Na Staroměstském náměstí budou rejdit stovky čertů, andělů a Mikulášů

4.12.2017
Bohumil Brejžek

Náměstí bude plné čertů, málokdo však zná liturgickou minulost a samotný důvod, proč se tato tradice udržuje. První dochované historické sbírky o osobě svatého Mikuláš pocházejí z roku 250. Toho roku se ve starobylém městě Pataře narodil muž, který byl ke všem lidem velice hodný a štědrý. Jakmile dospěl, začal působit jako biskup. Svůj biskupský úřad zastával Mikuláš v maloasijském městě Myra, proto je někdy označován jako Mikuláš z Myry, kde působil až do své smrti v roce 345.

 

Proč je vánoční Praha nejkrásnější město na světě?

 

Mnohaletá tradice oslav

Biskup Mikuláš patří mezi vůbec nejuctívanější křesťanské světce. Často pomáhal potřebným lidem v nouzi a od toho byla odvozena právě nám dobře známá tradice mikulášské nadílky, kdy svatý Mikuláš obdarovává děti sladkostmi.

Kupříkladu v osmnáctém století se do ulic měst na svatého Mikuláše vypravoval Mikulášský průvod doprovázený čerty, anděly, dragouny a dalšími postavami v nejrůznějších kostýmech. Z této tradice však do současnosti zůstal pouze Mikuláš, čert a anděl, kteří procházejí městy a přinášejí hodným dětem dárky a sladkosti. Ty děti však nezískají zadarmo, musejí nejprve zazpívat písničku nebo odříkat básničku, aby si sladkou odměnu zasloužily.

Máte plné zuby komerčních trhů? Víme, kde zažijete pravou staročeskou atmosféru

Bohatý program přiláká děti i dospělé

Mikulášské odpoledne začne na velkém pódiu v úterý 5. prosince v 16 hodin. Školák Albertík se svými kamarády ozdobí vánoční stromečky, vyloví kapry a vyzve všechny přítomné děti ke zpívání koled a soutěžení o pestré ceny. Návštěvníky čeká také divadlo a mikulášská nadílka. „Lucifer pošle čertíka Albertíka na zem, aby mu přinesl do pekla Vánoce. Popleta Albertík bude hledat pana Vánoceho a nakonec přinese Luciferovi vánočku,“ říká Václav Třasák, autor dětského mikulášského programu. Hostem odpoledne bude cimbálová kapela Studánka Praha. Až do osmnácti hodin pak bude pokračovat show pro celou rodinu Tradiční české vánoce, na níž poté naváže svým vystoupením dětský pěvecký sbor Musica e Danza Praha.

FOTO: Na Staroměstském náměstí budou rejdit stovky čertů, andělů a Mikulášů

Na Staroměstském náměstí budou rejdit stovky čertů, andělů a Mikulášů - čert 1Na Staroměstském náměstí budou rejdit stovky čertů, andělů a Mikulášů - čertNa Staroměstském náměstí budou rejdit stovky čertů, andělů a Mikulášů - DSCF3082Na Staroměstském náměstí budou rejdit stovky čertů, andělů a Mikulášů - IMG_2209Na Staroměstském náměstí budou rejdit stovky čertů, andělů a Mikulášů - Mikuláš na SN


Nepřehlédněte