26℃
Dnes je 21. červenec , svátek má Vítězslav

Nový druh fóbie, který se stal fenoménem posledních let. Dle studií jí trpí až 15 procent lidí a potkat se s ní můžete prakticky kdekoliv.

Zažíváte úzkost při pohledu na drobné otvory? Možná trpíte trypofobií. Díky internetu se stala známou a dnes je předmětem mnoha debat a vědeckých studií.

Reklama

Úzkost, sevřený žaludek, nebo panický strach. Tak by se dal popsat pocit, kdy jsme vystaveni svým fobiím. Fobie je popsána jako iracionální strach neboli úzkost ze situací, věcí ale i lidí.

Tuto úzkost prožíváme většinou zcela zbytečně. Možná za nejčastěji rozšířenou je arachnofobie – strach z pavouků. Lidé trpící touto fobií, vědí, že malý pavouček je naprosto neškodný, ovšem představivost a vrozený instinkt nepřehlušíte.

Co zapříčinilo třetí největší jadernou nehodu? Kyštymská katastrofa byla zveřejněna až po 30 letech a přesné číslo obětí neznáme ani dnes.

Existuje však jedna fobie, která je zvlášť zajímavá – trypofobia (trypophobia)

Zatím se sice nejedná o uznávanou fobii, ale v poslední době se stala fenoménem a povědomí o této poruše se začalo šířit.

První kandidátka na prezidentku Spojených států se živila jako věštkyně a bohatla na Wall Street. Victoria Woodhull bojovala za práva žen až do konce

Pacienti trpící tímto typem strachu se snadno vyděsí při pohledu na uskupení vícero malých děr nebo hrbolů. Například jemné mýdlové bubliny, včelí plástev nebo jen dírky v listech dokáží člověku přivodit nepříjemné pocity.

Pacientů s touto fobií je prý až 15 procent z celkové populace a to, že se jedná o vcelku nový pojem dokazuje i fakt, že první studie specializovaná na trypofobii byla provedena až v roce 2013.

Původ Trypofobie

Podle vědců je tento typ strachu pozůstatkem evoluce. Nejde prý ani tak o otvory, ale o specifický vzor. Vzory typické pro trypofobii se totiž v přírodě vyskytují často v kontextu jedovatých rostlin nebo tvorů. Možná je tak strach evoluční reakcí, která nás má udržet dál od nebezpečí.

Jiná studie z roku 2015 zjistila, že tyto speciální kompozice – neboli vzory, se také nacházejí na zdrojích kontaminace. Jako jsou například kožní léze. Přžíkladem můžou být puchýře nebo vředy.

A i když vám znalost faktu, že se pravděpodobně jedná pouze o pozůstatek z vývoje našeho těla nepomůže od nepříjemných pocitů, alespoň vaše racionální část bude potěšena.

Feynmanova metoda. Sada 4 kroků k pochopení každého tématu. Používá se i ve vědeckých kruzích a je stále oblíbenější.

 

Před 41 minutami
Neznám lepší lék na smutek, než zalistovat ve starých sešitech a začíst se do hlášek...
Před 1 hodinou
Stát vynaloží jednu až 1,5 miliardy korun na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině....
Před 2 hodinami
Jmenoval se Vasilij Danilovič Sokolovskij (21. 7. 1897 – 10. 5. 1968) a jeho jméno...
Dnes, 08:00
Tehdy bylo půl čtvrté ráno, když jsem byl probuzen. Nikdy jsem tak brzy nevstával, a...
Včera, 17:30
Ivan Hrozný proměnil Rusko ve velmoc, vládl však pomocí brutální tajné policie. Dostál svému přídomku,...
Včera, 16:00
V 19. století se začalo ostrovu Vis (italsky Lissa) ležícímu v dnešním Chorvatsku naproti Makarské...
Včera, 14:00
Když v roce 1953 dva vědci, Francis Crick a James Watson, zveřejnili v časopisu Nature...
Včera, 11:30
Vlastně spíš připomínala dnešní taxíky. Měla dva štafly a dopravovala zákazníky po Brně okolí podle...
Včera, 10:00
Ještě před pár lety jsme jej téměř neznali a dnes se předháníme, kdo má větší...
Reklama