• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Okolí zámku Jezeří rozeznívá velrybí píseň

  11.11.2023
  Doris Drienová

  Velrybí píseň a dalších 19 skladeb zní z nového Poesiomatu, pro jehož umístění si iniciátoři vybrali zámek Jezeří na Mostecku. Zvuky velryb připomínají rypadla, která léta zněla z těžební jámy obklopující památku.

  Vyhlídku nad zámkem považuje autor poetických mluvítek Ondřej Kobza za nejkrásnější místo z 35 dosud obsazených v ČR. Řekl to v pátek.

  „Donedávna bylo nejhezčí místo na Poesiomat Kalvárie u Úštěka a dnes se odsunulo na druhé místo a tohle místo je zatím nejhezčí v Čechách a vlastně i na světě,“ řekl Kobza, jenž některá zařízení s poezií umístil i do zahraničí. „Pro mě je to hrozně silný, protože v tomto prostoru je nejvíc emocí. Na těch ostatních zámcích to takové není. Je to hezký, ale tady to je dramatický,“ uvedl autor. Zámek Jezeří společně s dalšími pěti zámky v republice obohatily Poesiomaty díky podpoře Nadace PPF.

  Vyhlídka, na které se Poesiomat nachází, nabízí unikátní pohled na přírodu, zámek a důl s rypadly. Krajina se postupně změní, v lomu ČSA se očekává ukončení těžby v polovině roku 2026. Zbytková jáma po dole by se měla proměnit v jezero. Bude využito částečně pro rekreaci obdobně, jako je tomu u dalších jezer vzniklých po těžbě hnědého uhlí, tedy Milada u Ústí nad Labem, Medard u Sokolova a Most, ale hlavně bude sloužit energetice. S tím, jak se bude měnit prostředí, kde je Poesiomat umístěn, by se mohl změnit i jeho repertoár, nastínil Kobza.

  Z Poesiomatu promlouvá také starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (Sdružení Strany zelených a NK). Věnuje se právě tématu jezer, která se v krajině pod zámkem několikrát objevila a opět zanikla. „Bavili jsme se o tom, co by se tam dalo říct, aby to mělo souvislost s tímhle místem,“ řekl starosta. Z mluvítka si mohou kolemjdoucí pustit také třeba vyprávění kastelánky zámku Hany Krejčové, která popisuje třeba své dětství. Prožila ho ve vesnici pod zámkem, která kvůli těžbě zanikla. Nechybí ani Beethovenova třetí symfonie Eroica, která zazněla poprvé na zámku. Radek Fridrich cituje úryvky ze své sbírky Erzherz a písničkář Kittchen po zatočení kličkou a zmáčknutí čudlíku zahraje posluchačům píseň Sudety.

  Poesiomat je zařízení reprodukujícího nahranou poezii, písně či příběhy. Obsahuje 20 skladeb, které se vztahují k místu, odkud promlouvá.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte