Něco na zahřátí? Vyzkoušejte netradiční varianty tradičních nápojů

Venku mrzne, až praští, nosy červenají a prsty křehnou. Po návratu z běžecké túry či jen z řádně vymrzlé zimní procházky je nejlepší chvíle na něco horkého, více či méně alkoholického, zkrátka něco pro zahřátí.

Svařené bílé či červené víno, punč, grog, čaj či kávu s trochou něčeho silnějšího. Všechny tyto nápoje jsou směsicí alkoholu, citronové nebo pomerančové šťávy, cukru, někdy medu a vody. Platí pro ně následující, ale léty prověřené pravidlo: Cukr možná, voda snad, ale rum, whisky, vínovice, arak či víno nesmějí nikdy chybět!

Smetanový punč

2 hřebíčky, kousek skořice, 150 g cukru, láhev červeného vína, kůra a šťáva z jednoho citronu, čtvrt litru klasického hnědého rumu, 250 ml šlehačky nebo šlehačka ve spreji

Hřebíček, skořici, čaj, cukr, červené víno a nastrouhanou citronovou kůru za stálého míchání zahřívejte, až se cukr rozpustí. Nenechte vařit! Přidejte rum a citronovou šťávu. Přes sítko přeceďte do skleniček a ozdobte kopečkem šlehačky.

Od bobulí po pecičky. Víno je nejen chutným nápojem, ale také léčí

Švédský punč

1 litr lehkého červeného vína, 6-8 cl vínovice, 2 lžičky cukru, 10 hřebíčků, čajové lžička mletého zázvoru, 1 čajová lžička kardamomu, 100 g posekaných mandlí, 100 g rozinek

Všechny přísady zahřejte k bodu varu. Poté nechte 2-3 hodiny odstát, znovu zahřejte a propasírujte sítkem. Do každého pohárku dejte lžičku mandlí a rozinek a zalijte punčem.

Ovocný punč

¼ litru araku, 300 g ovoce nakrájeného na kousky (broskev, hruška, jablko, pomeranč, mandarinka, kiwi), láhev portského vína, 5 cl koňaku, ¼ litru sektu

Skvělé podzimní nápoje s alkoholem i bez. Zahřejte se a posilte si imunitu

Za stálého míchání zalijte arak s ovocem až k bodu varu. Přilijte bílé víno a ještě trochu zahřejte. Nakonec přilijte koňak a sekt.

Punč Petersburg

láhev sektu, 4 cl třešňovice, trochu koňaku, 250 g cukru, malý čerství ananas nakrájený na kostičky

Pomalu zahřívejte sekt s třešňovicí, koňakem a cukrem, dokud se nerozpustí. Nenechte vařit! Přidejte kousky ananasu a punč opět trochu zahřejte. Místo sektu, koňaku a třešňovice můžete použít červené a portské víno, hnědý rum a přidat kousek citronové kůry, několik hřebíčků a skořici. Koření nechte ve vínu louhovat a poté zahřejte. Zahřejte i rum a přilijte jej k punči.

Horký Jindřich

125 ml medu, 1/8 litru vody, 6 hřebíčků, 6 černých pepřů, vanilkový lusk, půl muškátového oříčku, ¼ litru vodky, kůra z půlky citronu

Top 7 horkých zimních nápojů. Stálicemi jsou svařené víno, grog a punč

Med zahřívejte s vodou, dokud se nerozpustí. Hřebíčky a pepř rozdrťte a s vanilkovým luskem a muškátovým oříškem přidejte do roztoku a asi čtvrt hodiny vařte. Přidejte vodku, nastrouhanou citronovou kůru a nechte 5 minut přikryté louhovat. Přes sítko nalijte do skleniček.

Klabautermannův punč

1 čajová lžička másla, 150 g cukru, láhev portského, 350 ml araku, 400 ml vody

Máslo zahřejte a nechte v něm do béžova karamelizovat cukr. Vše pak mírně ochlaďte. Portské, arak, vodu a zkaramelizovaný cukr za stálého míchání zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí. Nenechte vařit.

I květiny potřebují zimní péči. Víte, jak se o ně postarat?

Svařené mroží víno

1 čajová lžička rozinek, 4 cl bílého rumu, polévková lžíce cukru, 5  cl bílého vína, kousek citronové kůry, špetka mleté skořice

Rozinky rozdělte do skleniček, zalijte rumem a nechte nabobtnat. Cukr, bílé víno, citronovou kůru a kořici zahřejte těsně pod bod varu a nalijte do skleniček na rozinky.

 

Dnes, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Dnes, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Dnes, 13:25
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Dnes, 12:34
Organizátoři tradičních akcí Prague International Bluenights a BlueFest se letos rozhodli tyto projekty spojit a...
Dnes, 12:19
Postup vlády při otevírání mateřských škol je podle zástupkyň školek nelogický. Předsedkyně Asociace lesních mateřských...
Dnes, 11:40
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před vyšším rizikem kybernetických útoků vůči...
Dnes, 11:15
Přesné datum narození obávaného Henryho Morgana, největšího korzára 17. století, není známo. Nejprve si získal...
Dnes, 11:01
Pivovary v ČR loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta....
Dnes, 10:15
Ve výrobě, ale i v maloobchodu, sociálních a zdravotních službách i v IT stále chybějí...
Dnes, 09:27
Svoboda tisku ve světě utrpěla i kvůli pandemii covidu-19, novinářské povolání je plně nebo částečně...
Reklama