Poslední velká bitva plachetnic v historii. Bitva u Trafalgaru

7.10.2019
Karel Dudek
Další fotky

Intervaly mezi těmito pokusy bývají dlouhé a překračují délku lidského života. Ti, kteří se podobných bitev účastnili, zemřou, a noví šílenci to zkouší znovu. Historikům nevěří a pamětníci už nežijí. Zkusí to tedy znovu a se stejným výsledkem. Napoleon a Hitler. Paralela až děsivá. Oba se pokusili o invazi na Britské ostrovy, oba se pokusili srazit Rusko na kolena. Oba se zalkli vlastní nenasytností. Na jedné straně nepřekročitelný proužek mořské vody, na straně druhé, nekonečné prostory, mráz a nevyčerpatelné zdroje.

Rakouská flotila překvapila italské loďstvo u Gibraltaru Adrie. Dnes tam jezdíme na dovolenou

V roce 1805 se Napoleon blížil k vrcholu své moci. Na pobřeží Lamanšského průlivu shromáždil čtvrtmilionovou invazní armádu. Zbývalo vyřešit poslední problém. Odstranit britské loďstvo. Napoleonova francouzsko španělská flotila uvízla v Cádizu, a nemohla se připojit k invazním jednotkám. Blokáda přístavu Brity byla dokonalá a Napoleon musel invazi zrušit.

Obrátil svoji pozornost vůči Rakousku a Rusku a se svojí Velkou armádou vyrazil na východ. Slavné vítězství u Slavkova teprve přijde, začátkem prosince 1805. Císař si tak osladí hořkou pilulku, kterou musel spolknout o dva měsíce dříve.

Na Vánoce roku 1812 prchal Napoleon z Ruska. Přežil možná jen díky svému skvělému koni

Bitva u Trafalgaru, což je španělský mys, nedaleko Cádizu, se odehrála 21. října 1805, a byla to poslední velká bitva plachetnic v historii. Skončila rozdrcením francouzsko španělské flotily. Britové neztratili ani jedinou loď, na straně opačné byla jedna loď potopena a více než dvacet lodí zajato.

Britům velel admirál Horatio Nelson, který v bitvě zahynul. Jeho taktika, která byla v této bitvě poprvé použita, vstoupila do učebnic vojenských akademií.

FOTO: Bitva u Trafalgaru

Bitva u Trafalgaru - Bitva u Trafalgaru 2Bitva u Trafalgaru - Mys TrafalgarBitva u Trafalgaru - Nelsonova smrtBitva u Trafalgaru - Trafalgar1Bitva u Trafalgaru - Horatio Nelson
Další fotky
Bitva u Trafalgaru - schéma bitvyBitva u Trafalgaru - Trafalgar 2

Bitvy plachetnic se až do té doby odehrávaly stereotypně. Dvě řady lodí se k sobě přiblížily na dostřel, natočily se bokem a zahájily palbu. Nelsonova taktika spočívala v tom, že na řadu nepřátelských lodí zaútočil kolmo, kdy lodě obou stran vytvořily velké písmeno T. Dvěma řadami na střed, a rozdělil tak nepřátelskou frontu lodí na dvě části, a obě současně začal ničit.

Nepřítel s tímto manévrem naprosto nepočítal, a než si uvědomil co se vlastně děje, bylo o výsledku bitvy rozhodnuto. Admirál Nelson se bohužel nedočkal konce této bitvy. Byl zasažen na palubě velitelské lodi náhodným výstřelem a zemřel ještě před jejím koncem. Jeho taktika však přinesla pro Británii ten zásadní úspěch. Napoleon se o invazi do Británie už nikdy nepokusil. Trafalgarské náměstí v Londýně nese svůj název plným právem.

 Nepřehlédněte