• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Před 160 lety se narodil Viktor Ponrepo. Muž, který zřídil v Praze první stálé kino. Víte, kde bylo?

  6.6.2018
  Fefík
  Další fotky

  Viktor Ponrepo, vlastním jménem Dismas Šlambor, se narodil před 160 lety, 6. června 1858 v Praze. Přesnější místo se nám bohužel nepodařilo dohledat, v policejní přihlášce Dismase Šlambora jsou dokonce uvedeny jako místo narození mladoboleslavské Brodce, ale ani ve zdejších matričních knihách jsme neuspěli.
  Viktor Ponrepo byl český kouzelník a průkopník kinematografie, majitel prvního stálého kina v Praze v domě U Modré štiky v Karlově ulici na Starém Městě.

  Ze zlatníka kouzelníkem

  Na přání otce se vyučil pozlacovačem, od malička měl nadání učit se kouzelnickým trikům. Místo zlatnictví, které ho nebavilo, se dal na nejistou dráhu kouzelníka a eskamotéra. Roku 1888 se oženil se vdovou Karolínou Kerblovou, rozenou Kolářovou, ani v tomto případě jsme záznam o sňatku nedohledali.

  Pseudonym Ponrepo volil podle zámečku u Lysé

  Od rakouských úřadů získal povolení k provozování kouzelnického umění a začal se svým představením putovat po českém venkově. Protože cítil, že jeho jméno není pro diváky přitažlivé, rozhodl si je změnit. Pseudonym zvolil podle Šporkova loveckého zámečku Bon Repos v Čihadlech u Staré Lysé, k tomu si vybral triumfální křestní jméno (Viktor = latinsky vítěz). Originální bylo i jméno Ponrepovy společnosti: Ponrepovo kouzelné divadlo s původními jevy duchů a strašidel.
  Po představení zůstával se svými diváky a vyprávěl jim o Praze, kterou mnozí dosud nespatřili.

  Černá sanitka unáší děti a v kinech jsou zapíchané stříkačky s HIV. Znáte nejpodivnější městské legendy?

  Své umění popsal v knize vydané roku 1903 ve Storchově nakladatelství v Praze pod titulem Moderní salonní kouzelnictví: hojná sbírka uměleckých kousků z oboru salonní eskamotáže, břichomluvectví, čtení myšlenek, různé pokusy z fysiky, mechaniky, arithmetiky a společenské hry pro umělce z povolání i diletanty pro spolkové zábavy, cirkusy apod.

  Rudolf Hrusinsky

  Představujeme vám pět nejlepších herců Česka. Souhlasíte?

  Ponrepa nadchl Kříženecký a jeho kinematograf

  Na Jubilejní výstavě 1891 v Praze nadchly Viktora Ponrepa vystavený Edisonův fonograf a v dřevěné boudě Kříženeckého promítání prvních filmových záběrů. O čtyři roky později se uskutečnilo jeho první představení kinematografu. Když pak začal Jan Kříženecký nejen promítat filmy francouzské, ale sám také filmy točit, Ponrepo se rozhodl tohoto vynálezu také využít. Svá představení oživoval fonografem, později si pořídil i promítací přístroj.

  Ponrepo a film

  Nakonec místo kouzelnických triků začal provozovat vlastní putovní biograf. Na promítání v Praze neměl licenci, cestoval po celé zemi. Velký úspěch zaznamenal dokument z bojů v búrské válce v jižní Africe, líbily se snímky Příjezd jízdy a Trh v Neapoli. V srpnu 1901 dostal povolení provozovat své kino čtrnáct dní v novém Pištěkově letním divadle na Královských Vinohradech, roku 1904 hostoval v hostinci „U koruny“ v Holešovicích. Po jeho pražských úspěších mu magistrát konečně povolil založit stálé kino v Karlově ulici. Bylo otevřelo 15. září 1907, mělo 56 sedadel a hrálo se denně kromě pátku.

  Historicky první vánoční projev prezidenta zazněl před 84 lety. Co TGM vzkazoval občanům Československa?

  Ponrepo se s každým divákem před promítáním osobně uvítal. Když diváků přibývalo, nechal si natočit úvodní znělku, v níž se divákům ukláněl na plátně. (Tyto úklony později byly používány při promítání filmů z fondů Národního filmového archivu v retrospektivním kině Ponrepo a v televizi, kde se divákům uklání stylizovaná figurka, pan Prokouk, kterého vytvořil režisér Karel Zeman).
  Při promítání pomáhal Ponrepovi jeho bratr Karel Šlambor, který diváky do představení uváděl, komentoval děj a vytvářel zvukové efekty.

  Jindy Ponrepo komentoval filmy sám a dělal to znamenitě s vtipem a uměním improvizace. Promítání filmů Ponrepo doplňoval nejprve svým starým fonografem, až po letech angažoval klavíristu a houslistu.

  Ponrepovo kouzelnictví na sedmdesáti metrech

  Národní filmový archív archivuje jedinečný krátký film (72 m) nazvaný pracovně Ponrepovo kouzelnictví. Natočil ho režisér a kameraman Antonín Pech (1874, Čižice – 1928, Praha) pro Ponrepa, který jej používal občas také jako zahajovací číslo svých představení. Ukazuje na něm jedno ze svých kouzelnických čísel.

  Architekt Kaplický před 9 lety náhle zemřel. Jeho stavby ve světě budí obdiv, v Česku kontroverze. Dočká se Praha jeho knihovny?

  Po roce 1908 byla naše kinematografie v krizi, proti filmu se ozvali někteří kulturní činitelé a zájem o film opadl. Ponrepo se pokusil zřídit obchod s kinematografickými potřebami a půjčovnu filmů, ale tento pokus neuspěl. Roku 1912 se Viktor Ponrepo stal místopředsedou Spolku českých majitelů kinematografů v království českém se sídlem v Praze, který byl nově založen. Další práci přerušila válka, po ní se však zájem o film vrátil a Ponrepo mohl v práci pokračovat.

  Rožmitálské kino promítá přes 90 let. Dočkalo se digitalizace a navštíví ho režisér Troška

  V polovině 20. let přišla však znovu krize a Ponrepo roku 1924 požádal o obnovení kouzelnické a eskamotérské lincence, neboť zjistil, že ho film neuživí. Nakonec zemřel 4. prosince 1926 na pokraji chudoby.
  Z policejních přihlášek jsme vyčetli, že Šlambor – Ponrepo žil většinu života v Královských Vinohradech na adresách Máchova 27 (1887), Italská 11 (1888), vinohradská 45 (1908) a Anny Letenské 11 (1913).

  Ponrepo v nové době

  Kino Ponrepo promítalo i po zakladatelově smrti dalších dvacet let, od třicátých let jako jediné kino v Praze promítající němé filmy.
  V roce 1978 natočil režisér Jiří Menzel film Báječní muži s klikou, ve kterém vzdal hold prvním českým filmařům. Úlohy pana Ponrepa (ve filmu přejmenován na pana Pasparta) si zahrál Rudolf Hrušínský.
  28. května 2008 dala Česká národní banka do oběhu ke 150. výročí narození tohoto českého filmového průkopníka pamětní stříbrnou dvousetkorunu.
  Na jeho počest byla v prosinci 1986 jedna malá planetka v pásmu asteroidů pojmenována jeho jménem, planetka 7332 byla objevena hvězdárnou na Kleti.

  FOTO: Před 160 lety se narodil Viktor Ponrepo

  Před 160 lety se narodil Viktor Ponrepo - 1 ertzPřed 160 lety se narodil Viktor Ponrepo - 2 hobulPřed 160 lety se narodil Viktor Ponrepo - 3 tzuiPřed 160 lety se narodil Viktor Ponrepo - 4 zlaté minePřed 160 lety se narodil Viktor Ponrepo - OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  Další fotky
  Před 160 lety se narodil Viktor Ponrepo - 6 šlamborPřed 160 lety se narodil Viktor Ponrepo - 8 zámek bon reposPřed 160 lety se narodil Viktor Ponrepo - 8 pištěkova letní aréna 022740Před 160 lety se narodil Viktor Ponrepo - 9 pech wiki


  Nepřehlédněte