Od bobulí po pecičky. Víno je nejen chutným nápojem, ale také léčí

18.9.2020
Jiřina Pouzarová

Mnoho lidí řekne, že si zdraví upevňuje vínem. Deci červeného tu a tam před spaním na dobré sny nebo na pročištění krve, tu a tam dvojka bílého na lepší náladu… I vědci se už téměř sjednotili na tom, že občas trocha dobrého vína zdravému člověku neškodí. Z popíjení se ovšem nesmí stát náruživost.

Dobré i s bylinkami

„Léčba vínem“ není vůbec nic nového, znali ji už v antice. Světoznámý lékař Hippokrates žijící v 5. až 4. století před naším letopočtem tvrdil: „Víno je vhodným výrobkem pro lidstvo, pro zdravé tělo i pro nemocného.“

Geniální středověká léčitelka Hildegarda z Bingenu ve 12. století využívala víno i tak, že v něm vařila byliny nebo lesní plody. Doporučovala, že pokud někdo utrpí bolest v plicích a má kašel na hrudi: „Vezměte bertrám s trochou ostružin, méně yzopu než ostružin, přidejte ještě méně oregana než všech přísad. Přidejte med a pečlivě vše uvařte v dobrém víně. Poté protáhněte kouskem lásky a po jídle trochu vypijte.“ Po celá staletí bylo velice oblíbeným receptem hlavně při problémech se srdcem a na uklidnění její petrželové víno. Deset stvolů petrželové natě se povařilo s vinným octem a medem. Ale v jejích knihách najdeme i další předpisy s vínem.

Voňavá medicína, koření i kosmetika. Levandule je královnou bylinek

V 16. století italský lékař a botanik Pietro Andrea Mattioli napsal ve slavném Herbáři neboli bylináři mnoho řádek o tom, jak využít víno. Můžeme se dočíst mimo jiné toto: „Chceš-li míti víno lavendulové, vezmi malý soudek, naplň ho vínem, pak dej do sáčku cendelinového nebo taftového květ lavendulový a tento pytlíček zavěš do soudku. Toto víno jest velice prospěšné lidem starým a studeným, ztravuje zbytečné vlhkosti hlavy a mozku, slouží proti závrati a všelikým jiným nedostatkům mozku a žaludku.“

Zázračná jadérka

V posledních letech jsme se seznámili také s mimořádnými účinky hroznových jadérek. Pecičky se staly tak populární, že se řadí mezi superpotraviny. Vyrábějí se z nich různé preparáty nebo hroznový olej k užívání vnitřně i navenek pro lepší stav položky. Je samozřejmě mnohem lepší koupit si hotové a kvalitně zpracované produkty než se snažit jíst kila hroznového vína i s jadérky. Hrozno, zejména to krásně zralé, totiž v sobě má hodně cukru, takže hlavně diabetici a lidé hlídající si linii by se jím neměli přejídat.

Kromě vody a kyseliny octové obsahuje spoustu minerálních látek a stopových prvků. Domácí jablečný ocet

Pecičky obsahují spoustu vitaminů a důležité stopové prvky, například jód, hořčík nebo železo. Působí jako antioxidanty, které ničí nebezpečné volné radikály. Látkou obsaženou v jadérkách je i resveratrol. Řada studií o něm říká, že příznivě působí na srdce a oběhovou soustavu, likviduje viry a záněty.

Krása obsažená ve víně

Koupele ve víně se od dávnověku považovaly za symbol luxusu, a tak si je dopřávaly hlavně „hlavy pomazané“. I dnes si můžete takovou relaxaci užít v různých wellness nebo můžete obětovat lahvinku vína a nalít si ji do koupele. Pokožka totiž dokáže vstřebávat cenné látky a je pak hladší a pružnější.

Z vína se také vyrábějí účinné krémy, pleťové masky, séra, sprchové gely a mléka. Dělají se přímo z vína nebo z oleje z jadérek, mouka z jader se využívá jako peeling. Některé produkty vznikají ve vinařských oblastech, například u Dunaje kolem rakouského Wachau. Čím přírodnější kosmetika je, tím má lepší účinky na pokožku.

Každé ráno vítají slunce. Slunečnice pro zdraví

PRIMA tip

Pro zdraví se od nepaměti využívaly i listy vinné révy.
Pokud vás trápí křečové žíly, vašim nohám se uleví, když si na pár hodin uděláte zábal z čerstvých vinných listů. Asi 15 až 20 listů spařte vodou a můžete je i mírně naklepat jako zelné listy před plněním mletým masem. Přiložte na nohy a lehce ovažte. Účinek podpoříte, když dáte končetiny do vyvýšené polohy.

Špendlíky, myrobalány či mirabelky. Zapomenuté, ale chutné ovoceNepřehlédněte