Ohnivá smršť a tlaková vlna zdevastovaly plochu pětkrát větší, než je dnešní rozloha Prahy. Tunguzská záhada stále nevyřešena

Další fotky

Obrázek, na který se díváte, je pochopitelně pouze ilustrační. Dodnes totiž nikdo přesně neví, co se tenkrát v Krasnojarské oblasti Sibiře toho dne odehrálo. Stalo se to před sto jedenácti lety, 30. 6. 1908. Když už tedy jsme u nezbytných čísel, tak budu myslet i na puntičkáře, kteří si potrpí na přesnost. Zde uvádím zeměpisné souřadnice místa, kde se ona tajuplná záležitost odehrála. 60° 53´09“ severní šířky a 101°53´40“ východní délky. Jsme na Sibiři, přesné místo dosud nikdo přesně nezná, a v Rusku má vzdálenost třeba sto kilometrů úplně jiný zvuk, než v zemi s velikostí České republiky.

Nekonečné prostory Sibiře. Tisíce a tisíce kilometrů nekonečné tajgy, kam se člověk podívá. Bažiny, miliardy komárů a osídlení jen velmi řídké. Mimo osady málokdy někoho potkáte. Většinou to ale budou domorodí obyvatelé. Pokud pohlédnete do jejich tváří, někoho vám jistě budou připomínat. Pak si vzpomenete na severoamerické indiány a budete doma. Ano, kdysi na konci ledové, když ještě byla hladina moří hezkých pár metrů pod normálem, jak bychom řekli dnes, přešli tito lidé přes dosud neexistující Beringův průliv z Čukotky na Aljašku.

Nejdelší železnice na světě se stavěla bez strojů. Průměrnou rychlostí 1,5 km denně

Bohužel, ani v tomto odstavci se nevyhneme číslům.  K výbuchu způsobenému tím neznámým, došlo v 7.15 místního času. V Praze byla jedna hodina po půlnoci a někteří tehdejší svědci uvedli, že pozorovali svítící těleso, letící východním směrem.  Zářící těleso, burácející úder a dunění, které bylo slyšet tisíc kilometrů daleko. Ohnivá smršť a tlaková vlna zdevastovaly plochu pětkrát větší, než je dnešní rozloha Prahy, a vyvrátily přes šedesát milionů stromů. To samozřejmě nikdo nepočítal, bylo to odhadnuto. Popáleniny a požáry vypukly i v městečku Vanovara, ve vzdálenosti sedmdesát kilometrů. Jediné větší lidské sídlo v okolí a také dostatečný počet svědků. Je zajímavé, že popáleniny se lidem obtížně hojily. Také vás napadla Hirošima, že?

 

Cestopisem roku je Transsibiřská odysea Iny Píšové

Nebyl to dobrý rok pro vědecké výzkumy na Sibiři.  První průzkumy jsou těsně spjaté s mineralogem Leonidem Kulikem. Služba v armádě, věznění za revoluční činnost, první světová válka, občanská válka.  Zkrátka první výprava byla uskutečněna až v roce 1921. Kulik tehdy prozkoumal pouze okolí, do centrální oblasti se nedostal, už jenom z důvodu nepříliš kvalitního vybavení výpravy. Spokojil se se sbíráním svědeckých výpovědí. Druhá výprava, kterou uskutečnil o sedm let později, byla již vybavena mnohem lépe, ale domnělý meteorit se najít nepodařilo. Následovala další válka a Kulikův život se uzavřel v roce 1942 v německém zajateckém táboře.

FOTO: Tunguzská katastrofa

Tunguzská katastrofa - Tunguzská katastrofaTunguzská katastrofa - meteorTunguzská katastrofa - tajgaTunguzská katastrofa - tunguzska-zahada-968Tunguzská katastrofa - mapa
Další fotky
Tunguzská katastrofa - jezero ČekoTunguzská katastrofa - Leonid KulikTunguzská katastrofa - Česko jako meteoritický kráter?Tunguzská katastrofa - Manicougan v KanaděTunguzská katastrofa - Barringer v Arizoně

 

Od té doby následovaly desítky dalších výprav nejen domácích vědců, ale i z ciziny. Problém není dosud vyřešen, i když vybavení současných expedic je takové, o jakém se Kulikovovi ani nesnilo. V současnosti se italští vědci domnívají, že je kráterem po meteoritu místní jezero Čeko, s čímž zase nesouhlasí geologové. Exploze části Enkeovy komety, výbuch metanu, srážka s miniaturní černou dírou (musela by na opačné straně planety vylétnout) srážka s kouskem antihmoty. Časoprostorová smyčka, nehoda mimozemské kosmické lodi. Takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Záhadologové mají příležitost. Dejte dohromady partu, peníze a vybavení. Pak už jen požádat o vízum a hurá pět tisíc kilometrů na východ. Třeba zrovna vy budete mít štěstí.

 

Včera, 17:30
Osmák degu je malý hlodavec původem z Jižní Ameriky, a to konkrétně z Chile, kde...
Včera, 15:15
Rusové, luxus, drahota a filmový festival, to až donedávna symbolizovalo naše nejznámější lázně – Karlovy...
Včera, 12:42
Hubený muž sedí v křesle s vysokým lenochem. Zřejmě se dnes už nikam nechystá, o...
Včera, 10:00
Med je nejen sladidlem, ale má i léčivé účinky. Doprovází člověka odjakživa a v pradávných...
Včera, 08:05
A není tomu zase tak dávno, žili tam ještě v 19. století. Ovšem, zatímco ve...
6.7.2020
Lvíček malý neboli lvíček zlatý je malá opice, jež má na všech prstech kromě palce...
6.7.2020
Wachau je romantické údolí Dunaje v Dolním Rakousku mezi Melkem a Kremží, který je od...
6.7.2020
A to konkrétně v tomto životě 85. Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, většinou nazývaný...
6.7.2020
Symbol vzdoru, i tak by se dala nazvat jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek Petřínská rozhledna....
6.7.2020
Bodnutí hmyzem znamená pro většinu z nás jen nepříjemné svědění, ale kdo má alergii na...
Reklama