• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nemůžete spát? Existuje způsob, jak usnout do několika minut

  4.10.2018
  Filip

  Stává se to každému. Ležíte na polštáři, máte zavřené oči a chystáte se usnout. Váš mozek je ale proti. Víte, jak zaručeně rychle usnout?

  Jako na potvoru je to vždy večer v posteli, právě když se odebíráte do říše snů. Váš mozek je zásadně proti a začne vás neustále zaměstnávat. Zahlcuje vás myšlenkami na zítřejší den, jak budete muset dokončit projekt, dojít na kobereček za šéfem nebo jen stihnout všechny ty obchůzky po městě, a přitom vyzvednout děti ze školy.

  Je nějak možné se tomuto vynucenému před-spánkovému dialogu vyvarovat?

  Chcete mít zdravé srdce? Dejte si stejk, radí výživoví specialisté

  Pokud máte nabytý rozvrh po celý den, chvilka před usnutím je totiž možná ta jediná, při které se zamyslíte nad svým životem.

  Pište a pište

  Byl proveden pokus s 57 dobrovolníky ve věku okolo 20 let. Byli požádáni, aby přespali v laboratoři, přičemž jim byli snímány nejen tělesné funkce ale taktéž přesná doba trvání usnutí. Před ulehnutím dostala polovina z nich úkol. Během 5 minut měli sepsat vše, co se týkalo nadcházejícího dne. Konkrétně úkoly a vše co si musejí zapamatovat. Druhá polovina měla naopak psát vše co se událo během předchozích dnů.

  Zlatá krev. Vzácným typem krve disponuje pouze 43 lidí na světě

  Zatímco bychom si mysleli, že psaní úkolů pro nás bude více stresující, je tomu přesně naopak. Dobrovolníci, kteří měli sepisovali seznam úkolů usnuli v průměru o celých 15 minut dříve než druhá polovina, která se nadcházejícímu dni nevěnovala.

  spánek

  Prvních 10 minut pracovního dne. Co vám pomůže dosáhnout lepších výsledků?

  Dává to smysl. Protože i předchozí výzkumy zabývající se lidským stresem zjistili, že sepsání detailů stresové události dokáže nepříjemné pocity úzkosti snížit. Stejně tak najdeme lidi, kteří si píší tzv. ranní stránky. jednoduše si sepíší vše co mají, v danou chvíli bezprostředně po probuzení, na mysli. A to pravidelně každý den. Sepsání myšlenek na papír vylepší nejen duševní zdraví, ale zvýší i celkovou produktivitu.

  A co vy? Jaké triky používáte, když ne a ne usnout?

  Nechce se vám pracovat? Známe 3 důvody, proč úkoly neustále odkládáte  Nepřehlédněte