Nejmladší známé vesmírné galaxii je pouhých pět set milionů let

30.1.2021
Petr Matura

Nejbližší z nich se jmenuje I Zwicky 18. Je pojmenována po švýcarském astronomu Fritzi Zwickém, jenž v roce 1930 sestavil katalog našich sousedních vesmírných galaxií. Její stáří odborníci odhadují na pět set milionů let.

Přestože je bílý trpaslík posledním, konečným stadiem vývoje hvězdy, nejedná se o stadium konstantní. Jak bílí trpaslíci mládnou

Zdá se to hodně, ale podle vesmírných měřítek se jedná o celkem mladý věk, protože v této době se teprve na Zemi začal vyvíjet složitější život. Například naše Mléčná dráha je více než dvacetkrát starší. Odborníci předpokládají, že vznikla před dvanácti miliardami let, což je stáří typické pro většinu galaxií v našem univerzu.

Vesmírné plachetnice. Kam až v budoucnu doplachtíme

I Zwicky 18 se nachází ve vzdálenosti 45 milionů světelných let v souhvězdí Velké medvědice. Jiná mladá hvězdná seskupení jsou od nás vzdálena kolem čtrnácti miliard světelných let. Mládí I Zwicky 18 je tedy pro vědce příležitostí detailně studovat její stavební kameny. Profesor astronomie z univerzity ve Virginii Trinh Thuan společně s Yurim Izotovem z observatoře v Kyjevě informoval o objevu takto: ,,Je to opravdu pozoruhodné, jelikož člověk by očekával, že mladé galaxie se budou tvořit již kolem první miliardy let po velkém třesku a ne až za třináct miliard let. Také bychom je očekávali velmi daleko, nejspíše někde na okraji pozorovatelného kosmického prostoru, ale nikoliv v lokálním vesmíru.“

Vznikl náš Měsíc díky vesmírné katastrofě?

Vědci díky snímkům z Hubbleova kosmického teleskopu mohli určit, jestli v nevelké galaxii jsou nebo nejsou i starší hvězdy – slabí červení obři. Mohli tak spolehlivě identifikovat nejstarší stálice a stanovit tak horní limit doby jejich vzniku. Přítomnost starých hvězd v galaxii by znamenala, že samotná I Zwicky 18 byla stará, podobně jako ostatní známé hvězdné soustavy kosmu.

FOTO: Nejmladší známé vesmírné galaxii je pouhých pět set milionů let

Nejmladší známé vesmírné galaxii je pouhých pět set milionů let - I Zwicky 18Nejmladší známé vesmírné galaxii je pouhých pět set milionů let - Hubble – infant galaxyNejmladší známé vesmírné galaxii je pouhých pět set milionů let - Hubbelův vesmírný dalekohled

Další svědectví o stáří I Zwicky 18 přinesl také její mezihvězdný plyn, který je podle profesora Thuana „téměř v zajetí“. Galaxii tvoří především vodík a helium, což jsou původní dva elementy vytvořené ve velkém třesku. Absence uhlíku, dusíku a jiných těžších prvků naznačuje, že většina prapůvodního plynu v trpasličí galaxii nevytvořila hvězdy, které by následně spustily proces tvorby těžších složek. Záhadou však zůstalo, proč plynu v I Zwicky 18 trvalo tak dlouho, než začal působením gravitace kolabovat do formy prvních hvězd.



Nepřehlédněte