-4℃
Dnes je 6. prosinec , svátek má Mikuláš

Nejdřív směska ideologie, potom koktejl z jahod a kyanidu. A 915 obětí

Další fotky

Taková je bilance tragické události označované jako největší sebevražda v dějinách. I když to není úplně přesné. Ne všichni, kteří v Chrámu lidu tehdy zemřeli, to tak chtěli. A byl mezi nimi i americký kongresman.

Jmenoval se Leo Ryan (1925 – 1978) a do jihoamerické Guyany se 17. listopadu 1978 vydal, aby navštívil usedlost Jonestown, sídlo sekty Chrám lidu (Peoples Temple). Pro tuto cestu se rozhodl na základě sdělení příbuzných členů této sekty o zneužívání a bití, které musí v Jonestownu snášet. Ta obvinění byla tak otřesná, že kongresman, původní profesí učitel, s sebou pro jistotu vzal i celý filmový štáb.

Slepec založil sektu a naplánoval a realizoval útok sarinem. Konec světa se ale nekonal

První den jeho návštěva Jonestownu i setkání s vůdcem sekty, Jimem Jonesem, probíhala poklidně a nebylo důvodu k znepokojení. Později však kongresman obdržel na papírku napsanou žádost, aby se někteří členové sekty mohli vrátit do USA spolu s ním. Kongresman jim chtěl vyhovět, ovšem Jim Jones byl tvrdě proti.

Tak tvrdě, že jeho muži těsně před odletem kongresmana i část jeho štábu prostě zastřelili. Těžko říct, komu tehdy z Jonesových mužů ujel prst na spoušti, ovšem následky byly strašné. Jones si byl dobře vědom toho, jaké následky sektě za vraždu kongresmana a jeho lidí hrozí a rozhodl, že všichni její členové raději rovnou odejdou na věčnost.

Šílený kalif al-Hakím záhadně zmizel v poušti, ale víra v jeho návrat přetrvala dodnes

I když se traduje, že šlo o sebevraždu, tu ve skutečnosti podstoupila jen asi jedna čtvrtina či pětina členů sekty, a to pomocí koktejlu s jahodami, sedativy a kyanidem. Pozdější ohledání ostatků mrtvých odhalilo, že 70 – 80 % obětí mělo na těle vpichy po injekční jehle a asi 150 osob, spíše však více, utrpělo střelná zranění. S prostřelenou hlavou byl nalezen i sám Jones. Nejsmutnější na celé věci bylo to, že asi třetina všech obětí byly děti.

Otřesné fotografie z místa, kde se tento masakr odehrál, vedou logicky k otázce, jak se to všechno mohlo stát? Stopy samozřejmě vedou k vůdci sekty, Jimovi Jonesovi, nar. 13. května 1931 v Indianě. Když pomineme traumatizující dětství s věčně opilým otcem a udřenou matkou, Jim se podivně choval už jako dítě. S oblibou například řečnil na pohřbech zvířecích mazlíčků svých kamarádů.

Kateřina Bursíková Jacques: Živě si pamatuju, jak nás v roce 1989 na Národní pomlátili

Jako nadšený kazatel se projevil i v dospělosti, a tak neměl problém v roce 1955 založit své vlastní náboženské hnutí, Chrám lidu, a začít budovat jeho ideologii založenou na rasové rovnosti a sociální spravedlnosti. Tím se stal předchůdcem budoucího protisegregačního hnutí, jak jej vedl Martin Luther King. V dobách největších popularity se k Jonesovi hlásilo až 20 000 lidí.

Do své vize o šťastné budoucnosti lidstva Jones postupně zakomponoval vše, co mu přišlo pod ruku, včetně idejí utopistických a komunistických. Nakonec odmítl křesťanství a Bibli jako sbírku lží a sám sebe začal považovat a prohlašovat za reinkarnaci Buddhy, Ježíše Krista a Lenina. A nikomu z jeho okolí to nepřišlo divné.

FOTO: Chrám lidu

Chrám lidu - Jonestown_entranceChrám lidu - 782px-Rev._Jim_Jones,_1977Chrám lidu - 434px-Martin-Luther-King-1964-leaning-on-a-lecternChrám lidu - Chrám lidu – plakátChrám lidu - Peoples_Temple
Další fotky
Chrám lidu - 1973_Congressional_Pictorial_Leo_RyanChrám lidu - Chrám lidu 800px-PeoplestemplememorialgravesiteChrám lidu - filmu o Chrámu lidu

Zároveň se u něj začaly projevovat i paranoidní stavy a měl strach ze státních represí. Proto po dohodě s Guyanou přesídlil roku 1974 celou svou sektu do Jižní Ameriky a začal své společenství znovu budovat tam. Znepokojivé informace, které z něj časem prosákly ven, k němu nakonec přivedly roku 1978 kongresmana Ryana. Do té doby jim nikdo nevěřil ani je žádný úřad nebo policie řádně neprověřily. Za smrt téměř tisícovky lidí jsou tak nepřímo odpovědni všichni, kdo měli a mohli včas zasáhnout. Tím hlavním viníkem však zůstává lhostejnost. Pokud chceme v případě sekty Chrám lidu vidět vůbec nějaké poselství, tak je to právě toto.

Včera, 18:30
Jsou to takové pomníčky, které nemají policisté rádi. Lidé nejen žijí a umírají, jak se...
Včera, 17:00
V Moskvě, na břehu stejnojmenné řeky, leží zvláštní pozemek. Pokud nepočítáme prehistorické osídlení, tak na něm...
Včera, 15:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 15:00
Asteroid, který před 66 miliony let dopadl u dnešního městečka Chicxulub na Yucatánu, vyhubil tři...
Včera, 12:48
Zkuste si na chvíli odpočinout od předvánočního shonu a užít si kouzlo adventu. Advent by...
Včera, 12:30
Ztráta zaměstnání může být zdrcující, ale nesmíte se vzdávat naděje a situaci musíte vnímat jako...
Včera, 11:00
Nejen slavný Ötzi, který byl v roce 1991 nalezen v Alpách, ale rovněž dvojice egyptských...
Včera, 09:00
Pochopitelně máme na mysli Walta Disneye a jeho filmovou produkci, která pokračuje i víc jak...
Včera, 08:33
Dosud neexistuje 65 procent pracovních pozic, na kterých budou pracovat dnešní žáci. Vyplývá to ze...
4.12.2019
Svátek Mikuláše se nezadržitelně blíží. Co víme o tomto štědrém dárci, který dětem nosí dobrůtky?...
4.12.2019
U nás se proslavil především nezapomenutelnou a nepřekonatelnou titulní rolí ve filmu „Fanfán Tulipán“ (1951)...
Reklama