Nestíháte? Máme recept, jak zpomalit čas

21.1.2019
Lukáš Mucha

Čas trvá stále stejně, hodina má vždy 60 minut. Každý její délku ale vnímá jinak – a to v závislosti na věku, konkrétní situaci, ve které se nacházíme nebo podle momentálního citového rozpoložení. Čas vnímáme subjektivně a nevědomě ovlivňujeme vnímání jeho plynutí. Když si ale uvědomíme, čím vším je tento nevědomý proces způsoben, můžeme začít vědomě zasahovat do toho, abychom ubíhání času ve své hlavě zpomalili. Psychologové tvrdí, že se to děje mimo jiné proto, že jako dospělí nezažíváme tolik nových věcí. A právě z toho vychází několik způsobů, jak plynutí času zpomalit.

Existuje tisíce způsobů, jak zabít čas, ale žádný, jak ho vzkřísit. Nejlepší citáty slavných osobností o čase

Dělejte nové věci

Když zažíváme něco poprvé v životě, zdá se, že to trvá déle. Mozek si musí neustále ukládat nové informace a vzpomínky, což způsobuje pomalejší vnímání času. Pro dítě je téměř vše nové. To je důvod, proč nám v dospělosti připadá, že čas utíká mnohem rychleji. Hodně věcí už jsme někdy viděli nebo zažili a mozek tolik nepracuje. Vzpomeňte si, když jste jeli na dovolenou, jak je první den pobytu delší než všechny ostatní. Nebo nástup do zaměstnání, vaše první samostatná jízda autem, první procházka v novém bydlišti…

Proto dělejte pořád nové věci nebo staré věci jinak. Pokud chodíte do práce stále stejnou cestou, zkuste jít jinudy. Najděte si nové koníčky nebo aktivity. Poznávejte nové lidi, jezděte na výlety a navštěvujte nová místa… Uvidíte, že i příjemně strávený víkend, který prožijete v jiném prostředí, vám neuteče tak rychle, jako kdybyste zůstali doma.

6 výhod rychlé chůze. A máte obě nohy stejně dlouhé?

Soustřeďte se na přítomnost

Opět případ, kdy má dítě „navrch“ oproti dospělákovi. Umí si vychutnat přítomný okamžik, plně prožít právě probíhající situaci, na rozdíl od nás starších, kteří ustavičně zaměstnáváme mozek myšlenkami v minulosti nebo v budoucnosti. Přítomnost se leckdy stává televizním filmem, co funguje jako kulisa, a čas uteče, ani nevíme jak. A obdobné je to, když se zabýváme jednou konkrétní věcí. Čím více jsme jí zaujati, tím rychleji nám čas běží.

Zpomalit subjektivní čas můžete za pomoci pozornosti. Abyste se lépe soustředili na to, co se děje, je třeba si to důkladněji uvědomovat. Vědci potvrdili, že meditace uvědomělosti, vedoucí k umění být plně zapojen do přítomnosti, zpomaluje subjektivní čas. Abyste tedy zpomalili subjektivně vnímaný čas, musíte si dávat pozor, kolik pozornosti – v kvalitativním i kvantitativním slova smyslu – věnujete určitému objektu nebo procesu.

Když dělají rámus, je to špatné, když jsou zticha, je to podezřelé. Nejlepší citáty slavných osobností o dětech

Zapojujte city

V situacích vyvolávajících silné emoce a zrychlujících tep rovněž máme pocit, že čas plyne pomaleji. Tento stav psychologie nazývá citový vzruch. I zde si můžeme uvědomit vnímání dětí versus dospělých. Dítě vše prožívá intenzivněji, a proto mu čas neutíká tak rychle.

V průběhu jednoho experimentu předkládali badatelé jeho účastníkům fotografie rozesmátých nebo naopak rozzlobených obličejů. Obrázky vyvolávaly u zkoumaných osob citovou odezvu. Posléze potvrdily, že podle jejich subjektivního vnímání jim tyto citově expresivní snímky byly předkládány déle, než o něco později snímky citově neutrální. Ve skutečnosti však čas předkládání snímků byl u obou typů stejný.

Pokud chcete vnímat plynutí času pomaleji, dopřejte si trochu zdravého adrenalinu, ať už při sportu, společenských hrách nebo uměleckých aktivitách.

Přepadne vás strach, když nejste na mobilu? Zřejmě máte nomofobii

Omezujte virtuální život

Při automaticky prováděných činnostech se subjektivní čas zrychluje neuvěřitelným tempem. Aktuálně sem patří především průběžné bezmyšlenkovité kontrolování zpráv v telefonu nebo bloudění po Facebooku.

Snažte se nebýt závislí na svém mobilním telefonu, ani na sociální síti a virtuální komunikaci omezit. Více si užijte reálný a přítomný svět, který vás odmění silnějšími prožitky i pocitem déle trvajícího a efektivněji využitého času.

Už žádné výmluvy! Známe 5 sportovních aktivit, které jsou vhodné pro seniory

Resumé

Pokud jde o obecně rozšířený názor, že když člověk dělá něco zajímavého nebo příjemného, čas utíká rychleji, je to pravda. Jak se ukázalo, je souvislost mezi subjektivním vnímáním času a potěšením z činnosti, kterou člověk vykonává, daleko silnější, než si vůbec dokážeme představit. Vědci navíc prokázali, že to funguje i opačně. Když máme dojem, že čas uběhl jako mávnutím proutku, máme také pocit, že jsme ho strávili příjemně.

Na subjektivním čase je dobré, že ho můžeme alespoň do určité míry ovlivnit. Na vnímání jeho plynutí mají vliv dva základní faktory: pozornost a citové podněty. Aby vám tedy čas neutíkal tak rychle, měňte druhy činnosti a snažte se co nejuvědoměleji vnímat přítomnou chvíli. Uvědomělost celkově pomáhá více prožít, procítit a vychutnat si to, co se děje, čemu se věnujeme a čím se zabýváme. Příležitostně si můžete dopřát i nějaké citové pohnutí, ať už pozitivní nebo negativní. Vnímání času je jen a jen vaše…Nepřehlédněte