11℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Proč se admirál Nelson nechal naložit do rumu a jak své lodě sleduje i po smrti

Další fotky

Zřejmě největší britský námořní válečný hrdina Horatio Nelson (29. září 1758 – 21. října 1805) dosáhl svých úspěchů nejen proto, že žil v době, kdy mohl bojovat právě proti Napoleonovi, ale i z toho důvodu, že statečně překonával i své osobní problém a handikapy.

Co o něm možná nevíte?

 • Zdlouhavé války Británie s Francií vždy vyčerpávaly jak Angličany, tak Francouze po všech stránkách. Kromě toho ovlivňovaly i další státy světa včetně našich zemí. Roku 1800 Napoleon Bonaparte geniálně porazil rakouské vojsko v bitvě u Marenga, ale stále se nemohl smířit s britskou námořní převahou, proto obnovil svůj plán na invazi do Británie.
 • Britskou nadvládu na moři proti němu hájil právě admirál Nelson. Během této doby vymyslel a realizoval některá pozoruhodná opatření.

Poslední velká bitva plachetnic v historii. Bitva u Trafalgaru

 • Protože trpěl špatným zrakem, a dokonce o jedno oko přišel, nechal své lodě opatřit podélným černožlutým šrafováním, aby je lépe na dálku rozpoznal.
 • Stále se obával toho, že zemře na lodi a jeho tělo bude pohřbeno do moře, tedy hozeno přes palubu, jak bylo tehdy zvykem. Proto již roku 1787, kdy se plavil těžce nemocen na palubě fregaty Boreas z Karibiku do Anglie, přikázal na palubu naložit velký sud s rumem. Plánoval, že kdyby skutečně zemřel, bude do něj naloženo jeho tělo, a tak dopraveno do Anglie, kde si přál být pohřben.

Hořické trubičky se pečou v Podkrkonoší přes 200 let. Legenda praví, že jejich recepturu přinesli napoleonští vojáci

 • Takový sud, tentokrát s brandy, měl připravený i na palubě své lodi Victory pro případ svého úmrtí během bitvy u Trafalgaru. Tím spíše, že si nejspíše přál během ní opravdu padnout, protože ho již sužoval špatný zdravotní stav. Především ho trápil slábnoucí zrak a hrozící slepota
 • Před bitvou si koupil čtyři velmi nápadné velké stříbrné hvězdy a nechal si je našít na uniformu. Pak stál vyzývavě na horní palubě lodi Victory, dokud ho ze vzdálenosti dvaceti metrů nezasáhl francouzský odstřelovač.
 • Když Nelson na následky zranění ještě během bitvy zemřel, měla jeho tělo odvézt do Anglie rychlá fregata. Otřesená posádka jeho vlajkové lodi Victory ho však odmítla vydat v obavě, že by mohlo padnout do rukou nepřítele, což by byla ztráta dvakrát bolestná. Námořníci se proto rozhodli postupovat podle Nelsonova přání a jeho tělo skutečně uložit do sudu s brandy o obsahu 184 galonů, připraveného na palubě.

Na Vánoce roku 1812 prchal Napoleon z Ruska. Přežil možná jen díky svému skvělému koni

 • Lodi Victory trvalo dva měsíce, než ve vleku doplula do Británie, protože během bitvy přišla takřka o všechnu takeláž, tj. stěžně, ráhna, plachtoví a lana) Při zastávce a nouzové opravě na Gibraltaru bylo admirálovo tělo přemístěno ze sudu s brandy do sudu s vínem to bylo potom ještě během další cesty dvakrát vyměněno.
 • Podle pověsti námořníci cestou do Anglie upíjeli z obsahu sudu pomocí makaronů, tedy jakoby brček. Není to však pravda. Sud po celou dobu plavby stál na střední palubě a neustále u něj stála ozbrojená stráž námořní pěchoty. Také podle očitých svědků sud po otevření v Portsmouthu vypadal, že je plný.
 • I tak se ale u námořnictva na základě této legendy ujalo rčení „čepovat admirála“ jako synonymum pro nadměrné popíjení rumu.

FOTO: Admirál Nelson

Admirál Nelson - Admirál Horatio Nelson (1758 – 1805) – WIKIPEDIEAdmirál Nelson - 1Admirál Nelson - va U Trafalgaru (J. W. Turner) – Anglie očekává, že každý muž splní svou povinnost – wikipediaAdmirál Nelson - Nelsonova smrt (Daniel Maclise) – wikipediaAdmirál Nelson - Nelson zasažený ostrostřelcem z francouzské lodě – wikipedia
Další fotky
Admirál Nelson - London, Trafalgar Square, Nelson’s ColumnAdmirál Nelson - Whitehall_2012Admirál Nelson - Admiral_Horatio_Nelson,_Nelson’s_Column,_Trafalgar_Square,_London
 • Na počest Nelsonova vítězství u Trafalgaru bylo v Londýně před ministerstvem námořních sil upraveno a pojmenováno Trafalgarské náměstí a na něm vztyčen sloup se sochou admirála Nelsona. Hledí třídou Whitehall směrem k Westminsteru, a protože lampy v této ulici zdobí miniatury jeho lodí, které se zúčastnily bitvy u Trafalgaru, zároveň tak i po smrti přehlíží své loďstvo.
Včera, 17:30
Na podzim roku 1632 se Albrecht z Valdštejna rozhodl se svou armádou přezimovat v protestantském Sasku, které...
Včera, 16:00
V Rusku se už dlouhou dobu bouří poddaní. Ale jen jednomu z nich se podaří...
Včera, 14:00
Rady, tipy a vychytávky z minulého století neztrácí lesk ani dnes. Malý domácí lexikon z roku 1980...
Včera, 13:33
Za svou odvahu se dočkal David Michaljak (26) ocenění. Prezident Miloš Zeman mu udělil medaili...
Včera, 11:46
V roce 1956 se Marie Uchytilová zúčastnila veřejné soutěže na podobu jednokorunové československé mince. Její...
Včera, 11:30
Takový je nemilosrdný verdikt životopisců trestance jménem Henri Charrière přezdívaného podle tetování na hrudi Motýlek (Papillion)....
Včera, 10:00
Podzimní krajina přímo vybízí k výletům. Nemusíte řešit jarní bláto a rozbředlé cesty. Nemusíte řešit...
Včera, 08:00
Bez nadsázky můžeme říct, že brambory jsou nejlepším potravinovým koncentrátem na světě. Jejich hlavní zásobní...
15.11.2019
Stačí se do nich jenom začíst a podlehnout kouzlu starých časů, které rozhodně nebyly „zlaté“....
Ilustrační foto.
15.11.2019
Světová ekonomika letos poroste nejslabším tempem od recese před deseti lety. Ekonomický růst podle Mezinárodního...
Reklama