• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Případ Kramný: Justiční zločin?

    Předposlední červencový den to bude přesně deset let od chvíle, kdy se v egyptském výletním letovisku Hurghada v hotelu Titanic Palace v pokoji 6343 našla dvě mrtvá těla – šestatřicetileté Moniky Kramné a její osmileté dcery Kláry.

    Z jejich smrti byl obviněn Moničin manžel a Klárčin otec Petr Kramný a následně odsouzen na 28 let. Dnes má již třetinu trestu za sebou, podle Spolku pro nezávislou justici Šalamoun je však nezabil a ani zabít nemohl. Jeho odsouzení tak považuje za jeden z největších justičních zločinů po listopadu 1989.

    Pojďme si krátce připomenout kauzu, která svého času výrazně hýbala českým veřejným prostorem. Během dovolené v Egyptě v červenci 2013 se celá trojčlenná rodina Kramných podle její hlavy Petra zřejmě otrávila jídlem. K podobným případům tam údajně dochází běžně, jen se o nich prý kvůli turistům příliš nemluví. Všichni tři měli následně podle jeho slov úporný průjem, neustále zvraceli a bylo jim špatně. Když se pak nad ránem probudil, zjistil, že dcera i manželka ležící vedle něj v posteli jsou mrtvé. Sám, poté, co zavolal policii, skončil v nemocnici.

    Otrava?

    Podle egyptských lékařů měl mít na smrti matky s dcerou podíl velice silný jed. „Žaludek mají úplně rozpadlý, a to z důvodu velkého množství jedu, který se oběma obětem do žaludku dostal. Je to jed, který ze žaludku udělá takovou rosolovitou konzistenci. Tedy velmi, opravdu velmi silný jed,“ popsal tehdy ředitel státní nemocnice v Hurghadě Hosám ad-Dín Hasan Abdem Českému rozhlasu stav těl obou zemřelých.

    Kramného začala vyšetřovat egyptská policie a zabavila mu pas, aby nemohl vyjet ze země. Po pár měsících ale případ uzavřela s tím, že o násilnou smrt nešlo a Kramný je nevinný. A vzhledem k nepokojům v zemi způsobených Arabským jarem ho nechala odletět domů.

    Nepřímé „důkazy“

    Po návratu do Čech se ale tehdejší údržbář v nošovické automobilce Hyundai ocitl v hledáčku policistů, a když se při opakované pitvě obou Kramných v jejich tělech stopy jedu nenašly, vyrukovali s podezřením, že obě dvě zabil elektrickým proudem. Kramný skončil ve vazbě a později byl na základě nepřímých důkazů odsouzen k osma-dvacetiletému trestu odnětí svobody, které si nyní odpykává ve věznici v Mírově.

    V jeho případě je ovšem celá řada nesrovnalostí, na které opakovaně upozorňuje Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun. Jde například o to, že ona pověstná věta, kterou měl říct Kramný do telefonu své tetě, že mu to v tom Egyptě vyšlo, se na inkriminované policejní nahrávce vůbec nenachází. A nebo to, že znalec Tomáš Vorel, na základě jehož posudku soud uvěřil, že Kramný v Egyptě vraždil elektrickým proudem, neměl v době své soudní expertizy dostatečnou erudici ohledně vražd tímto způsobem, ani formálně nesplňoval zákonné požadavky kladené na soudní znalce.

    Obnovení procesu

    Vzhledem k těmto pochybnostem si Kramný spolu se svou advokátkou Janou Rejžkovou zažádali o obnovu řízení. To jim ovšem soudkyně Šárka Skalská z Krajského soudu v Ostravě zamítla. Neshledala totiž, že by se objevily nějaké nové důkazy, které by mohly změnit původní rozhodnutí. Námitku, že záznam rozhovoru Kramného s tetou a jeho přepis se od sebe liší, odbyla s tím, že obojí je již součástí spisu, takže o nic nového nejde. A za novou skutečnost nepovažuje ani tvrzení soudního znalce, profesora Ivo Šteinera, že příčinou smrti elektrický proud nebyl, což zcela boří původní obvinění.

    Dysfunkční justice

    Rejžková je ale naopak přesvědčena, že nové důkazy v rámci znaleckých posudků předložila. „Prokázali jsme, že na těla nepůsobil elektrický proud. Tak nechápu, jak mohla matka s dcerou zemřít na následky zásahu elektrickým proudem,“ řekla. Dodala, že podle ní se podařilo řetěz nepřímých důkazů, na jejichž základě byl její klient odsouzen, roztrhnout a proti rozhodnutí soudu se odvolala.

    Podle předsedy Spolku Šalamoun Václava Peričeviče je Kramného případ jeden z největších justičních zločinů po listopadu 89. „Dysfunkční česká justice svůj omyl nikdy nepřizná a Petr Kramný si tak již odpykal třetinu trestu za skutek, který nikdy nespáchal a ani spáchat nemohl,“ řekl Našemu REGIONU Peričevič.

    Zdroj: Wikipedie, Blesk, Aktuálně



    Nepřehlédněte