• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nepamatujete si své sny? Spánková odbornice prozradila jednoduchý návod

  29.11.2022
  Simona Knotková

  Sny má každý, někteří lidé mají ale problém si je zapamatovat. Vybavovaní snů přitom pomáhá snižovat úzkost a stres. V opačném případě existuje zvýšené riziko výskytu deprese a nemocí. Theresa Cheung, autorka knihy Umění vykládat sny, radí, co dělat, aby se nám sny lépe pamatovaly.

  Podle Theresy Cheung je třeba aktivovat centra mozku, která jsou zodpovědná za vybavování si snů. Jak na to? Pro začátek si položte několik otázek ohledně vašich spánkových návyků.

  Proč jsou noční můry prospěšné a na jaké symboly si dát ve snech pozor?

  „Je vaše ložnice jako chrám spánku? Užíváte si spánek? Spíte pokojně? To všechno je důležité. Nyní se podívejte na váš každodenní život. Kolik času věnujete představám a fantazii? Zkuste se někdy ponořit do skvělého románu. Existuje spojitost mezi čtenáři fikce a hráči počítačových her – obě skupiny jsou velcí snílci,“ vysvětluje odbornice na sny.

  Objasňuje, že knihy nebo filmy živí naši fantazii, kterou potřebujeme ve snech. „Tyto věci nám prospívají, a proto tolik milujeme fantasy. Knihy jako Pán prstenů nebo Harry Potter ve skutečnosti potřebujeme, protože musíme krmit naši intuitivní a imaginativní část, která se objevuje ve snech. Pokud tedy chcete mít živé sny, doporučuju více číst, víc hrát hry, sledovat fantasy filmy nebo dělat něco kreativního, jako je například umění nebo čtení básní,“ říká Cheung.

  Každou tvář, o které se vám zdá, jste museli již někdy v reálu spatřit. Co jste o snech možná nevěděli

  Dále doporučuje, aby si lidé o svých snech vedli deníky. „Můžete se pak vracet o několik měsíců zpět a slibuju vám, že uvidíte, jak vaše snící mysl předznamenala věci, které se vám teď dějí. Myslím, že ve snech se skrývá předzvěst budoucího myšlení. Všimnete si, jak vás sny ve skutečnosti varovaly před toxickým člověkem nebo toxickou situací. A když to zpětně dokážete rozpoznat, tehdy získáváte sílu. Můžete ji využívat, aby vás povzbudila ve vašem životě a zároveň jste byli ostražití před spouštěči stresu,“ uzavírá.

  Budete její slova následovat?

  Zdroj: Mirror  Nepřehlédněte