Před 264 lety se narodil Samuel Hahnemann, objevitel homeopatie. Jeho způsob léčby je veleben, zatracován, ale hlavně používán, dodnes

Další fotky

Otec homeopatie Samuel Hahnemann se narodil 10. dubna 1755 v Míšni v Horním Sasku. Od dětství byl velmi zvídavý a jeho nadšení pro studium a medicínu ho nakonec dovedlo až k objevu homeopatie. Ta už tehdy byla trnem v oku „medicínskému establishmentu“ a tento stav v podstatě trvá dodnes.

Pocházel z rodiny malíře porcelánu Christiana Hahnemanna a jeho druhé manželky Johanny, v níž se narodil jako třetí dítě. Po absolvování městské a knížecí školy v rodném městě studoval medicínu na univerzitě v Lipsku. Studium přerušil a tři semestry navštěvoval vídeňskou univerzitu, protože v Lipsku nebyl dostatek léčebných zařízení, kde by se mohl během studia zdokonalovat. Z existenčních důvodů studium ukončil na univerzitě v bavorském Erlagenu, kde byly nižší poplatky za studium. Promoval roku 1779, jak jinak než s vyznamenáním.

Nejsmrtelnější choroby v Česku. Víte, na které lidé umírají nejčastěji?

Zprvu se usadil jako všeobecný lékař ve městě Mansfeldu (Sasko-Anhaltsko), které vyrostlo díky těžbě mědi a stříbra, jako vesnický doktor. Odtud se pak přestěhoval do Lipska. Prvních 12 let po ukončení studia se věnoval medicíně, překládání vědeckých a lékařských učebnic. Ovládal mnoho jazyků včetně angličtiny, francouzštiny, italštiny, řečtiny a latiny. Postupem času zvládl arabštinu, aramejštinu, a hebrejštinu.

Bláznivé sestry nebo partneři. Duševní nemoci se mohou šířit stejně jako viry

Čím více toho nastudoval, tím méně byl spokojený  s úrovní medicíny ve své době. Zvláště měl námitky proti tehdy oblíbenému pouštění žilou. Dále tvrdil, že lék podaný pacientovi mu může více uškodit, než pomoci. Když žil v Lipsku, překládal učebnici skotského lékaře Williama Cullena (1710 – 1790) a dozvěděl se o působení prášku z kůry chininovníku na organismus člověka. Rozhodl se, že jeho účinky vyzkouší sám na sobě. Když s tímto pokusem roku 1790 začal, jeho jinak zdravý organismus reagoval na podání chininu příznaky malárie. Hahnemann z toho vyvodil, že když chinin může vyvolat příznaky malárie, dokáže tuto nemoc také léčit. Na základě toho vyslovil tezi, že „podobné se může léčit podobným“ čili základní princip homeopatie.

Katka bojuje se vzácnou nemocí kůže. Ta způsobuje hnisavé záněty. Nedovolí ale, aby ji nemoc zlomila a ničila jí život!

Samozřejmě ho napadlo i to, že takto by se mohly léčit i ostatní nemoci. A tak vznikla homeopatie jako zcela nová a revoluční léčebná metoda. Její principem je lék, tzv. homeopatik, s minimálním až mizivým obsahem účinné látky, což již tehdy bylo v přímém rozporu se zájmy lékárníků. Dobový pramen uvádí, že Hahnemann trávil „těkavý život“ na rozmanitých místech v Německu a Rakousku, kromě jiného v Lipsku. Jednou se dostal až do města Sibiu v Rumunsku, ale jako všude předtím, vypudily ho odevšad spory s lékárníky. Nakonec se odstěhoval do Paříže.

Pohlavně přesnosné nemoci nesmí být tabu. Musíme o nich mluvit, říká sexuolog Radim Uzel

Tam se také podruhé, roku 1835, ve svých osmdesáti letech oženil, a to s markýzou Marií Melanií d’Hervilly, pocházející ze staré francouzské šlechtické rodiny. Pomáhal Melánii, aby se stala dokonalým homeopatem. Prohlašoval o ní, že je jeho nejhorlivější žačkou. Jeho předchozí manželství skončilo roku 1830 úmrtím jeho manželky Johanny Küchlerové, kterou si vzal roku 1782 a měl s ní 8 dětí. Jiné prameny jich uvádějí i 10 nebo 11. Zakladatel homeopatie zemřel v Paříži uprostřed činorodé práce 2. července 1843 na zápal plic.

FOTO: Samuel Hahnemann

Samuel Hahnemann - Samuel Hahnemann (1755 – 1843) – zakladatel homeopatie – wikipediaSamuel Hahnemann - Druhé manželství o 27 let mladší s Melanií – SlideShareSamuel Hahnemann - Johanna Leopoldine Henriette Hahnemann (Küchler) (1764 – 1830) – první žena Samuela Hahnemanna – GeniSamuel Hahnemann - Mansfeld – pohled na staré město z hradu – zde začínal Hahnemann svoji lékařskou praxi – wikipediaSamuel Hahnemann - Lékař odebírá pacientovi krev, asi 480 až 470 př. n. l.
Další fotky
Samuel Hahnemann - William Cullen (15. dubna 1710 – 5. února 1790) – skotský lékař, jehož dílo ´Pojednání o materia medica´ Hahnemann přeložil – wikipediaSamuel Hahnemann - Hrob Samuela Hahnemanna – himetop.wikidot.Samuel Hahnemann - Náhrobek Samuela Hahnemanna – Himetop – WikidotSamuel Hahnemann - Chinovníková kůra – wikipediASamuel Hahnemann - Mladá rostlina chinovníku lékařského – wikipediaSamuel Hahnemann - Zpracovávání chinovníkové kůry – wikipediaSamuel Hahnemann - Adelheid Sasko-Meiningenská, manželka anglického krále Viléma IV. – portrét Williama Beecheyho (1831) – wikipediaSamuel Hahnemann - Anglická královna Adelheid (1792 – 1849) – wikipedia

Léčebná metoda, kterou vynalezl, rozvíjel a propagoval, tedy homeopatie, se však používá dodnes, i když je tzv. oficiální medicínou považována za kontroverzní. Pro léčbu homeopatiky se jako jedna z prvních rozhodla britská královna Adelheid (1792 – 1849), manželka krále Viléma IV. Ve Velké Británii i v královské rodině je homeopatie velmi populární, uznává ji i samotná královna. Princ Charles nedá na homeopatii dopustit. Léčebné účinky homeopatik mohou potvrdit i další miliony jejich uživatelů, což ne nakonec nejlepší odpověď na otázku, zda homeopatie skutečně funguje. Copak by tolik lidí užívalo něco, co nefunguje? Nakonec již Paracelsus říkal: „Kdo uzdravil, ten měl pravdu.“

 

Dnes, 16:02
Protože to je barva holčičí a žádná normální osoba mužského rodu přece nechce být osobou...
Dnes, 14:00
Císař rozhodně dnes nemá dobrou náladu. Jeho služebnictvo už si ani nepamatuje, kdy se naposledy...
Dnes, 11:20
Středověký a nedobytný, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy, to je gotický královský...
Dnes, 09:40
Český stavitel a architekt německého původu Kryštof Dientzenhofer byl ve své době jedním z nejvyhledávanějších...
Dnes, 08:55
Sněmovna dnes učinila bydlení dostupnější i mladým rodinám s dětmi. Zrušila nesmyslnou daň z nabytí...
Včera, 16:02
O co jde? Vlastně by se to dalo nazvat evoluční strategií. Samec, a to i...
Včera, 14:19
Zámek s krásným názvem Pátek se nachází ve stejnojmenné obci na pravém břehu Ohře mezi...
Včera, 11:30
Letos více než v jiných letech bude většina lidí trávit dovolenou na chatě či na...
Včera, 10:02
Posilování středu těla je asi nikdy nekončící práce. Potřebujeme ho mít pevný, abychom v případě...
Včera, 08:08
Před 266 lety byl vydán panovnický reskript, nařizující správcům farností i vrchnostenským úředníkům provést soupis...
Reklama