Klidně mohl v Panamě vládnout dál, kdyby neohrožoval USA. A pak mu nepomohly ani jeho talismany

10.7.2019
Václav Pavlík
Další fotky

Noriega měl v té době už za sebou poměrně složitý politický vývoj. Nejdříve byl spojencem Spojených států a od 50. let do 80. let 20. století dokonce pracoval i pro CIA. Později se orientoval nacionalisticky, což by zas až takový problém nebyl, ale hlavně protiamericky, a to mu USA nemohly dlouho trpět. Panamský diktátor podporoval obchod s drogami a navázal styky s kolumbijským drogovým kartelem a také porušoval obchodní embargo, které USA uvalily na Kubu, kde tehdy vládl Fidel Castro. Následně jej Spojené státy obvinily ze špionáže pro Kubu a Noriega na oplátku začal Spojené státy veřejně označovat za nepřítele.

Málem vypukla 3. světová válka, když se zelená ještěrka Karibiku změnila na rudou

Noriegovo chování tak pro USA začalo představovat bezpečnostní riziko, a proto se rozhodly pro invazi do Panamy s cílem zadržet a internovat Noriegu. Invazi nazvanou jednoduše „Just Cause“ odůvodnily tím, že je třeba

  • chránit životy asi 35 000 amerických občanů, kteří tehdy žili v Panamě;
  • nastolit v Panamě demokracii;
  • zabránit ohrožení neutrality Panamského průplavu;
  • zasáhnout v Panamě proti obchodu s drogami.

Legendární revolucionář Ernesto Che Guevara se vydal cestou, která nikam nevede. A podle toho taky dopadl

Během invaze ve dnech  20. 12. 1989 – 31. 1. 1990 se Noriega chtěl ukrýt na kubánské nebo nikaragujské ambasádě, ale přístup k nim hlídali američtí vojáci. Pátý den požádal o azyl na vatikánském velvyslanectví v Panamě, kde se pak ukrýval a strávil několik týdnů pod jeho ochranou. Americké armádní jednotky oblast uzavřely a obléhaly velvyslanectví. Součástí obléhání byl i psychologický nátlak, jenž zahrnoval např. pouštění hlasité hudby. Armádní jednotky nemohly vtrhnout dovnitř a Noriegu zatknout, protože budova vyslanectví i jeho pozemek byly majetkem a suverénním územím Vatikánu.

Kaddáfí a jeho Amazonky a další výstřednosti libyjského diktátora

Podle údajů OSN přišlo během invaze o život kolem 500 panamských civilistů. Podle jiných pramenů stála životy až 5000 civilistů a 200 vojáků. 3. ledna se Noriega vzdal, byl zatčen a odvezen na Floridu, kde byl obviněn dle federálních zákonů a postaven před soud za obchod s drogami, vydírání a praní špinavých peněz. Na lavici svědků usedli i někteří z jeho bývalých spojenců i jeho nepřátelé. Noriega byl nakonec shledán vinným a 10. července 1992 byl odsouzen ke 40 letům vězení. V roce 1999 mu byl tento trest zmírněn na 30 let.

7 faktů o nejbizarnějším diktátorovi na světě. Skutečně své nepřátele pojídal?

V roce 1999 o vydání Noriegy požádala Panama, aby se tam zpovídal ze zločinů, jež se staly během jeho vlády. V nepřítomnosti byl v roce 1995 odsouzen na 20 let odnětí svobody. O jeho vydání požádala rovněž Francie, která jej odsoudila za finanční podvod na 10 let. Tam byl vydán roku 2010 a strávil tam rok ve vazbě, přičemž mu francouzská vláda odmítla přiznat statut válečného zajatce, který měl v USA. V prosinci 2011 jej Francie vydala do Panamy.

Pro svou zemi chtěl politickou stabilitu a ekonomickou prosperitu, podvratné živly netrpěl

Začátkem února roku 2017 byl Noriega hospitalizován v nemocnici Santo Tomas kvůli vysokému krevnímu tlaku a krvácení do mozku. V březnu se podrobil operaci, která měla odstranit nádor na mozku. Posléze se vyskytly komplikace s krvácením, které nešlo zastavit, Noriega upadl do kómatu a 29. května 2017 zemřel.

Z jeho osobního života je zajímavé to, že Noriega se v 60. letech oženil s Felicidad Sieiro, povoláním učitelkou. Měli spolu tři dcery – Lorenu, Sandru a Thays. Noriega by členem Národní gardy a Siero učitelka. Manželství nebylo šťastné, Noriega byl své ženě často nevěrný. Felicidad uvažovala i o rozvodu, ale pak svůj názor prý změnila.

FOTO: Manuel Noriega

Manuel Noriega - Former Panamanian dictator Manuel Noriega is deadManuel Noriega - Noriega – bývalý panamský diktátor – France 24Manuel Noriega - Manuel Noriega a Fidel Castro – Notes from the Cuban Exile QuarterManuel Noriega - Generál Noriega – čtManuel Noriega - Generál Noriega – čt
Další fotky
Manuel Noriega - Bývalý panamský diktátor Noriega – Public Radio InternationalManuel Noriega - Noriega ve vězení – intpolicydigest.orgManuel Noriega - Noriega je 3. 1. 1990 na palubě letadla leteckých sil USA eskortován agenty Úřadu pro potírání drog (DEA-založilo ho roku 1973 prezident Nixon) – wikipediaManuel Noriega - Panamský průplav – Český rozhlas PlusManuel Noriega - Věznice La Santé v Paříži, kde byl Noriega vězněn – wikipediaManuel Noriega - Skotský umělec namaloval portrét generála Horiegy v roce 1998 pro americký časopis TIME – wikipdie

Noriega byl také hluboce pověrčivý člověk, neomylně věřil v ochranu svých talismanů, od kterých se nikdy neodloučil. Svého času probleskly také zprávy o tom, že Noriega musel být souzen v USA, protože v Panamě by se nenašel žádný soudce, který by ho odsoudil, aniž by si pak mohl být jist životem.

 Nepřehlédněte