• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Každou tvář, o které se vám zdá, jste museli již někdy v reálu spatřit. Co jste o snech možná nevěděli

  18.6.2019
  Lukáš Mucha

  Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě. Zdá se nám o věcech a lidech, po kterých tajně toužíme, zažíváme nejrůznější pocity a situace.

  Sny se zdají všem

  Ve spánku má sny úplně každý a pokud říkáte, že vám se sny rozhodně nikdy nezdají, tak věřte, že ano; pouze si je ráno nepamatujete. Průměrný člověk, když se probudí, po 5 minutách zapomene asi 50 procent svých snů a po 10 minutách je pryč už neuvěřitelných 90 procent našeho snění. Někdo má pak tyto hranice posunuté ještě více.

  Sny se zdají doopravdy všem lidem, například i nevidomým. Ti, kteří z nějakého důvodu ztratili zrak v průběhu svého života, mají nadále sny plné obrazových vjemů. Jen jedinci, kteří se už jako nevidomí narodili, obrazové snění nemají. O to více ale v jejich snech pracují ostatní smysly – mají sny plné intenzivních vůní, doteků, zvuků a emocí.

  Sny se zdají i zvířatům. Analýzy dospěly k závěru, že zvířata během spánku vykazují shodné mozkové vlny jako lidé. Schválně v tichosti pozorujte svého domácího mazlíčka při spaní. Někdy se mu lehce pohybují nohy, škubají různé svaly, sem tam vydá nějaký zvuk. To vše může reflektovat jeho sny.

  Trpíte nespavostí? Poradíme vám, jak usnout jako špalek

  Témata snů

  Sny se nám často zdají o tématech, které právě řešíme ve skutečném světě. Popisují naše emoční nastavení a ukazují nám jakési zrcadlo, díky kterému si můžeme leccos uvědomit. Některá témata, která se často ve snech objevují, jsou doopravdy univerzální po celém světě. Podobný typ snů se může zdát několika lidem naráz. Nejčastěji to jsou sny o létání, pádu, ztrátě zubů, napadení, pronásledování a také o pozdním příchodu – třeba na zkoušku nebo důležitou schůzku.

  Lidé se pak také shodují, že sny jim ve většině případů nepřinášejí pouze radost, ale naopak v nich většinou po probuzení zanechávají smutek, vztek, zmatek, obavy nebo strach. Nejběžnější emoce, kterou ve snech pociťujeme, je úzkost. Také je vybádáno, že negativní emoce se ve snech vyskytují častěji než ty pozitivní. Proto je tak vzácné, když se po ránu probudíte se slovy „já jsem měl tak krásný sen“.

  Nemůžete usnout? Možná jste až příliš unavení, tvrdí psychologové

  Symbolika snů

  Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, co asi váš včerejší sen znamenal a proč se vám vůbec něco takového zdálo, dospěli jste k nějakému závěru? Sny v sobě možná ukrývají nějaká symbolická poslání. Pokud se vám například zdál sen o rozbitém hrníčku, nemuselo to nutně znamenat, že to byl sen pouze o rozbitém hrníčku. Podle názorů některých lidí k nám sny hovoří ve velmi složitém symbolickém jazyce. Co když ten rozbitý hrníček byl symbolem, který vyjadřoval vaše obavy z rozpadajícího se partnerství? Na to, abychom ve snu našli nějakou symboliku, existují různé snáře, kde je vypsáno, co konkrétní věci ve vašich snech mohou asi znamenat. Někdy je tedy možná i dobré o svých snech hlouběji přemýšlet.

  Nemůžete spát? Existuje způsob, jak usnout do několika minut

  Osoby ve snech

  Máme sny pouze o tom, co víme a známe, proto ten úžasný milenec, o kterém jste včera snili, byl možná bezdomovec, kterého jste před roky míjeli na vlakovém nádraží. V našich snech se potkáváme s různými cizinci – jednou sníte o sexy neznámém partnerovi nebo partnerce, podruhé vás zastřelí neznámý vrah a jindy se zase hádáte s neznámým kolegou v práci. Co když tito lidé ale nejsou až tak neznámí? Věděli jste, že lidská mysl není schopna vymýšlet si vlastní tváře? To by tedy znamenalo, že každou tvář, kterou jste ve snu zaznamenali, jste museli již někdy v reálu spatřit. Může se jednat o kohokoliv, koho jste viděli v průběhu celého svého života. Takže ten vrah, co vás zamordoval, mohl být klidně školník z vaší školky, prodavač u kasy z vašeho oblíbeného obchodu nebo nějaká postava ze seriálu, který jste zbožňovali, když jste byli mladí.

  Také se v horké noci převalujete a nemůžete usnout? Poradíme, co pomůže

  Zajímavá fakta

  Dříve se tvrdilo, že okolo 12 procent pozorovaných lidí mělo sny výhradně pouze v černobílých odstínech. Připadali si tak jako v černobílém filmu. Zbylí testovaní měli sny v běžných barevných obrazech. V současnosti nebarevně sní pouze asi 4 procenta populace. Vysvětluje se to právě přechodem k barevně fungujícím médiím, což zní celkem logicky. Pokud lidé sledovali často černobílou televizi, jejich vjemy událostí, barev a osob, které byly pouze černobílé, se pak jako černobílé mohly jevit rovněž ve snech.

  Naučte se ovládat svoje sny. Víme, jak si navodit a vychutnat lucidní spánek

  Během noci můžeme mít i několik snů za sebou. V průměru se člověku zdá 8 až 10 snů za noc. Skvělé na tom je, že spousta velkých myšlenek vzniká právě ve snech. Řada vynálezů nebo uměleckých děl má počátek ve vnuknutí během spánku, při kterém mozek třídí a nově spojuje nabyté informace. Například vynálezy Grahama Bella prý také pocházejí z jeho snění a o spánkové inspiraci se zmiňuje i řada slavných básníků nebo spisovatelů. Výsledky několika rozsáhlých výzkumů pak naznačují, že 18 procent lidí zažilo alespoň jednou jasnovidecký sen a 70 procent zažívá pravidelně takzvané déjà vu.  Nepřehlédněte