Prokletá andská expedice, neštěstí dodnes těžko uvěřitelné

Další fotky

Československou horolezeckou expedici „Peru 1970“, jejíž členové chtěli vystoupit na vrchol hory Huandoy (6 360 m), provázelo od začátku jedno opravdu špatné znamení za druhým. Čs. horolezce to ale od jejich záměru neodradilo…

Původně měli horolezci slézt nejvyšší horu Severní Ameriky Denali (dříve Mount McKinley (6 190 m) na Aljašce, tedy v USA. Po invazi „spřátelených vojsk“ v roce 1968 však cesta do USA absolutně nepřicházela v úvahu. Horolezcům se však podařilo prosadit si náhradní cíl – zdolání hory Huandoy (6 360 m) v národním parku Huascaran v Peru, po samotném Huarcaranu (6 768 m) druhou nejvyšší horu pohoří Cordillera Blanca a zároveň i celého Peru.

Na svou poslední cestu expedice 15 horolezců odletěla 23. dubna 1970 z Prahy do hlavního města Peru Limy. Byli mezi nimi i cestovatel, publicista a spisovatel Arnošt Černík (nar. 1926) a fotograf a horolezec Vilém Heckel (nar. 1918). Potřebné vybavení, celkem čtyři tuny různého materiálu, putovalo napřed lodí, na parníku Hortbelt a mělo je už čekat na místě. Místo toho však horolezci čekali na parník, který měl zpoždění, a to celé dva týdny. Při přebírání nákladu se ukázalo, že je částečně vykradený, chybělo asi 400 kg vybavení, především oblečení a potraviny.

Fotograf a horolezec Vilém Heckel. Jeho bytostná láska k přírodě a sportu mu dala celoživotní téma hory

Horolezci se tím nedali odradit, překážku překonali a z Limy pokračovali do departementu Ancash, kde ve výšce 3 850 metrů postavili základní tábor u jezera Llanganuco v údolí mezi horami Huandoy a Hurascaran. Předzvěstí budoucích nešťastných událostí, a možná i varováním, a to skutečně závažným, se 18. května stala tragická smrt sice teprve šestadvacetiletého, ale z celé expedice nejzkušenějšího člena expedice Ivana Bortela (nar. 1948). Při túře pod horu Huandoy na nijak obtížném místě uklouzl na mokrém kameni a zřítil se do hloubky asi třiceti metrů. Dopadl rovnou na hlavu a byl na místě mrtvý.

Nastal čas celý záměr přehodnotit. Expedice měla původně v úmyslu provést výstup na Huandoy po obtížné jižní stěně hory, ale po této tragické události to bez Ivana Bortela nepřipadalo v úvahu. Po pohřbu se někteří členové výpravy chtěli dokonce vrátit domů, ale nakonec se horolezci dohodli, že se pokusí o technicky lehčí výstup na nejvyšší peruánskou horu Huascarán.

Kardinál Bedřich Schwarzenberg. Byl strůjcem dostavby chrámu sv. Víta a také průkopníkem alpského horolezectví

Přesunuli se proto zpět do svého základního tábora a počítali s tím, že 1. června 1970 se přemístí na jihozápadní svah Huascaránu. Andy však tentokrát ukázaly svou nejhorší možnou tvář. 31. května 1970 v 15.23 hodin základní tábor čs. horolezců smetl okraj laviny kamení, vody a ledu uvolněný ze severní strany Huascaránu uvolněné v důsledku mohutného zemětřesení. Lavina pod sebou pohřbila celý tábor a s ním i celou čs. výpravu a jejich chilského průvodce. Další shodou nešťastných událostí se v táboře právě v tu chvíli sešli až na jednoho všichni členové výpravy, což se tak často nestává. Jen o kousek dál se nacházel Ladislav Mejsnar, takže „nebyl stržen kamennou lavinou, snad nebyl přímo v táboře s ostatními či instinktivně dokázal se tomuto nebezpečí vyhnout. Ale sněhovému okraji, který ho zavalil, již neutekl. Za několik týdnů po katastrofě nalezli domorodí obyvatelé jeho tělo v jezeře, uvádí Lubomír Vejražka ve své knize Huascarán, cesta končí, cesta začíná (1995).

Kailás, symbol uctívání čtyř asijských náboženství. Hora nezdolaná žádnou horolezeckou výpravou

Nebyly to však jediné oběti. Zemětřesení později nazvané Ancash podle departementu, který jím byl postižen a také známé jako „velké peruánské zemětřesení“ mělo svůj původ v epicentru lokalizovaném asi 35 km od pobřeží v místech, kde je tektonická deska nazvaná Nazca tlačena pod jihoamerickou pevninu, a to „rychlostí“ asi 8 cm za rok. Pnutí zemských ker se přibližně jednou ročně uvolňuje v zemětřeseních, a to velmi silných (až 9,5 Richterovy stupnice). O tom, že se takové věci v Andách občas prostě stávají, svědčí lidové pověsti, podle nichž v místních jezerech sídlí zlí duchové zvaní Ichickollcos, kteří posílají ze strmých strání Huascaránu a Huandoye ledovcové laviny.

Horolezectví jako nejlepší sport na babí léto. Kde všude se dá lézt?

Huascaránské zemětřesení mělo sílu 7,9 Richterovy stupnice a trvalo asi 45 sekund. Uvolnění obrovské energie v tak krátkém čase mělo katastrofální následky. Postihlo oblast o rozloze asi 83 000 km2 (tj. větší než Belgie a Nizozemsko dohromady) a způsobilo paniku a materiální škody i v dalších částech země. Hospodářské ztráty přesáhly půl miliardy (tehdejších) dolarů, v některých městech se zřítilo 80 až 90 % budov. Poškozeny byly i dopravní cesty, což způsobilo potíže s přísunem humanitární pomoci.

V oblasti Huascaránu konkrétně došlo k tomu, že se část nestabilní severní stěny Huascaránu při zemětřesení utrhla a proměnila se v lavinu kamení, ledu a sněhu asi 910 metrů širokou a 1,6 km dlouhou a její objem se odhaduje na 80 milionů m3. Do údolí se valila rychlostí 280 – 335 km za hodinu a pod sebou pohřbila kromě tábora čs. horolezců i města Yungay a Ranrahirca. Přitom zahynulo asi 70 000 lidí (zvířata nepočítaje) a tato lavina je považována za lavinu, která si zatím vyžádala nejvíc lidských životů vůbec.

Jan Buchar, průkopník lyžování a horské turistiky v Krkonoších. Lavina ho nezabila, ale pražský náklaďák

Památku čs. horolezců připomíná na místě samém památník, k němu z hlavní cesty v okolí Lagunas de Llanganuco vede odbočka označená ukazatelem zřízeným zde v roce 2011 českým velvyslanectvím v Limě.

Měli naši horolezci šanci tuto přírodní katastrofu přežít? Měli, a stačilo málo. Jejich původní tábor pod Huascaránem totiž stál o kilometr dál, mimo budoucí lavinové pole. V souvislosti s vyřizováním pohřbu Ivana Bortela v Limě jej opustili a když se na místo vrátili, jejich místo obsadila japonská expedice, která zemětřesení přežila. A úplně nejlépe by bylo držet se původně a ještě dříve vyhlédnutého místa, opět na bezpečném místě. Jenom členům výpravy učarovala kouzelná horská scenérie u jezera…

FOTO: Peru 1970

Peru 1970 - HuascaranPeru 1970 - Huascaran 1 Peru_zemlyatrus zemětřesení KristusPeru 1970 - Vilém HeckelPeru 1970 - HindúkušPeru 1970 - telefonní karta huascaran
Další fotky
Peru 1970 - LlanganucoPeru 1970 - Huandoy PeruPeru 1970 - HuascaránPeru 1970 - Huascaran 3 Memorial_near_Bedřichov památník

Památku našich horolezců si už 50 let každoročně připomínáme i u nás. Touto upomínkou je tradiční závod Jizerská padesátka v běhu na lyžích založený roku 1968 horolezci z TJ Lokomotiva Liberec míněný jako testovací závod a příprava na náročné horolezecké expedice. Jeho účastníci potom při výjezdu z bedřichovského stadionu míjejí památník těchto obětí hor v podobě mohyly navršené z žulových balvanů.

Dnes, 16:03
Což je vlastně až neuvěřitelné, když uvážíme množství, brutalitu a především zvláštní provedení trestných činů....
Dnes, 14:00
Pamatovat si filmové hlášky je oblíbeným sportem, či koníčkem mnoha lidí. Soutěží mezi sebou, zkoušejí...
Dnes, 11:30
28. června jsme si připomněli 106. výročí zavraždění následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Jeho...
Dnes, 10:03
Jednotný konsensus, kde se vlastně nachází geografický střed Evropy, neexistuje. Záleží na použitých metodách výpočtu...
Dnes, 09:03
Nanočástice jsou pouhým okem neviditelné, přesto zásadně proměňují svět kolem nás. Jejich využití se šíří...
Dnes, 08:11
Pevný střed těla je velmi důležitý. Můžeme se díky tomu dobře pohybovat, správně sedět, nepotřebujeme...
Včera, 18:35
Že zdraví člověka začíná a končí ve střech je známá věc, o které snad už...
Včera, 18:00
Do pražských a brněnských letních kin míří šestý ročník filmové přehlídky DAS SOMMERKINO. V průběhu...
Včera, 16:59
Lidé úvěry od stavební spořitelny využívají převážně na rekonstrukce nebo na pořízení nového bydlení. Jejich...
Včera, 16:19
Rostliny se rozmnožují dvojím způsobem. Při tzv. nepohlavním množení, jako je například pomocí cibulek, hlíz,...
Reklama