Peníze z exkrementů. Otec chemie zbohatl na projímadle

10.3.2020
Václav Pavlík
Další fotky

Glauber pocházel z početné rodiny holiče z německého Karlstadtu v Bavorsku, chodil tam do školy, ale nedokončil ji. Jeho další soustavné vzdělání zůstává nejasné, snad studoval farmacii a docházel do nějakých alchymistických dílen. Byl rád, že své vědomosti nabyl z vlastní zkušenosti a ne ubíjející rutinou ve škole.

Také hodně cestoval, žil ve Vídni (1625), v Salcburku, Giessenu, Wertheimu (1649 – 1651), Kitzingenu (1651 – 1655), Basileji, Paříži, Frankfurtu nad Mohanem a Kolíně nad Rýnem. Nejprve pracoval v manufaktuře na výrobu zrcadel, později se živil jako lékárník v Giessenu. V době válečných událostí třicetileté války město opustil a odešel do Amsterdamu, kde vybudoval manufakturu vyrábějící léčiva.

Bizarní teorie sovětského vědce. Život na Zemi vznikl chemickou cestou!

Přitom těžil z toho, že se zaměřil na výrobu léčiv (ale třeba i vína) jako na chemické procesy, které je možné exaktně ovládnout a vylepšovat. Zdokonalil také průmyslové pece a destilační zařízení a zisk z chemické výroby založené i na jeho objevech, mu finančně zajistil po většinu života slušné živobytí. Byl ale také velkorysý a měl pověst lidumila, protože chudým pomáhal bezplatně. Roku 1649 se však přestěhoval do Wertheimu, což vedlo k tomu, že zbankrotoval.

Jeho největším vynálezem, resp. objevem, byla tzv. Zázračná sůl (Sol mirabilis, též mirabilit, dnes zvaná Glauberova sůl). Tuto sloučeninu, chemicky síran sodný, vyráběl z chloridu sodného a kyseliny sírové. Výhodou tohoto prostředku bylo, že šlo o relativně bezpečné projímadlo a Glauber je navíc objevil v době, kdy tímto způsobem, tj. vyvoláním průjmu, lékaři léčili mnoho nemocí.

Mendělejev proslul nejen svou tabulkou, ale i skandály

Spíše zajímavostí je, že Glauber v roce 1646 objevil tzv. „chemickou zahrádku“, kdy přidáním solí kovů do roztoku vodního skla (tj. vodného roztoku křemičitanu sodného) vyrostou během minut až hodin „rostlinné“ formy. Glauber se ale projevil také jako vizionář. Napsal asi 40 knih a navrhoval v nich, kromě jiného, budovat chemické manufaktury, vlastně předzvěst budoucího chemického průmyslu, který by vedl k hospodářskému oživení Německa po třicetileté válce.

Prvními tatéry byli Staří Egypťané. Jaké používali materiály a jaké chemikálie se užívají dnes?

Závěr Glauberova života byl spíše tíživý. Roku 1660 onemocněl, snad otravou způsobenou některými těžkými kovy, a po pádu z povozu roku 1666 zůstal po úrazu upoután na lůžko. Následkem toho musel prodat knihy a vybavení, aby zabezpečil rodinu. Zemřel 16. března 1670 a je pohřben v amsterdamském kostele Westerkerk, kde má pamětní desku.

Glauber byl dvakrát ženatý, se svou druhou ženou Helenou Corneliusovou, kterou si vzal v roce 1641, měl osm dětí. Jeho syn, Johannes Glauber (1646 – 1720) se proslavil jako malíř tzv. zlatého věku holandské malby.

FOTO: Glauber

Glauber - GlauberGlauber - Ca‘ Rezzonico – Gli alchimisti 1757 – Pietro LonghiGlauber - Sodium_sulfateGlauber - Rudolf_Glauber,__Apologia_contra_mendaces_Christophori_Farnneri_calumnias_title_1655_pageGlauber - Van_Bentum_Explosion_in_the_Alchemist’s_Laboratory_FA_2000.001.285
Další fotky
Glauber - Glauber_Rocky_landscapeGlauber - Františkovy Lázně roku cca 2001-2 – kopie (2)Glauber - Františkovy Lázně roku cca 2001-2Glauber - Františkovy Lázně roku cca 2001-2 – kopieGlauber - Františkovy Lázně roku cca 2001-2 – kopie (3)

Po Glauberovy jsou rovněž pojmenovány čtyři prameny ve Františkových lázních (Glauber I. až IV.) známé svými projímavými účinky, protože obsahují právě Glauberovu sůl. Pramen Glauber IV. s mineralizací 20 052 mg/l je zdrojem minerální vody obsahující této chemické sloučeniny nejvíc na světě.  V přírodní medicíně se Glauberova sůl dodnes používá jako osvědčený prostředek k hloubkové detoxikaci organismu.Nepřehlédněte