Na svatou pannu Kateřinu, sluší se schovati pod peřinu. Víte, proč byla tak oblíbená?

24.11.2018
Václav Pavlík
Další fotky

Kateřina a císař

Budoucí světice se narodila ve 3. st. a byla popravena mezi lety 311 – 313. Veřejně protestovala u římského císaře Maxentia proti uctívání model a vyzvala ho, aby se vzdal pohanských zvyků. Císař jí dal možnost obhájit své názory a nařídil konání rozpravy mezi skoro padesáti filosofy a dívkou, které bylo 18 let. Když některé přesvědčila a ti přijali křesťanství, císař je dal upálit za živa. Kateřina také odmítla nabízený sňatek, neboť se zaslíbila Ježíši Kristu. Když však o své víře přesvědčila císařovu manželku a 200 vojáků, císařův pohár smířlivosti a trpělivosti přetekl.

Tak to už bylo trochu moc. Začala být císaři nebezpečná jako vladaři a císař ji proto dal vsadit do vězení. Kateřina dostala poslední šanci, aby se mohla vrátit ke svému dřívějšímu způsobu života. Protože však svůj názor nezměnila a odmítla sloužit pohanským bohům, rozhodl se císař zlomit její pevnou víru pomocí mučícího stroje Jednalo se o kolo opatřené po obvodu hřeby, které měly její tělo rozdrásat.

Na svatého Martina má být husa, mladé víno a čerstvý sníh. Schválně, co se vám vyplní!

Zázrak

Ještě však než se stroj spustili, rozpadl se, snad úderem blesku (jinde se uvádí, že se zázrakem zpřetrhaly provazy). Císař vzteky bez sebe odsoudil Kateřinu ke stětí mečem. Údajně byla popravena 25. 11. 307 n.l. U nás byl jejím velkým ctitelem Karel IV. Bývá zobrazována s polámaným kolem a mečem (nástroje mučení), s knihou (symbol Božího slova a učenosti), s korunou a palmovou ratolestí (symboly mučednictví jako vítězství) a lilií (symbol mravní čistoty a cudnosti).

Bizarní vánoční přání z viktoriánské éry

Zvyky

Na den sv. Kateřiny končila pastva a začalo se se stříháním ovcí. Čeledínové a děvečky byli vypláceni a mohli změnit službu, pokud tak neudělali už na sv. Martina.

V ten den se také dodržoval zákaz práce se vším, co mělo kolo nebo kola – kolovrat, jízda s vozem a zvláště mletí ve mlýně.

Po svátku sv. Kateřiny začínala postní doba. Zpěv, tanec a zábavy byly zakázány, a proto se lidé ještě chtěli „vyřádit“. Leckde při zábavách platilo tzv. ženské právo, kdy organizaci zábavy si vzaly za své ženy. Zařídily občerstvení, platily hudbu a hlavně si vybíraly tanečníky. Muži měli jen jediné právo – o půlnoci měli svou volenku. Chlapci dostávali od děvčat malé dárečky, většinou slavnostní pečivo. A jak to dříve na takových zábavách bývalo a jak si to pamatuji z mládí, tančilo se, ale opravdu tančilo, až do bílého rána bez užívání nějakých podpůrných prostředků, jak se to děje dnes.

Jak se chovat k vánočnímu kaprovi? Odborníci radí: Nenoste jej v igelitce a nepouštějte do řeky

Obliba svaté Kateřiny

V hodnocení věřících ve středověku byla svatá Kateřina řazena hned za Pannu Marii a takřka v každém kostele je její obraz či socha. Její jméno u nás nosí přes 118 tisíc žen, jejichž věkový průměr je 29 let. V největší oblibě bylo na přelomu 70. a 80. let minulého století.

Na bílé Vánoce to letos nevypadá. Nebo že by si svatá Cecilie schovávala sníh až na advent?

Kateřinské pranostiky

Zlom po celkem příjemném počasí nastává v období, které meteorologové označují jako martinsko-kateřinská chladna (od 10. do 27. listopadu). Teplotní výkyvy bývají největší právě na sv. Martina (11. 11.) a sv. Kateřinu (25. 11.). S oběma světci je spojeno velké množství pranostik a odráží se v nich rozmanitosti listopadového počasí.

Zima a sníh

Po svátku sv. Kateřiny nastává půst – kromě jiného konec zábav a tancovaček

 • Kateřina strčí housle do komína.
 • Svatá Kateřina zakazuje se smíchem, svatý Ondřej pod hříchem.
 • Řekla Káča Barce: „Nechme toho tance“.

Udělejte na Vánoce dobrý skutek. Podpořte kočičky z útulku penězi nebo dárkem

Předpovědi počasí

 • Je-li Kačenka čistá, bude Baruška od bláta. (Míní se svátek sv. Barbory, 4. prosince.)
 • Hrozí-li Kateřina sněhem, přinese jej Ondřej.
 • Chodí-li svatá Kateřina po ledě, chodí svatý Štěpán (26. prosince) po blátě.
 • Jaká svatá Kateřina, taková je celá zima.
 • Jaké počasí na svatou Kateřinu, takové jest v příštím lednu.
 • Kateřina na blátě, Vánoce na ledě.
 • Kateřina na ledě, Vánoce na blátě.
 • Když se Kateřina klouže, potom Mikuláš (6. prosince) přeskakuje louže.
 • Přitrhla-li zima s Kateřinou, bývá do omrzení.

FOTO: Svatá Kateřina

Svatá Kateřina - cirkev.WordPress.com jpgSvatá Kateřina - 800px-Carlo_Crivelli_014 – wikipediaSvatá Kateřina - NT; (c) Stourhead; Supplied by The Public Catalogue FoundationSvatá Kateřina - Národní památkový ústavSvatá Kateřina - 800px-Dlieja_Sacun_Santa_Catarina_d’Alessandria
Další fotky
Svatá Kateřina - CatherineBarcaCathedralSvatá Kateřina - CatherineBeheadCitolanzoSvatá Kateřina - cs.wikipedia.org 1Svatá Kateřina - cs.wikipedia.org 2Svatá Kateřina - svkaterina.infoSvatá Kateřina - Výskyt jména Kateřina v ČR – 1Svatá Kateřina - Výskyt jména Kateřina v ČR – 2Svatá Kateřina - Web Monastery,sweb.cz

Pranostiky spojené se zemědělským hospodařením

A nyní moudrá rada doplňující úvodní pranostiku: „Přikryj nohy, přikryj tělo, přikryj taky bradu! Potom hezky potichoučku sfoukni všechny svíce a pamatuj, že dvě těla tepla dají více!“Nepřehlédněte