Co o něm možná nevíte?
- Zdlouhavé války Británie s Francií vždy vyčerpávaly jak Angličany, tak Francouze po všech stránkách. Kromě toho ovlivňovaly i další státy světa včetně našich zemí. Roku 1800 Napoleon Bonaparte geniálně porazil rakouské vojsko v bitvě u Marenga, ale stále se nemohl smířit s britskou námořní převahou, proto obnovil svůj plán na invazi do Británie.
- Britskou nadvládu na moři proti němu hájil právě admirál Nelson. Během této doby vymyslel a realizoval některá pozoruhodná opatření.
- Protože trpěl špatným zrakem, a dokonce o jedno oko přišel, nechal své lodě opatřit podélným černožlutým šrafováním, aby je lépe na dálku rozpoznal.
- Stále se obával toho, že zemře na lodi a jeho tělo bude pohřbeno do moře, tedy hozeno přes palubu, jak bylo tehdy zvykem. Proto již roku 1787, kdy se plavil těžce nemocen na palubě fregaty Boreas z Karibiku do Anglie, přikázal na palubu naložit velký sud s rumem. Plánoval, že kdyby skutečně zemřel, bude do něj naloženo jeho tělo, a tak dopraveno do Anglie, kde si přál být pohřben.
- Takový sud, tentokrát s brandy, měl připravený i na palubě své lodi Victory pro případ svého úmrtí během bitvy u Trafalgaru. Tím spíše, že si nejspíše přál během ní opravdu padnout, protože ho již sužoval špatný zdravotní stav. Především ho trápil slábnoucí zrak a hrozící slepota
- Před bitvou si koupil čtyři velmi nápadné velké stříbrné hvězdy a nechal si je našít na uniformu. Pak stál vyzývavě na horní palubě lodi Victory, dokud ho ze vzdálenosti dvaceti metrů nezasáhl francouzský odstřelovač.
- Když Nelson na následky zranění ještě během bitvy zemřel, měla jeho tělo odvézt do Anglie rychlá fregata. Otřesená posádka jeho vlajkové lodi Victory ho však odmítla vydat v obavě, že by mohlo padnout do rukou nepřítele, což by byla ztráta dvakrát bolestná. Námořníci se proto rozhodli postupovat podle Nelsonova přání a jeho tělo skutečně uložit do sudu s brandy o obsahu 184 galonů, připraveného na palubě.
- Lodi Victory trvalo dva měsíce, než ve vleku doplula do Británie, protože během bitvy přišla takřka o všechnu takeláž, tj. stěžně, ráhna, plachtoví a lana) Při zastávce a nouzové opravě na Gibraltaru bylo admirálovo tělo přemístěno ze sudu s brandy do sudu s vínem to bylo potom ještě během další cesty dvakrát vyměněno.
- Podle pověsti námořníci cestou do Anglie upíjeli z obsahu sudu pomocí makaronů, tedy jakoby brček. Není to však pravda. Sud po celou dobu plavby stál na střední palubě a neustále u něj stála ozbrojená stráž námořní pěchoty. Také podle očitých svědků sud po otevření v Portsmouthu vypadal, že je plný.
- I tak se ale u námořnictva na základě této legendy ujalo rčení „čepovat admirála“ jako synonymum pro nadměrné popíjení rumu.
- Na počest Nelsonova vítězství u Trafalgaru bylo v Londýně před ministerstvem námořních sil upraveno a pojmenováno Trafalgarské náměstí a na něm vztyčen sloup se sochou admirála Nelsona. Hledí třídou Whitehall směrem k Westminsteru, a protože lampy v této ulici zdobí miniatury jeho lodí, které se zúčastnily bitvy u Trafalgaru, zároveň tak i po smrti přehlíží své loďstvo.