Po požáru domu zůstala se synem sama. S osudem je připravena se poprat

17.1.2019
Jan Štoll

„Bylo to od plynové bomby k přímotopu, utrhla se hadice a přeskočil plamínek. Z bomby se stal plamenomet, už se to nedalo zastavit. Naštěstí šel plyn ven a nebouchlo to,“ říká Helena Růžičková k děsivému zážitku z ničivého požáru.

Ona, syn i její tehdejší druh vyvázli s popáleninami. „Kluk už má ruce dobrý, zůstaly mu jen trochu fleky, mě na krku trochu taky, u táty nevíme, protože se odstěhoval,“ dodává paní Růžičková.

„Chci moc poděkovat všem lidem, kteří nám pomohli. Okamžitě jsme dostali oblečení, cíchy, ručníky, hygienické potřeby. To se zvedlo tak strašně rychle, že jsem byla překvapená,“ říká se slzami v očích paní Růžičková a dodává, „pomohla mi i kamarádka, která nás nejdříve nechala bydlet u sebe, ale taky jsem jí nechtěla být dlouho na obtíž. Teď žijeme tady v obecním bytě. Nechávají nás tady bydlet zadarmo, ale vím, že to taky nemůže být moc dlouho.“

Rozvoj dětské motoriky mobilem nebo tabletem? Těžko. Ale čím ji rozvíjet…

Do pomoci se zotavením z životních útrap se zapojil i Náš REGION, který vyšle paní Růžičkovou se synem na dovolenou all-inclusive k moři a letecky. „S paní Růžičkovou se život rozhodně nijak nemazlil. Když jsem se dozvěděl, co je potkalo, chtěl jsem jim pomoci. Pro změnu se jednou postará někdo o ni. Doufám, že si na dovolené odpočine a nabere síly do dalšího života,“ řekl Aleš Zavoral, ředitel vydavatelství A11.

Paní Růžičková se ale nepřízni osudu nepoddává a má pevné předsevzetí. „Do příštích Vánoc už chci být doma,“ říká. V tom jí nejvíce pomohli a stále mohou pomoci lidé, kteří zaslali finanční příspěvek na její transparentní účet 2801537800/2010 vedený u FIO banky. I s tímto projektem pomohly díky starostce Václavě Zímové Velké Popovice.

Nejen v souvislosti s tímto případem starostka rozhodla o zřízení nově zakládané sociální a zdravotní komise. „Komise byla ustanovena také proto, abychom byli na podobné události v budoucnu lépe připraveni. Členové jsou zapojeni v podstatě volnočasově a dobrovolně. Jde o to zmapovat situaci v obci a zaměřit se na potřeby občanů a hlavně seniorů,“ říká Eva Bernardová, která má komisi na starosti, a dodává, „finančně pomohli i přátelé a spolužáci. Pan farář vyhlásil sbírku v kostele. Jsem mile překvapená soudržností lidí ve Velkých Popovicích, kteří pomohli nejen penězi, ale i hmotně.“

Rozhovor s paní Helenou Růžičkovou

Jak se vám teď žije?

Máme kde bydlet, je to tady pěkné. Chci moc poděkovat všem lidem, kteří nám pomohli. Okamžitě jsme dostali oblečení, cíchy, ručníky, hygienické potřeby. To se zvedlo tak strašně rychle, že jsem byla překvapená. Nejdříve jsme 14 dní bydleli u kamarádky, byla hodná a starala se o nás, ale to taky nejde dlouho. Pak jsme šli tady. Táta kluka tady ale byl se svojí přítelkyní, takže pár dní trvalo, než jsme se dohodli. Tady už jsme spolu být nemohli, nechtěl.

Takže vy už s manželem nežijete?

My jsme spolu žili 21 let, ale manželé nejsme. Přítelkyni má prý tři roky, já o tom nevěděla a teď se to provalilo. Já ho ale nechci nějak hanit, nevyčítám mu to, už dlouho jsme si nerozuměli vzájemně.

Jak to tedy teď budete mít v rodině?

Teď se budeme muset nějak dohodnout na jeho vyplacení z našeho domu. Už jsem sjednávala právníka a ten chtěl kupní smlouvu, tu jsem si vzala do práce, právník ale nakonec nepřišel, a tak ta smlouva zůstala v práci a jako jediná neshořela. On tam dával já nevím asi 147 tisíc, já ten zbytek, barák stál asi 600 tisíc. Ale on do toho žádné peníze nedal, dávala jsem je jen já. On je tam napsaný, jako že ta čtvrtina je jeho. O to ale nejde, já ho z toho vyplatím, nechci ho okrást. I když do toho nevložil peníze, tak za ty léta tam taky něco udělal a taky do toho něco dal. Nemůžu říct, že by z tama měl odejít s holým zadkem. Nejsem zase mrcha.

Díval se už na dům statik, půjde to zachránit?

Statik už tam byl, obvodové zdi jsou dobré, to všechno vydrželo. Musí se akorát udělat nově spodek, kuchyň, koupelna, chodba, pokoj kluka a obývák, tam jsem spala já. Musí se sundat štíty a udělat novou střechu, okna, podlahy, stropy a omítky. To všechno oheň zničil. Akorát že je zima, tak jsme to přikryli plachtami, ať do toho neprší a nesněží. Snažíme se zachránit, co jde. Chodíme tam minimálně obden, jak máme čas. Máme tam ještě zvířátka, musíme je krmit. Pár slepiček, pejska a kočičku. Ta nám vždycky vynadá, když tam přijdeme. Byla vždycky zvyklá spát rozvalená u klukovy klávesnice. A přestěhovat ji sem to nejde, ta je zvyklá ven. Jak se tam objevíme, tak letí k nám a už ječí „mňau, mňau“, je skvělá.

Rodina z Todic přišla při požáru o všechno, pomohli jim místní

Takže počítáte s opravou?

Střecha nás vyjde na takových 200 tisíc, to bude první základ, aby se mohly dělat vnitřky. V prvé řadě budeme muset udělat brzy na jaře střechu, pak okna. Na to už budeme muset čerpat z půjčky. Lidi a známí mi dávají tipy, co by bylo nejlevnější, nebo aby to nebylo drahé, těch peněz moc není.

Máte už nějaký plán, jak postupovat?

Plán nějaký mám, ale musím zjišťovat, kolik to bude všechno stát, jestli mi na to vyjdou peníze, nějakou kalkulaci. Teď se musí udělat projekt, odhadce už tam byl, statik tam byl. Potřebuju projekt a finanční kalkulaci, kolik to bude všechno stát. Pak sehnat firmu, která to udělá, teď mám zimu na to, abych to všechno zjistila. Pod milion se nedostaneme, i kdyby to bylo všechno jen hrubě udělané, tak pod to se asi nedostanu.

Takže sbírka vám pomůže se odrazit ode dna?

Určitě. Teď sbíráme peníze a pak si musím vyřídit nějakou půjčku, jestli mi teda vůbec nějakou dají, mě už je taky pětapadesát. Už jsem prý v důchodovém věku. Kluk ale teď dokončuje školu a už má zajištěnou práci. Tak pokud já bych vybouchla, což nesmím, budu makat, jak to půjde, takže by byl zárukou, že na to splácení finančně nejsem sama.

Vy jste neměli dům pojištěný?

Neměli, to byl taky boj. Já už měla sehnanou pojišťovačku, ale táta kluka říkal, nepojišťuj to, já mám známého, co to pojistí, ale nehnul prstem. Nechci to ale házet na něj, to byl můj problém, měla jsem si to vydupat sama. Teď už je pozdě.

Plánujete tedy návrat domů?

Potřebujeme, abychom to měli co nejdříve hotové, abychom mohli jít odsud, tady to taky není na dlouho, to je jen půjčený byt od obecního úřadu. Já bych radši už byla doma, když budu někde v nájmu, tak nemůžu šetřit peníze. Pokud to půjde, tak chci být do příštích Vánoc doma. Tedy pokud to půjde, já samozřejmě chtít můžu, ale pak se může stát cokoliv.

FOTO: Rodina z Todic přišla při požáru o všechno, pomohli jim místní

Rodina z Todic přišla při požáru o všechno, pomohli jim místní - IMG_2531Rodina z Todic přišla při požáru o všechno, pomohli jim místní - 20181119_212522Rodina z Todic přišla při požáru o všechno, pomohli jim místní - 20181119_212321Rodina z Todic přišla při požáru o všechno, pomohli jim místní - 20181120_071922

Teď vás se synem čeká dovolená. Byla jste už někde?

Ne. Jo byla, když jsem byla malá, bylo mi asi devět let. S mým tátou jsme byli v Maďarsku přes víkend u Balatonu. Kluk zatím nikde nebyl.

Tak snad už to bude dobrý…

Já v to pevně doufám. Peru se, každý mě od toho zrazuje, ale říkám, nedělejte to. Mám pevný cíl. Vím, že na to asi nemám, třeba to je nedosažitelné, ale budu se pro to snažit udělat cokoliv.

 Nepřehlédněte