Panamský průplav. Boj s přírodou a malárií

15.8.2020
Karel Dudek

Panamský průplav. Stejně jako ten Suezský, o dvacet let dříve, měl zkrátit vzdálenosti a uspořit čas. Čas jsou peníze, to už si kapitalismus dávno uvědomil. Začal zkracovat vzdálenosti a zvyšovat rychlost. Stavitelé velmi brzy pochopili, že žhavé africké slunce a jazyk lepící se žízní na patro, bylo v porovnání s touto hroznou zemí, procházkou růžovým sadem. Suez jim najednou připadal jako ráj na zemi.

Strategický bod, který je snem mnoha politiků i generálů. Suezský průplav aneb obnovení staré cesty

Týdny trvající déšť a sesuvy mazlavé, vodou nasáklé půdy. Práce ukončená večer, začínala druhý den ráno znovu, od samého začátku. Voda byla nemilosrdná. K sesuvům půdy se přidali komáři, přenášející malárii a žlutou zimnici.

Stavba průplavu připomínala stavbu pyramidy. Stavbu čínské zdi. Nekonečná dřina a umírání po tisícovkách. Vakcína proti žluté zimnici byla objevena krátce před druhou světovou válkou a proti malárii neexistuje dodnes. Tehdy, v roce 1880 byly jen tabletky chininu a ty se vyvažovaly zlatem, a bylo jich stále málo. Pro ty, kteří vykonávali ty nejtěžší práce zcela určitě.

Komáři nám pijou krev! Hrozí smrtelná malárie. Vědci konečně zjistili, jak je vyhubit

Ferdinand Lesseps, podnikatel, jeden z duchovních otců Suezského průplavu zatoužil po nové porci slávy. Psal se rok 1879, když na Mezinárodní konferenci Geografické společnosti v Paříži, představil projekt zbudování průplavu přes tehdejší kolumbijskou provincii v oblasti Panamské šíje. Požíval velké důvěry a vlivu, a tak byl jeho plán schválen.

Počáteční nadšení a chuť do práce slábly každým dnem. Lesseps byl však tvrdohlavý a neústupný. Teprve když počet zemřelých budovatelů průplavu dosáhl dvaceti tisíc, podlehl i on. Projekt zkrachoval. Psal se rok 1889. Byl to návrat bez slávy. Neúspěch se neodpouští a Lesseps byl odsouzen na pět let, za zpronevěru finančních prostředků. Bylo mu však již 75 let a trest si neodpykal.

Klidně mohl v Panamě vládnout dál, kdyby neohrožoval USA. A pak mu nepomohly ani jeho talismany

Lesseps zemřel v roce 1894. Nemohl vědět, že potrvá ještě dlouhých dvacet let, než se jeho plány stanou skutečností. Necelá třetina jeho projektu již byla hotova, a v roce 1901 se ho ujaly Spojené státy americké. Dokončit průplav nesmírného strategického i obchodního významu, bylo velmi lákavé. Bylo tedy naprosto jasné, že nová velmoc tomuto lákadlu neodolá.

FOTO: Panamský průplav

Panamský průplav - zdymadlo Panamský průplavPanamský průplav - panamsky průplavPanamský průplav - Panamský průplavPanamský průplav - Gatunské jezoro, cesta průplavem

Poučení z chyb Francouzů bylo velmi kruté a varovné. Dělat chyby je lidské, opakovat je hloupé. Začali tedy z jiného konce. Likvidací močálů a zasypáváním bažin. Byla vybudována železnice k odvážení komáry kontaminované zeminy a přivážena kvalitní zemina. Malárie se žlutou zimnicí podnikla poslední, ale marný útok. I ten si však vybral přes pět tisíc obětí.

Dostavba trvala třináct let, během kterých nezaháleli ani politici. Dolary byly velmi pádným argumentem a tak vzniklo šestimílové pásmo v okolí průplavu, které se stalo výsostným územím Spojených států až do konce dvacátého století. Spojené státy velmi záhy zjistily, že rozhodnutí ovládat tento průplav bylo velmi prozíravé. Průplav byl slavnostně otevřen 15. 8. 1914 a na opačné straně Atlantiku právě vypukla válka, která se záhy změní v první světovou.Nepřehlédněte