Petr Jákl: Filmem o Žižkovi jsem si splnil dětský sen

15.6.2021
Jitka Kačánová

FOTO: Petr Jákl

Petr Jákl - Petr JáklPetr Jákl - Petr JáklPetr Jákl - Petr JáklemPetr Jákl - Petr JáklPetr Jákl - Petr Jákl
Další fotky
Petr Jákl - Petr Jákl

Jak se máte?

Mám se skvěle a konečně taky trochu odpočívám.

Produkoval jste  film s Piercem Brosnanem. Jak jste se k tomu dostal?

Film už je dokončený, takže teď už náš čeká jen jeho distribuce. Jelikož jsem v posledních dvou letech produkoval několik amerických filmů, tak se mi producenti ozvali sami a nabídli mi spolupráci.

Jak jste se vůbec propracoval mezi hollywoodskou filmařskou elitu?

Snažil jsem se držet slovo a také jsem měl hodně štěstí. Když jsem dokončil film o Žižkovi, tak mě všichni začali brát vážně a nabídli mi spolupráci na filmu Nejvyšší pocta se Samuel L. Jacksonem a Edem Harrisem a pak už to běželo samo.

V čem je práce s americkými filmaři jiná než s českými?

Vše jde strašně rychle. Už mají naučené postupy a běží to jako ve fabrice. Každý herec má nějakou cenu, podle které se určuje rozpočet filmu, také režisér i producent má nějakou cenu a může se díky nim rozpočet zvýšit, protože se předpokládá, že film bude kvalitní a prodá se za víc. Je ale nutné dodržovat pravidla, protože jinak může člověk přijít o hodně peněz, stejně tak jako může hodně vydělat. Je skvělé, že hollywoodské filmy jsou určeny pro celosvětovou distribuci a proto je jejich návratnost výrazně větší než těch, co se dělají jen pro určité teritorium. Takže se extrémně snižuje riziko, což je zásadní.

Máte mezi hollywoodskými hvězdami nějakého oblíbence či dokonce přítele?

Nejradši mám Michaela Caina, se kterým jsem se spřátelil. Je velmi skromný a vtipný. Velký kamarád jsem například i s Tilem Schweigerem, který je taky strašně vtipnej.

Milan Šteindler: Čemu nemůžete vzdorovat, tomu se musíte vysmát!

Jak to vypadá s vašim velkofilmem Jan Žižka? Kdy bude mít premiéru?

Usilovně pracuju na jeho dokončení a do kin by měl jít začátkem příštího roku. Pandemie vše zkomplikovala a zpomalila, ale to se stalo prakticky všem.

Tento film je s rozpočtem půl miliardy korun nejdražším snímkem české kinematografie. Myslíte, že se vám náklady, navzdory problémům, které způsobila distribuci filmu pandemie koronaviru, vrátí?

Já jsem velký optimista a pevně v to věřím. Vždy záleží na tom, jak dobrý film je. A díky celosvětové distribuci máme velkou šanci.

Proč jste si vybral zrovna Žižku?

Odmala jsem miloval film Statečné srdce, které jsem viděl opravdu asi stokrát a chtěl jsem natočit podobný film o českém hrdinovi. Takže jsem si prostě splnil dětský sen.

Vrátím se ještě k vašemu režijnímu velice úspěšnému debutu Kajínek. Zřejmě i tento film napomohl k tomu, že je dnes na svobodě. Myslíte si to také?

No asi to tak je. U takovýchto rozhodnutí vždy hraje roli i politika. Já jsem hlavně rád, že se od té doby začalo veřejně mluvit o propojení policie a soudů s podsvětím. V dalších letech po uvedení filmu se odhalilo mnoho takových propojení a plno lidí bylo vzato do vazby nebo uvězněno.

Proč jste si vybral právě tento námět?

Na začátku mě zaujal samotný útěk z Mírova, což bylo v té době něco o čem všichni mluvili. Pak jsem začal studovat spisy a pochopil jsem, že je tato kauza mnohem hlubší a zajímavější. No a později to pro mě bylo o systému, který může jednotlivce poslat do vězení i když je třeba nevinný. Ta možnost, že se to opravdu může stát, je děsivá.

Nikdo jí neřekl jinak než Libuška. Zemřela milovaná Popelka, bylo jí 68 let

Je podle vás Kajínek vinen či nevinen?

Tato otázka mi byla položena asi stokrát. Jsem více na straně toho, že to neudělal, ale ruku do ohně bych za to nedal. To bych udělal pouze když bych u toho střílení byl. Jedno je ale jisté, ty co byli zastřeleni tyranizovali neuvěřitelným způsobem své okolí. Pokud by šlo o vraždu nevinných lidí, tak bych se zdráhal film udělat. Je vždy strašně složité prezentovat svůj názor ve filmu. Snažím se to pokaždé udělat tak, abych nechal divákovi možnost o tom přemýšlet i jinak a proto nechávám některé věci nejasné.

Kromě něj pomohl film i vaší kariéře, že?

Určitě. Bez něj bych se nikdy neprobojoval až k Žižkovi. Začalo to tím, že mi ještě před uvedením Kajínka zavolala jedna velká americká společnost, co zastupuje režiséry a nabídli mi, že by mě chtěli reprezentovat. Vše pouze na základě teaseru ke Kajínkovi, který je zaujal natolik, že si mě přes internet našli.

Začínal jste jako kaskadér. Bál jste se někdy o život?

Určitě jsem měl několikrát strach. Kaskadér, který nemá strach je spíše hazardér. Strach je potřeba. Jen je nutné ho dobře kontrolovat. Je to v podstatě pud sebezáchovy. Já jsem nikdy na žádnou akci neřekl ne, protože jsem to neuměl a ani nechtěl. Ale teď když o tom zpětně přemýšlím, tak sem tam říct ne, by nebylo úplně špatně.

Jak vás ve vaší profesi ovlivnil váš otec, který byl jeden z prvních a nejlepších českých filmových kaskadérů?

Táta byl hlavně také první český olympionik v judu. Byl na olympiádě v Mnichově v roce 1972. Vždycky jsem chtěl být jako on. Byl a je mým velkým vzorem. Nakonec jsem ho následoval úplně ve všem a stal se ze mě judista, kaskadér, producent i scenárista. Jediné, co táta nedělal, je režie, a ta mě teď v posledních letech dost baví.

Plánujete jako režisér nějaký nový film?

Jak jsem tak zjistil, režíruju film po 5 až 7 letech, takže mám ještě čas, ale nabídek mám už teď hodně. Nicméně se teď spíš soustředím na produkování filmů, protože tak mám více času na rodinu a to je pro mě teď to nejdůležitější.

Co byste si nejvíc přál?

Ať jsme všichni šťastní a chováme se hezky k přírodě.

 

Petr Jákl

Narodil se 14.9.1973 v Praze.

Začínal jako judista, ale slibnou sportovní kariéru musel ze zdravotních důvodů ukončit. Pokračoval jako kaskadér spolu se svým otcem, jedním z prvních a nejlepších českých kaskadérů. a příležitostný herec.

V roce 2010 měl premiéru jeho film Kajínek, podle Jákla příběh o systému podsvětí, kde existuje propojení soudů, politiků a mafie. Kajínek, se kterým se Jákl během natáčení vídal dva roky téměř každý den, dostal v roce 2017 od prezidenta Miloše Zemana milost a byl z vězení propuštěn.

V roce 2015 natočil horor Ghoul, ve kterém se prolíná natáčení dokumentu o ukrajinském hladomoru v letech 1932-33, který dohnal některé lidi až ke kanibalismu, s příběhem sériového vraha Andreje Čikatila zvaného Rostovský řezník, který rovněž pojídal části těl obětí.

V letošním roce dokončuje historický velkofilm Žižka, který by měl mít premiéru příští rok. Do hlavní role nikdy neporaženého husitského vojevůdce obsadil Petr Jákl hollywoodského herce Bena Fostera.

Je ženatý s bývalou „rosničkou“ z Primy Romanou Jákl Vítovou a mají spolu dvě dcery – Sofii a Elisu.

Ve volném čase se věnuje rybaření, architektuře nebo potápění.

 

Zdroj: Vlastní investigace, WikipedieNepřehlédněte