• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Nechceme věřit, chceme vědět. Tajemný hrad Houska, který nahání hrůzu

    9.9.2021

    Turista zvyklý na rušné bulváry, davy lidí, spousty lákadel a reklam na všechno možné, se zde bude cítit asi dost nesvůj. Je to opravdu bohem zapomenutý kraj. I dnes, na počátku 21 století. Hluboké lesy, divoká, rozeklaná skaliska a údolí se strmými srázy. Jak to zde vypadalo před šesti stoletími, si můžeme jen domýšlet. Rušné staveniště hradu Houska, kterému přihlížely smečky vlků, v nekonečných okolních lesích.

    Strážní hrad, na ochranu zemské stezky to zřejmě nebyl, tuto úlohu jistě plnil daleko lépe nedaleký, tehdy nedobytný, královský hrad Bezděz. Zvláštní místo, nasáklé Geniem loci. Pověrčiví lidé středověku mu přisoudili úlohu hradu tajemného, záhadného, obávaného. Příbytek ďábla, kterému se toto místo tak zalíbilo, že zde sídlí dodnes. Ne, to není výsměch našim předkům. Za jasného dne, v plném poledním slunci, se těmto báchorkám lidé usmívají. Pak se stíny začnou prodlužovat a v duši vzdělaného, racionálně uvažujícího člověka začne hlodat červíček nejistoty. Co když na těch povídačkách opravdu něco je? Cesta do hradní kaple, či na pražskou vyhlídku, za svitu baterky, je rázem docela obtížná.

    Tip na výlet: Houska, hrad opředený chmurnými pověstmi. Rozhodně stojí za návštěvu, ať už jim věříte či nikoliv

    První víkend měsíce září se na hradu Houska uskutečnilo tradiční setkání milovníků záhad, s názvem Sfinga 2021. Roční výpadek byl opravdu znát. Nikoliv ke škodě věci, ale přesně naopak. Spokojenost, radost se setkání s přáteli i kvalita přednášek, které si přednášející připravili. Tajemství jantarové komnaty, štěchovický poklad, experimenty a exaktnost v záhadologii, čtyřsté výročí dobytí Mexika a tajemství s tím spojená. Účastníci mi jistě prominou, pokud jsem nevyjmenoval všechny.

    Tip na výlet: Nechte se okouzlit vzácnými výjevy na freskách na hradu Houska. Letos se dokonce dočkají renovace

    Chceme vědět, nikoliv věřit. To je heslo na akcích Sfinga. Setkání záhadologů může u někoho vyloudit shovívavý a útrpný úsměv. Je to úsměv, daný neznalostí věci. Chemie, fyzika, astronomie, historie, to je výbavou účastníků. Polemiky bez urážek.  Nic z toho nevede k vysvětlení? Teprve nyní nastupují domněnky, teorie. Střízlivá věda a fantazie. Nevyřešené záhady se nestávají něčím, co nesmí existovat. Na setkání účastníků Sfinga se dá diskutovat o všem. Nikdo zde nepáchá akademickou sebevraždu hlásáním něčeho, nad čím oficiální věda zavírá oči.

    Tip na výlet: Tajemný hrad Bezděz. Ukrývá nejdelší podzemní chodbu v Čechách?

    Nový, a průlomový projekt badatelského centra Statenice, nazvaný Dračí stopa, v rámci své přednášky představila Jitka Lenková. Jeho cílem je mapování fyzikálních vlastností a projevů menhirů a megalitických staveb, jako je například Stonehenge, a objektivní, přístrojové měření jejich tzv. energie. Na základě těchto poznatků by potom bylo možné postavit novodobou megalitickou stavbu, která by objektivně tuto energii vyzařovala. Její existenci by si tak mohli ověřit i ti, kteří nejsou nadáni schopností tuto energii vnímat, jako například proutkaři a psychotronici. O systematické, přístrojové měření ,,energie“ menhirů se zatím nikdo nepokusil, takže je to opravdu výzva.

    V neděli jsem vstával opravdu brzy. Noc byla klidná, zřejmě to bylo tím, že po desátém noclehu si tajemné entity na mě zvykly a nechaly mě na pokoji. V hradní kapli nikdo nebyl a úžasné ticho bylo takřka hmatatelné. Pod hradem Bezdězem, vzdáleným asi deset kilometrů, se nad mořem lesů táhl nekonečný pás husté mlhy. Pozorovat východ slunce a fresky, na které se promítají v jeho oranžové záři vitráže oken, byl úžasný zážitek.

     



    Nepřehlédněte
    23.3.2025
    LifestyleZdraví

    MUDr(C) Poradna doktorky Skulínkové