)Nepřehlédněte