Pod dozorem Honzy Tuny: Zázračný plevel. Roste právě teď

Naše tělo i psychika dostaly během zimy zabrat bez ohledu na to, jestli jsme prodělali covid, nebo ne. Mnozí to řeší nejrůznějšími preparáty a přípravky z lékárny, prostě chemií. Často naprosto zbytečně, protože právě teď na jaře nám příroda nabízí úplně zadarmo a skoro všude doslova zázraky.

I když jim občas nevděčně říkáme plevel a na zahradách se jich zbavujeme. Zde je tedy sedm největších zázraků jarní přírody, které nám pomohou nastartovat organismus a dostat do pohody naše tělo i psychiku.

Tím prvním je každému známá pampeliška. Používat jí můžeme celou. Květy, listy i kořen. Díky inzulínu, tříslovinám, fytoncidům, silicím, flavonoidům, karotenoidům, saponinům, manganu, draslíku, vitaminu C a dalším látkám, které obsahuje, nám skvěle očistí a ozdraví organismus. Látky v ní obsažené mají antioxidační, protizánětlivé a antiseptické účinky ─ je to takové rostlinné antibiotikum. K tomu má i prebiotický efekt významný pro zdravou střevní mikroflóru. Podporuje imunitu, funkci jater, žaludku, střev a tedy trávení. Saponiny v ní obsažené fungují proti únavě, pomáhají odhleňovat po prodělaných brontichidtch či právě covidu, snižovat cholesterol a mají dokonce protinádorové účinky. 

Z listů a květů můžeme připravovat saláty. Stačí jen přidat trochu olivového oleje, zakapat citronem a případně dle chuti trochu osolit a opepřit. Úplně nejúčinnější je pak kořen, který podporuje regeneraci jaterních buněk. Kořen pampelišky stačí nejlépe před rozkvětem pampelišky vytrhnout, očistit, nakrájet, usušit a pak přidávat do směsí, které zalijeme horkou vodou, vylouhujeme a pijeme jako čaj.  Z květů pak můžeme připravovat pampeliškový med či sirup. Já navíc každé jaro ještě předtím, než rozkvetou trávy a další rostliny, sním tři až čtyři otevřené květy pampelišky. Dříve jsem totiž býval silný pylový alergik a tímhle před létem zvykám organismus malou dávkou na pyly. Takové samoočkování před hlavní pylovou sezonou. A musím říct, že to funguje. Samozřejmě že poprvé je to potřeba opatrně vyzkoušet, abyste neměli silnou alergickou reakci. A také je důležité nesbírat pampelišky někde u silnice nebo na místech, kde zemědělci stříkají, či ve městech v parcích, kde se bohužel často používají chemické látky proti „plevelu“ a trávě, například Roundup a jemu podobné.

Pod dozorem Honzy Tuny: Exekuce, dobrý obchod s neštěstím

 

Dalším zázračným „plevelem“ je sedmikráska. Chudobka. Její květ opět můžeme použít do salátů, do čajů vhodných pro ty, kteří v zimě prodělali například zápal plic. Sedmikráskový čaj můžeme dělat jak z čerstvých květů, tak sušených, které si můžeme právě teď nasušit do zásoby na podzim a zimu. Sedmikrásky obsahují opět spoustu prospěšných látek. Jen namátkou flavonoidy, třísloviny, saponiny, inzulín a různé minerální látky. Tedy opět jako pampeliška má i chudobka antioxidační, protizánětlivé, antiseptické, prebiotické, protinádorové a další účinky, podporuje imunitu, snižuje cholesterol atd. Lidová moudrost praví, že bychom na jaře, kdy je příroda nejsilnější, měli sníst každých sedm dní sedm květů sedmikrásky. Tedy celkem čtyřicet devět za týden. Proč zrovna tento počet, nevím, ale i tak právě teď každý den ráno zajdu na zahradu a na těch sedmi kvítcích této krásné bylinky si pochutnám. 

A pojďme k další bylině, kterou mnozí považují za nepříjemný plevel. Přitom je teď na jaře zázračná. Kopřiva dvoudomá. Výborná je především na čištění ledvin, protože je močopudná. Sbírat bychom ji ale měli jen na jaře a pouze mladé rostlinky. Když už je velká, dřevnatá, obsahuje látky, které by nám mohly uškodit. Právě teď je ale její čas. Nevím jak vy, ale já z ní miluji „špenát“. Důležitá zásada: kopřivu je potřeba před konzumací vždy spařit na minimálně 80 stupňů. Nikdy ji nekonzumovat syrovou, protože bez tepelné úpravy je lehce jedovatá. Naštěstí jíst syrovou kopřivu by asi nikoho nenapadlo a ani by to dost dobře nešlo. Kromě špenátu je výborná do nádivek a očistné účinky má kopřivový čaj. Ten bychom měli pít maximálně 21 dní za sebou a pak přestat. 

Pod dozorem Honzy Tuny: Sexem proti covidu

Do zdravých jarních salátů pak můžeme přidávat další čtyři rostliny, které mají pro naše zdraví také velmi prospěšné účinky. Bylinku s krásnými modrými kvítečky rozrazil rezekvítek, známou pod lidovým názvem bouřka. Ta pomáhá při bronchitidě, astmatu, zánětech v trávícím traktu a močových cest. Podporuje vykašlávání, snižuje cholesterol v krvi, detoxikaci organismu a pomáhá při kožních potížích. Dále pak modrofialový popenec s protizánětlivými účinky, například při zánětech dýchacích cest. Řebříček obecný díky silicím a dalším látkám podporuje funkci jater, žaludku, střev a tedy trávení, pomáhá uvolňovat hleny, podporuje krevní oběh, pomáhá při menstruačních křečích, má močopudné účinky, tlumí krvácení a stejně jako například pampeliška či sedmikráska má antioxidační, protizánětlivé a antioxidační účinky. Přidat pak můžeme i šťovík kyselý, který jste možná stejně jako já v dětství žvýkali místo žvýkačky. Šťovík obsahuje silice, vitaminy A, C, B1, draslík, vápník, železo, a podporuje tak imunitu, funkci jater, žaludku a střev, pomáhá detoxikovat organismus. Pozor ale! Nikdy ho nepojídejme ve velkém, to kvůli kyselině šťavelové, která by nám mohla uškodit. A vždy je dobré ho kombinovat s mléčnými výrobky. 

Je toho spousta, co nám jarní příroda nabízí a my si toho mnohdy nevšímáme a přehlížíme to. A třeba se toho i zbavujeme a pěstujeme na zahradě „mrtvý“, na pár centimetrů pořád dokola zastřihávaný anglický trávník, ve kterém není nic prospěšného. Kouzlo přírody je totiž v rozmanitosti. Další informace, a především záběry a fotografie, jak jednotlivý zázračný „plevel“ vypadá, abyste se nespletli, najdete v mém pořadu A DOST! na televizeseznam.cz/porad/adost. S poradkyní pro výživu Eliškou Astlovou jsme tam pro vás připravili celý díl o tom, jak se pomocí těchto bylin na jaře nastartovat.  

Tak buďte zdrávi, užívejte si nejlépe někde venku na louce jaro, mějte se dobře a za týden se těším na počtenou 🙂 Váš Honza Tuna

Dnes, 20:42
Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek.
Dnes, 20:35
Česko dnes poprvé v tomto roce zažilo takzvaný supertropický den, kdy teploty přesáhly 35 stupňů...
Dnes, 13:41
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:41
Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici...
Dnes, 11:23
Ve Františkovi se tají dech. Tolik knih v životě neviděl. Prosklená almárka s knížkami, u...
Tereza Pergnerová
Dnes, 06:39
Pokojíček pro pravnučku po požáru, nové čočky pro ženu se závažnými zdravotními potížemi, vybavení startovacího...
Dnes, 06:23
Ač se to na první pohled nezdá, vysoké teploty, které nás posledních pár dní trápí,...
Včera, 16:48
Tropické teploty, které momentálně v České republice panují, podle potravinářských řetězců přiměly zákazníky k větším...
Včera, 11:14
Skupina předních japonských zdravotnických expertů varovala, že konání letních olympijských her v Tokiu by mohlo...
Včera, 10:30
Hrátky ve skotském jezeře se proměnily v tragédii. Dvacetiletý Skot Keivan Ulhaq dostal zástavu srdce...
Včera, 09:50
V roce 2010 opustila osmnáctiletá Indka Sajitha dům svých rodičů a dalších jedenáct let byla...
Reklama