Příběh s vůní perníku. Perník býval léčivým jídlem. Koření i byliny mu dodávají jedinečnou chuť

Víte, že perník dostal svůj název po pepři? Původní receptura se skládala jen z mouky, medu a pepře. Právě pepř dal vzniknout názvu perník, původně peprník.

Čeští perníkáři používali k přípravě těsta množství koření i bylin, která perníku dodávalo jedinečnou chuť. Perník býval také léčivým jídlem, je v něm obsažen i zázvor, který uklidňuje žaludek. Med jako hlavní sladidlo býval dokonce považován za nebeský lék.

Jako ve známé pohádce

Paní Věra Řezníková z Prachatic dokáže perník nejen upéci, ale i nádherně ozdobit.

„Před dvanácti lety jsem navštívila svou kamarádku. Protože byl předvánoční čas, nabídla mi cukroví, mezi nímž mě zaujalo pár krásně ozdobených perníčků. Ty jsme pekli doma odjakživa, ale zdobila jsem je jen jednoduše, po obvodu. Na jednom vzorku perníčku mi kamarádka ukázala zdobení a od té doby to dělám také tak. A u své rodiny mám úspěch.“

V čem úspěšné zdobení spočívá?

„Perníčky nezdobte ihned po upečení, musíme jim dopřát několik dní k odpočinku. Poleva musí být dostatečně hustá. A pak už stačí jen cukrářský sáček se zdobítkem. Většinou si tác perníčků vezmu k televizi a zdobím, i když televizní pořad spíše poslouchám než sleduji.“

Slavné modlitbičky od Erbenů. Chutnaly i prezidentu Masarykovi

Paní Věra mi ukazuje chaloupky, které jsou vskutku výtvarným dílem. Na střeše jedné z nich stojí holubičky, před jinou Jeníček a Mařenka přemýšlejí, který kus perníčku ulomí. Za rohem je sleduje ježibaba a za komínem si hoví kocour. Chaloupka má dokonce střechu z červených došků. Tvoří je jahodové bonbony, které Věřina vnoučata chodila loupat jako Jeníček a Mařenka ve známé pohádce.

„Každým rokem před Vánoci obdarovávám rodiny obou svých synů. Mají přikázáno je sníst, vždyť perník je přece k jídlu! A v létě často perníčky objevím netknuté. Omluvně se usmívají, že jim bylo líto perníčky sníst,“ usmívá se paní Věra. „O Velikonocích vyrábím obdobně vajíčka, kterými obdarovávám koledníky.“

Věřiny perníčky obdivovali i v Izraeli

Vnučka paní Věry vystudovala vimperské sportovní gymnázium. Před několika lety se zúčastnila mistrovství světa v běhu v Izraeli. Když trenér svým sportovcům poradil, aby hostitelům přivezli nějaký typicky český dárek, dostala dívka výborný nápad. Přiveze babiččiny perníčky! A ty v Izraeli slavily věru velký úspěch. Hostitelé i sportovci z celého světa nechápali, že ty krásně zdobené perníčky mají sníst. Mysleli, že jsou určeny na ozdobu!

Švestkám se v kuchyni daří, zvláště letos

Zkusíte si také připravit perníčky podle receptu paní Věry? Budete potřebovat 60 dkg hladké mouky (paní Věra dává část celozrnné), 20 dkg moučkového cukru, čajovou lžičku kypřicího prášku do pečiva, půl čajové lžičky jedlé sody, půl sáčku perníkového koření, balíček vanilkového cukru, 2 vejce, 6 dkg másla a stejné množství Hery a 15 dkg dobrého tekutého medu. Z uvedených surovin vypracujte na vále těsto, které nechte minimálně 24 hodin uležet v chladu.

Odleželé těsto vyválejte na pomoučeném vále na půlcentimetrovou tloušťku, vykrájejte různé tvary a poskládejte je na plech vyložený pečicím papírem. Pečte 8 – 10 minut a ihned po vytažení z trouby potírejte horké kousky na horní straně žloutkem rozšlehaným se lžící vody, aby dostaly pěkný lesk. Nechte je několik dní odležet a teprve poté ozdobte polevou.

Na polevu potřebujete 14 – 16 dkg moučkového cukru prosátého přes jemné sítko a jeden vaječný bílek. Ten vložte do nerezové nádoby a postupně po lžících přidávejte prosátý cukr. Míchejte vařečkou nebo nerez lžičkou do zhoustnutí a lesku. Pak už stačí vzít cukrářský sáček se zdobítkem a popustit uzdu fantazii.

FOTO: Příběh s vůní perníku

Příběh s vůní perníku - pernik pernicky vanocePříběh s vůní perníku - pernik pernicky vanocePříběh s vůní perníku - pernik pernicky vanocePříběh s vůní perníku - pernik pernicky vanoce
Včera, 15:35
V neděli nás čeká začátek adventu a s ním i zapálení první svíčky na adventním...
Včera, 13:25
Velice zajímavou stavební ukázku „supermostu“ najdeme ve Spojených státech amerických. Jedná se o Mike O‘Callaghan...
Včera, 11:15
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 11:15
Umíráček zvonil sám, a té chvíle také všechny ostatní, hrubé zvony. Houpaly se samy od...
Včera, 10:33
Index protiepidemického systému PES dnes zůstal sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta,...
Včera, 09:05
Filmová trilogie o rodině Homolkových patří k největším klenotům české kinematografie, o tom není sporu....
Včera, 07:55
Vloni na podzim, dva týdny před 94. narozeninami, zemřel jeden z nejvýraznějších českých filmových režisérů...
28.11.2020
Na slavnostním galavečeru České ceny za architekturu streamovaném z Divadla Archa na web ČT art...
28.11.2020
Výskyt mamutů můžeme zřejmě datovat do severské stepi v období přibližně před 300 tisíci lety....
28.11.2020
Ti dva muži se smrtelně nenávidí. Není divu. Jeden z nich je zpupný Říman, pyšný...
28.11.2020
Dnešní díl našeho seriálu o osobnostech Mělnicka zavítá do Kralup nad Vltavou, rodiště, pobytu i...
Reklama