Nicolas Flamel možná žije dodnes a chodí mezi námi. Záhada, která stále trvá

5.1.2020
Karel Dudek

Nepůjdu nikam. Přesněji řečeno, zmizím ještě této noci. Slehne se po mě zem, tak jako už mnohokrát. Jsem odsouzen k nekonečnému putování a rozsudek jsem nad sebou vynesl sám. Tehdy, ve čtrnáctém století. Je to rozsudek velmi starého data. To devatenácté je úplně jiné. Podařilo se mi… Ne, nebudu nic říkat. Ještě bude mít někdo chuť to zkusit také, a já nejsem tak nenávistný, abych mu přál podobný osud. Letopočet se měnil a já ho přestal sledovat. Neměl sem důvod počítat čas. Byl to velmi opojný pocit, ze kterého jsem brzy vystřízlivěl. Mizeli lidé, které jsem nenáviděl, ale i ti, které jsem miloval. To byla daň, kterou jsem musel platit. Líbezné, něžné tváře pokryly vrásky, černé vlasy zbělely a smyslné křivky odnesl čas.

Kupoval drahé domy a dítěti přičaroval oslí uši. Pražská tajemství slavného alchymisty

Jeho hlodající zub mě obchází. Zašedlá omítka a zčernalé krovy, kdysi nových staveb. Staré, zažloutlé knihy, které jsem četl v době, kdy vycházely z tiskařského lisu. Právě vysazené stromky, které se změnily v letité kmety, s rozpraskanou kůrou. Jen můj odraz v zrcadle se nemění. Už mě nebaví s jízlivostí v hlase opravovat ve společnosti letité, ctihodné bardy, a jejich směšné vzpomínky na něco, co je minulostí nejvýš půl století. Jsem odsouzen k věčné samotě. Závidím lidem, kteří mohou spolu zestárnout. Já to štěstí nemám. Věčné útěky, věčná změna identity. Pokaždé jsem někým jiným, pokaždé na jiném místě. Jsem snad jediným člověkem na světě, který někomu závidí jeho smrt.

Alchymista, který vstal z mrtvých. Kdo byl ve skutečnosti magistr Kelley z filmu Císařův pekař

Ctihodný Nicolas Flamel, kterého jsem zde nechal promluvit, se narodil někdy mezi roky 1330, a 1340. Nevíme to přesně, ale to vůbec nevadí. Tak jako nevíme, kdy se narodil, nejsme si jisti ani jeho smrtí. Prý 1418. Nelze tedy o něm psát v minulém čase. Svoji kariéru začal jako písař a notář, později si v Paříži otevřel tiskařskou dílnu a kopíroval zde knihy a rukopisy. Je též označován za autora alchymistické Knihy hieroglyfických obrazců, která vyšla v Paříži v době, kdy by Flamelovi bylo téměř dvě stě let. Možná opravdu bylo, a v roce 1612 si mohl její tisk prohlédnout. Podle legendy si ještě ve čtrnáctém století zakoupil za dva floriny (dnes 300 korun) tajemnou knihu, kterou se mu podařilo s pomocí jakéhosi židovského učence rozluštit, při putování do Compostely ve Španělsku. Sám si nevěděl rady více jak dvacet let. Kámen mudrců, sen všech alchymistů světa, byl odhalen.

FOTO: Nicolas Flamel

Nicolas Flamel - Nicolas FlamelNicolas Flamel - Nicolas FlamelNicolas Flamel - Nicolas FlamelNicolas Flamel - Nicalas FlamelNicolas Flamel - harry potter bradavice

Faktem zůstává, že na konci života pro lidi, kteří ho znali, odkázal takové množství zlata na stavbu nemocnic a kostelů, kterou nemohl získat jinak než transmutací kovů. Nicolas Flamel možná žije dodnes a chodí mezi námi. Zajímavé je i to, že jistý Paul Lucas ve své knize uvádí, že se s manžely Flamelovými setkal v roce 1705, a další svědectví je z roku 1761, kdy se prý účastnil představení v pařížské Opeře. Milovníci fantasy si jistě vzpomenou, že Nicolas Flamel se též vyskytuje i v prvním díle filmů s Harry Potterem. Je to záhada, která trvá dodnes.

 Nepřehlédněte