• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Objevení jeskynního labyrintu přineslo svým objevitelům smrt

  18.1.2020
  Václav Pavlík
  Další fotky

  Lákavé pronikání do tajemného podzemí i touha stát se objevitelem dosud neznámých a nevídaných prostor vedla k objevení již řady pozoruhodných jeskyní a jejich systémů, jakým je také Amatérská jeskyně. Se svými více než 40 km je nejdelším přírodním podzemním systémem ve střední Evropě.

  A zároveň spletitým tak, že se předpokládá, že celý zřejmě nebude probádán nikdy. Nachází v CHKO Moravský kras v prostoru mezi propastí Macocha, obcemi Sloup a Holštejn a protékají jím tři aktivní toky – Bílá voda, Sloupský potok a Punkva, která vzniká jejich soutokem.

  Krutá smrt v temnotách jeskyně. Jaké hrůzy se kdysi odehrály v Býčí skále?

  Na existenci podzemních prostor upozorňovala propadající se říčka Punkva. Pátrat po jejím toku ztraceném v podzemí se začátkem 20. století vydal Karel Absolon a postupně prozkoumal Sloupsko-šošůvské a Punkevní jeskyně a propast Macochu. Významný tok říčky Punkvy znamenal už při objevu Punkevních jeskyní předpoklad existence rozsáhlého jeskynního systému, který byl od té doby také aktivně hledán a následně zkoumán.

  Stále ještě žijeme ve světě, kde se prastarým zkazkám dobře daří. Jaké je tajemství měsíční jeskyně

  Tento systém jeskyní nakonec objevila amatérská speleologická skupina vedená Milanem Šlechtou. Když se ukázalo, že další postup po proudu aktivní vody z jeskyně označené 13 c není možný, začala skupina v roce 1968 prokopávat Cigánský závrt. Po několika měsících usilovné práce, dne 18. ledna 1969, dosáhli amatérští speleologové v hloubce 110 m aktivního toku Bílé vody a objevili 1,5 km chodeb, kterým se začalo říkat Amatérská jeskyně (dnes Stará amatérská jeskyně). 9. srpna téhož roku zahájili potápěčský průzkum sifonu na konci Povodňové chodby a 16. srpna za ním objevili prostory, nyní zvané Nová amatérská jeskyně.

  Již brzy si budete moci prohlídnout Koněpruské jeskyně s muzejním geologem

  Dne 29. srpna 1970 došlo k náhlé průtrži mračen a následně ke zvednutí hadiny průtokové vody. V té době se v Nové amatérské jeskyni nacházeli při mapování speleologové Milan Šlechta a Ing. Marko Zahradníček. Oba speleologové byli o silném zvýšení hladiny telefonicky informováni, ale domnívali se, že na vyvýšeném místě jsou v bezpečí a přečkají vzedmuté vody. Při domluvené relaci večer se však již neozvali a následující den byly zahájeny záchranné práce. Během nich se ukázalo, že oba speleologové zahynuli již prvního dne. Tato tragédie způsobila, že další průzkum podzemí byl dočasně zastaven a pokračoval až roku 1971, ale to ho prováděli už profesionální speleologové.

  FOTO: Moravský kras – Amatérská jeskyně

  Moravský kras – Amatérská jeskyně - amaterska jeskyněMoravský kras – Amatérská jeskyně - Amatérská jeskyněMoravský kras – Amatérská jeskyně - amaterska jeskyněMoravský kras – Amatérská jeskyně - amaterska jeskyněMoravský kras – Amatérská jeskyně - amaterska jeskyně
  Další fotky
  Moravský kras – Amatérská jeskyně - Nová Amatérská jeskyněMoravský kras – Amatérská jeskyně - Nová Amatérská jeskyně, Moravský krasMoravský kras – Amatérská jeskyně - Nová Amatérská jeskyně, Moravský krasMoravský kras – Amatérská jeskyně - Nová Amatérská jeskyně, Moravský krasMoravský kras – Amatérská jeskyně - Nová Amatérská jeskyně, Moravský krasMoravský kras – Amatérská jeskyně - Nová Amatérská jeskyně, Moravský krasMoravský kras – Amatérská jeskyně - Nová Amatérská jeskyně, Moravský krasMoravský kras – Amatérská jeskyně - Pustý žleb – vchod do Amatérské jeskyněMoravský kras – Amatérská jeskyně - amaterska jeskyneMoravský kras – Amatérská jeskyně - amaterska jeskyneMoravský kras – Amatérská jeskyně - amaterska jeskyneMoravský kras – Amatérská jeskyně - Amatérska jeskyneMoravský kras – Amatérská jeskyně - StalagmityMoravský kras – Amatérská jeskyně - StalagmityMoravský kras – Amatérská jeskyně - StalaktityMoravský kras – Amatérská jeskyně - amaterska jeskyne

  Roku 1973 byla z Pustého žlebu proražena štola, která znamenala bezpečný vstup do Nové amatérské jeskyně, která však zůstává veřejnosti nepřístupná stejně jako Stará amatérské jeskyně, a to z důvodu ochrany přírody. Vloni v říjnu však byla nakrátko zpřístupněna během Dnů otevřených dveří Amatérské jeskyně. O tom, že prohlídka nebyla úplně snadná, svědčí doporučené vybavení. Povinná byla přilba i cyklistická a silná svítilna, aby bylo možné si jeskyni prohlédnout. Vstup byl na vlastní nebezpečí a podepisovalo se i speciální prohlášení. S tímto vybavením pak návštěvníci mohli proniknout asi půl kilometru do hloubky jeskynního systému a pak se vrátit zpět.  Nepřehlédněte