Nezve k prostřenému stolu. Dává šanci zodpovědným. Bojuj, pracuj, přemýšlej

Další fotky

Dej mi své ubohé, unavené, své schoulené masy, toužící volně dýchat. Ten žalostný nadbytek tvých přeplněných břehů. Pošli je sem, zmítané bouří a bez domova. Pro ně já pozvedám pochodeň u zlatých dveří.

Poselství americké novinářky Emmy Lazarusové je vyryto do bronzového podstavce nejznámější sochy světa. Brzy uplyne 140 let od chvíle, kdy byl položen její základní kámen. Stalo se tak 5. 8. 1884. V New Yorku, na Liberty Islandu. Ostrově svobody. Ne, neobávejte se smršti čísel o jejích rozměrech. Lépe bude seznámit se trochu s tím, co jejímu vzniku předcházelo.

Sendvičový prezident a Socha Svobody. Když v USA vládl zdravý rozum

Musíme ještě o jedno století nazpět. Američtí kolonisté už měli dost poručníkování z Londýna a začali boj o nezávislost. Kdoví, jak by tento konflikt skončil, kdyby se na stranu povstalců nepostavila jako první Francie. Střelivo i finanční injekce, spolu s francouzskými námořníky bylo pomocí, která Británii velmi komplikovala život.

Francie byla jediná země, která poslala povstalcům na pomoc svoje vojáky. Když se do konfliktu ještě na straně povstalců zapojilo i Španělsko, bylo rozhodnuto a Británie v roce 1783 byla přinucena uznat nezávislost Spojených států.

Hrozí USA zimbabwizace? Na svůj rasistický výrok přední ekonom tvrdě doplatil

Francie a Španělsko nikdy neměly Británii příliš v lásce, a ať už bylo jejich motivem pomoci cokoliv, byla to pomoc účinná. Francie se kvůli tomu dostala na pokraj státního bankrotu. Následky se projevily v červenci 1789 a vším, co po pádu Bastily následovalo.

Sochou Svobody chtěli Francouzi vyjádřit své sympatie nové republice za oceánem. Práce se ujali sochař Fréderic Auguste Bartholdi a konstruktér, stavitel Gustave Eiffel. Pro tohoto pána, jehož symbol Paříže se nad městem tyčí dodnes, byla ocelová, nosná konstrukce budoucí sochy dobrým tréninkem, a generální zkouškou.

Hvězdy na vlajce USA mohly být šesticípé a proč tomu tak není

Odlít 46 metrů vysokou sochu bylo nereálné. Sochař vytvořil hliněný model, výšky dospělého člověka, který se postupně několikrát zvětšil. Socha je vytvořena ze segmentů měděného plechu na ocelové konstrukci, a do New Yorku byla později dopravena lodí. Tvář sochy Svobody prý autor modelu vytvořil podle své matky. Jiní zase tvrdí, že jde o tvář vdovy po americkém výrobci šicích strojů Isaaku Singerovi. Od roku 1984 se tento symbol svobody nachází na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

FOTO: Socha Svobody – historie

Socha Svobody – historie - Socha SvobodySocha Svobody – historie - socha SvobodySocha Svobody – historie - socha svobodySocha Svobody – historie - Socha SvobodySocha Svobody – historie - Socha Svobody
Další fotky
Socha Svobody – historie - Frederic Auguste BartholdiSocha Svobody – historie - Socha Svobody na Ostrově svobodySocha Svobody – historie - Socha Svobody

V současnosti má tato dáma, s pochodní v ruce, problém. Otočit se nemůže a tak jen může tušit, co se děje za jejími zády. Jistě vnímá hlupáky, kteří si myslí, že zničením nějaké sochy mohou něco změnit na minulých časech. Už 140 let hledí k ústí řeky Hudsonu a vyhlíží žalostný přebytek z přeplněných břehů. Tak, jak si můžeme přečíst. Je sochou Svobody, jistě bude stát pevně i nadále.

Dnes, 17:20
Vládě se boj proti onemocnění covid-19 vymkl z rukou. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl,...
Dnes, 15:40
S končícím létem začínají klesat teploty, a tak je opravdu ideální čas konečně opravdu začít...
Dnes, 13:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 13:40
Na začátku příběhu usedlosti Ladronka byla záliba Karla IV. ve vinné révě. Na svazích rostly...
Dnes, 11:40
Lidské tělo je bezesporu nesmírně složité. Troufáme si i říci, že je nejsložitějším živým organismem,...
Dnes, 10:20
Pěstování máku má ve střední Evropě a hlavně v Čechách dlouhou tradici. První zmínky o...
Dnes, 08:12
Vesnice Mírovice ležící těsně za hranicí Prahy je jen menší osadou, ačkoliv v posledních letech...
Včera, 15:40
Známá scéna ze seriálu Sňatky z rozumu. Forman Nedobyl, z Rokycan, má od jisté doby...
Včera, 13:40
Dobrodružný příběh, neuvěřitelný tak, že by se ho zdráhal zfilmovat každý jen trochu soudný filmový...
Včera, 11:40
Nyní, tedy v době, kdy republiku i celý svět ovládá strach z neznámého onemocnění –...
Včera, 10:20
Řekové si rádi užívají života a jídlo je jedním z projevů tohoto užívání. Místní lidé...
Reklama