Pejska z útulku? Proč ne

6.8.2020
Jiřina Pouzarová

Pejsci, kteří skončili v útulku, mají často pohnuté osudy. Některé jsou dokonce tak otřesné, že by takové zacházení nevydržel ani člověk. Pokud se rozhodnete pro jakéhokoliv útulkáče, předem si vše promyslete a proberte se všemi členy rodiny. Pejsky z útulku už v životě někdo zklamal a pro křehkou psí duši není nic horšího než zažít další zklamání.

Než se vypravíte do útulku, promyslete si, jaká velikost a povaha psa se hodí k vašemu životnímu stylu, volnému času, financím a podmínkám bydlení. Do paneláku si určitě nebudete pořizovat vlčáka, do rodinného domku není vhodná čivava. Rozmyslete si, zda chcete dospělého psa nebo štěně. I štěně můžete v útulku najít, ale je jich méně a domov najdou dříve než dospělí psi.

Radost i starost. Než si pořídíme štěně

Mýtus říká, že psi končí v útulcích, protože jsou nemocní. V některých případech to tak může být, ale na druhou stranu všichni obyvatelé útulku prošli veterinární kontrolou, jsou ošetřeni, očkováni a případně léčeni. Psa z útulku většinou musíte odnaučit jejich zlé návyky, přecházet jejich bázlivost a to, co je jejich původní, většinou špatní majitelé naučili. Jiný mýtus říká, že adoptujeme-li dospělého psa, nelze jeho návyky již změnit. Není to pravda, ale odnaučit psa jeho zlozvykům vyžaduje hodně trpělivosti a důslednosti.

Navštívíte-li útulek, jeho pracovníci by vás měli vpustit dovnitř a nechat prohlédnout všechny své svěřence, abyste s nimi mohli navázat kontakt. Měli by vás též seznámit se všemi dostupnými okolnostmi příchodu i pobytu psa u nich. Zeptejte se, jak pes komunikuje s lidmi, dětmi, dalšími psy i jinými zvířaty. Mnoho informací z minulosti psa nemusí mít pochopitelně ani pracovníci útulku.

Máme doma fretku. Inteligentní společník a mazlíček

Už při prvním příchodu do útulku popusťte uzdu svým pocitům a dojmům a vyberte si pejska, který vás osloví. Stačí pohled, pohlazení psí srsti či krok vpřed a vy cítíte, že jsou vaše sympatie vzájemné. Chemie totiž funguje nejen mezi lidmi, ale i mezi lidmi a psy. Navíc psí čich má 300 pachových receptorů, zatímco náš lidský pouhých 5 milionů. Rozhodněte se pro pejska, který si vybere vás. Tak dokonalému čichu jako je ten psí, se dá jen těžko nedůvěřovat.

A co budete potřebovat, pokud se rozhodnete odvést si některého pejska domů? Občanský průkaz bez trvalého bydliště na radnici. Dále si připravte adopční poplatek. Počítejte též s návštěvou pracovníka útulku u vás doma. Bude ho především zajímat, jak se o pejska staráte. Pokud však vytvoříte pejskovi z útulku šťastný a spokojený domov, pejskova vděčnost, optimismus a radost ze života vám vaši péči tisíckrát vrátí.

Vyznání kočky: Můj milý člověče, my kočky vás lidi milujeme, ale…Nepřehlédněte