Od striptýzu k modlitbě, brněnské Ponrepo se radikálně mění

3.2.2022
Jan Štoll

Bývalé kino Ponrepo, později noční a striptýzový bar na Hybešově ulici mění svého provozovatele. Od ledna tohoto roku je totiž z místa s barvitou minulostí sál protestantské církve Cityhouse. Kromě nedělních bohoslužeb nabídne v budoucnu kavárnu a sál k pronajmu.

Jako kino přestal prostor na brněnské adrese Hybešova 51 sloužit od roku 1996. Tehdy se proměnil na sídlo neřesti, nonstop bar s biliárem, striptýzem a lepými děvami. Kromě toho se ale sál využíval i k příležitostným koncertům a dalším kulturním akcím. Takto jelo Ponrepo až do konce roku 2017, kdy klub ukončil svou činnost. O oživení se pokusil nový provozovatel jako kulturní a konferenční sál s názvem New Ponrepo, ovšem pandemie koronaviru tyto snahy zastavila a prostor zel prázdnotou.

V půlce roku 2021 se na provozování domluvili majitelé objektu s brněnskou církví CityHouse, která interiér kompletně zrekonstruovala a od ledna 2022 se otevřela ve zkušebním provozu pro veřejnost. „Při rekonstrukci jsme naráželi na vtipné situace, kdy na místech kde původně byly salónky pro dívky s klienty a spousta červených světel, dnes je místnost pro modlitby, setkání dobrovolnických týmů a pro matky s dětmi. Dá se říct, že se uzavřel kruh a budova Ponrepa se vrátila zpátky ke svým kulturním začátkům,” prozradil pastor Michal Apetauer pikantní detaily z rekonstrukce prostoru.

„Jsme moc rádi, že se nám podařilo najít takový prostor přímo v centru Brna zvlášť s takto barevnou minulostí. Věříme, že jedním z poslání církve je být blízko lidem bez ohledu na jejich minulost. Nové místo nám v tomto rozhodně pomůže,“ dodal. Kromě nedělních bohoslužeb plánuje CityHouse pořádání seminářů, pronajímat sál pro konference a kulturní akce nebo zřídit plně fungující kavárnu.

CityHouse Brno je součástí státem uznané Apoštolské církve, usiluje o to, aby Čechům ukazovala nový obraz Boha a církve. Na jejich bohoslužbách tvoří nevěřící nebo duchovně hledající lidé běžně třetinu publika. CityHouse pořádá kurzy, semináře a poskytuje poradenství lidem v komplikovaných životních situacích. Před třemi lety začala setkáváním dvaceti lidí, kteří tuto místní církev zakládali, dnes na svých nedělních setkáních hostí i přes 200 návštěvníků.

stoNepřehlédněte