Radovan Krejčíř, čaroděj první kategorie! Aneb jak náš stát oškubal sebe sama o stovky miliónů korun na úkor věřitelů

Představme si hypotetickou situaci, že se ocitnete v exekuci. Úřady vám obstaví majetek, bankovní konto a zabaví luxusní automobil za 5 miliónů, aby bylo jeho prodejem v aukci a dalších aktiv třeba i titěrné hodnoty možné vyplatit pohledávky věřitelů. Jenže luxusní vůz stojí na policejním parkovišti rok, dva nebo taky 5 let, a nikdo se o něj nestará. Tím jeho cena výrazně klesne třeba až na nulu. Baterka je roky vybitá, motor po pěti letech bez opravy by asi taky jen tak nenaskočil, prostě technický stav auta je žalostný, protože zkornatěly dokonce i gumičky od stěračů, a to nemluvě třeba o klínových řemenech. A když už takové auto úřady pošlou v souladu se zákonem do aukce, nikdo neprojeví zájem. Protože vůz má hodnotu železného šrotu. Všechny pohledávky věřitelů pak nebude možné uspokojit, protože nic jiného „papírově“ nemáte. Podle tohoto neuvěřitelného a dost možná i trestuhodného scénáře, kdy selhala státní správa, došlo letošního 6. srpna k vyhlášení v pořadí již sedmé exekuce na luxusní vilu uprchlého podnikatele a člověka s pestrou kriminální majetkovou a násilnou minulostí Radovana Krejčíře (51). Nikdo se do aukce nepřihlásil.

Policie: Únos, mučení, drogy

Podnikatel Radovan Krejčíř dokázal na počátku 90. let nashromáždit tisíce kuponových knížek, úspěšně je investoval a tím si přišel k pohádkovému jmění. Česká média jej v roce 2005 označovala za miliardáře, byl také považován za jednoho z nejbohatších Čechů. Momentálně ho nikde nehledejte. V Johannesburgu si totiž odpykává trest v délce 35 let za pokus o vraždu, únos, mučení a obchod s drogami. Zde čelí také podezření z několika pokusů o útěk a ze spiknutí s cílem zavraždit jednoho policistu a právního konzultanta. Ovšem ve vězení má nadstandardní podmínky. S bachaři vychází dobře a spoluvězňům rozdává cigarety.

Také v ČR se po něm sháněla kriminální policie jako podezřelého z přípravy vraždy celníka a podvodu, finanční policie jej zároveň stíhala pro velké daňové podvody za stovky miliónů korun, nedovolené ozbrojování, podílnictví a krácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Státní zástupce navrhl v závěrečné řeči v kauze údajné snahy vytunelování státního podniku Čepro pro Radovana Krejčíře trest čtrnáct až patnáct let vězení a propadnutí majetku. Spolu s Krejčířem bylo v kauze obžalováno dalších jedenáct lidí.  

Pár let před útěkem Krejčíře do zahraničí, kdy se mu podařilo 18. června 2005 zmizet z vily během zásahu protiteroristického Útvaru rychlého nasazení (URNA) a především dlouho připravované domovní prohlídky prováděné deseti detektivy z elitního Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK, ekonomická kontrarozvědka), byl v hledáčku bezpečnostního aparátu už nějakou dobu pro majetkovou trestnou činnost. Hlavní televizní stanice odvysílaly začátkem července 2005 záběry bezpečnostních kamer vily, na kterých bylo vidět, jak mu jeho manželka předává ruličku peněz omotanou gumičkou „na cesty“.

Kolem zchátralé polikliniky v Neratovicích se točí desítky miliónů, obyvatelé se bouří, nová poliklinika zatím jen na papíře

Milióny od tchána?

Krátce po razii pak Krejčířová i se synem odcestovala na zahraniční dovolenou, s Krejčířem se setkali v Dubaji a odletěli na Seychelské ostrovy. Všichni tři mají tamní občanství. Je dobré vědět, že po útěku Krejčíře z Česka v roce 2005 realitní kanceláře odhadovaly hodnotu rezidence na čtyři sta milionů. Tyto peníze se po 15 letech proměnily v prach. Nemovitost byla od samého začátku napsaná na Krejčířovu manželku Kateřinu, která se snažila objekt z exekuce vyloučit. Tvrdila, že je vila jen její a že ji koupila za 23 milionů korun, které dostala od Krejčířova otce. Soud ji však neuvěřil a nemovitost považoval za společné jmění manželů, na které se exekuce vztahuje.

Dolejší: pošlu sem jiný tým!

Při razii osudného dne v jednu hodinu po půlnoci byly přítomny další úřední osoby, za všechny jmenujme alespoň Jaroslava Dolejšího z Vrchního státního zastupitelství v Praze 4 (VSZ) Na Pankráci, který se zabýval nejzávažnější kriminalitou. Mimochodem, podle Dolejšího byla prohlídka tak chaotická, že chtěl volat nad ránem na centrálu, aby do vily poslala jiný tým lidí. Jenže Špitálský z UOKFK zvolal: „Mě tady nikdo nemusí poučovat, jak se dělají prohlídky. Takových jsem zažil hodně.“ Náš REGION se pokusil před pár dny Dolejšího kontaktovat, aby tento otevřený střet a jeho případné negativní výsledky hádky a „chaosu“ okomentoval, neozval se.

Rezidence propadla státu, ten nechal budovu zchátrat

Křejčířova rezidence leží na pozemku o rozloze 1500 metrů čtverečních, jiné prameny uvádějí 2000 metrů (zdroj: e-drazby.cz). Obytná plocha je 743 metrů čtverečních. Některé zdroje uvádějí náklady na stavbu na 700 miliónů korun, jiné na 400 miliónů. Architekta z otevřených zdrojů nelze zjistit, v dokumentech je kolonka pro jeho jméno prázdná. Onen architekt na požadavek Krejčíře vyprojektoval tajnou místnost (kde měl Krejčíř údajně spoustu kompromitujících materiálů na jiné podnikatele, ale třeba i seznam vysokých policejních důstojníků, které chtěl uplatit). V rezidenci nechyběl třeba kurt na squash, dva bazény a akvárium s pověstným žralokem, dvě garáže (ta větší byla pro 4 vozidla).

Stovky miliónů vyletěly komínem, armáda stále mlčí. Proč byla v roce 2009 v tichosti zrušena elitní vojenská jednotka SOG

Podle rejstříku nemovitostí byla od samého začátku jedinou majitelkou rezidence Krejčířova žena Kateřina. Spolu si pak obstarali v Černošicích další stavení menších rozměrů. Tato druhá vila byla v únoru 2017 vydražena za 15,8 milionu korun. Odhadní cena byla o deset milionů vyšší, dražba začínala na 12,9 milionu korun. Zlomek toho, co měl Krejčíř zaplatit za majetkovou trestnou činnost. Začátkem srpna letošního roku se uskutečnila v pořadí sedmá dražba Krejčířovy luxusní vily, kterou vlastnil stát, opět bez výsledku. Budova den po dni ztrácela na své hodnotě a lesku. Po mnoha letech šla do dražby s vyvolávací cenou „pouhých“ 21,1 milionu korun. Ani v tomto případě se nikdo se nepřihlásil, což zní vzhledem ke stovkám miliónů investovaných do stavby až neuvěřitelně.

Krejčířové dali podmínku a sebrali vilu

Pokusy vydražit nemovitosti se uskutečňují už od roku 2016. Nikdo neví, proč k tomuto kroku přistoupili státní úředníci tak pozdě. Krejčířova manželka celou dobu usilovala o to, aby vila byla vyňata z exekuce. Argumentovala tím, že jde o její majetek, který s jejím manželem nemá nic společného. Teprve Nejvyšší soud rozhodl, že se žádost Krejčířové zamítá. A to z toho důvodu, že šlo o společný majetek manželů. Krejčířová dostala roční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu tří let. Podle obžaloby přijímala od manžela velké množství peněz, „ačkoli měla a mohla vědět, že pocházejí z trestné činnosti“. Manželovi podle policie například zajišťovala praní špinavých peněz, věděla o falešných směnkách. Krejčířová je nyní s manželem v Jihoafrické republice. Sám Krejčíř tam žije od roku 2007, kde je už pár let ve vězení.

Za menší budovu v ulici V Dubině Krejčířová prý zaplatila 20 miliónů korun a rovněž i zde byla jedinou majitelkou. Stavbu se podařilo vydražit v rámci exekuce za zhruba 15 miliónů korun. Naproti tomu o chátrající rezidenci nikdo zájem neměl. Loni v srpnu navíc budovu poškodil rozsáhlý požár. Ten srazil cenu nemovitosti v podstatě na cenu pozemku v řádu jednotek miliónů. S tím, že by nový majitel musel povolat těžkou techniku na likvidaci torza budovy, což obvykle něco stojí. Musel by vybagrovat základy budovy, a to by také nebylo zadarmo.

Okresní soud se případem zabýval již potřetí. Loni v červenci Krejčířovou zprostil obžaloby s tím, že se neprokázalo, že peníze, které používala, pocházely z Krejčířovy trestné činnosti, ani že znala údajně pochybný původ financí. Odvolací soud pak ovšem verdikt zrušil. Druhým rozsudkem ji prvoinstanční senát uznal vinnou, podle soudu se ale trestného činu dopustila z nedbalosti, a tak jí uložil roční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu tří let. I tento verdikt středočeský krajský soud zrušil a případ vrátil k novému projednání. Okresní soud dospěl k stejnému závěru jako napodruhé.

Protiteroristické komando URNA: Celkem 6 členů muselo kvůli Covidu-19 do karantény

Hon na Krejčíře pod taktovkou tajných služeb pěti států

Dne 21. dubna 2007 byl Krejčíř zadržen jihoafrickou policií na mezinárodním letišti Olivera Tamba v Johannesburgu. Přicestoval údajně na falešný pas se jménem Egbert Jules Savy z Madagaskaru. Na akci se podílely bezpečnostní složky z více než pěti zemí včetně přispění české civilní rozvědky. Česká republika zahájila jednání s úřady JAR o jeho vydání do ČR. Ministerstvo spravedlnosti tehdy předpokládalo, že k vydání dojde v řádu týdnů až měsíců. Nakonec ale JAR nepovolila vydání Krejčíře do České republiky, protože Krejčíř podal žádost o azyl, která sice byla zamítnuta, ale o Krejčířově odvolání proti zamítnutí dosud rozhodnuto nebylo. V roce 2011 mu úřady zkonfiskovaly luxusní sportovní automobily Lamborghini a Ferrari. Hodnotu Krejčířova majetku v Jihoafrické republice se odhaduje na 13 milionů randů (přibližně 25,5 milionů Kč). Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) však považuje transport Krejčíře do české věznice za bezpečnostní riziko, důvody blíže nespecifikoval, což neznamená, že žádné nejsou.

Útěk Krejčíře, fámy a skutečnost

„Krejčíře jsme zatýkali na žádost tehdejšího ÚOKFK. Dveře do objektu měl pancéřované, a tak jsme použili žebříky. Nebyl to až takový problém, byli jsme tam za chvíli,“ sdělil Našemu REGIONU brig. generál Libor Lochman, ředitel URNA. Uvnitř byl Krejčíř a jeden muž, který pracoval jako ochranka. Ten měl u sebe pistoli. „My jsme celý objekt prohlédli (tzv. bezpečnostní prohlídka, pozn. aut.), zda se ještě někdo někde neukrývá a asi po hodině a půl jsme spoutaného Krejčíře předali operativním pracovníkům, kteří se chystali provést domovní prohlídku a výslech Krejčíře. Po předání Krejčíře jsme odjeli na základnu. To vše se odehrávalo někdy v brzkých ranních hodinách. Toho dne dopoledne jsme se dozvěděli, že jim Krejčíř utekl,“ dodal Lochman. V souvislosti s útěkem Krejčíře v roce 2005 se vynořila řada informací. Podle některých zvěstí někoho napadlo, že Krejčířovi pomohl známý pražský advokát JUDr. Tomáš Sokol, bydlel nedaleko Krejčíře, zároveň jej zastupoval. Na dotaz Našeho REGIONU, zda-li se tyto informace zakládají na pravdě, odpověděl: „Domníval jsem se, že pohyb pana Krejčíře po jeho odchodu z vily byl už zcela zmapován. Podle toho, co bylo v mediích se ukryl kdesi v Černošicích u svého známého a pak uprchl za hranice. Spekulace o tom, že by se měl schovávat u mne jsem doposud nezaznamenal. Je to nesmyl snad až za hranicí konspiračních teorií. Kromě toho, že jsem ležel nemocný bych nikdy nejednal protizákonně. Samozřejmě jsem pana Krejčíře znal, když jsem jej obhajoval. Pokud vím, nesetkal jsem se s ním mimo tento pracovní rámec,“ uvedl.

Další mylná informace hovořila o tom, že selhání policie při dosud neobjasněném útěku přispělo k rezignaci policejního prezidenta Jiřího Koláře. Že byl útěk plánovaný. Další zvěsti hovořily o tom, že kvůli pochybení musel odejít z vedení Útvaru šéf ÚOKFK Jiří Pálka a jeho náměstci Milan Šiška a Josef Bečvář. Nic z toho nebyla pravda, sdělil nám současný vysoce postavený důstojník Policie ČR, který si raději nepřál být jmenován. S bývalým náměstkem ÚOKFK Milanem Šiškou jsem si před pár dny telefonoval. Snažil jsem se zjistit některé dosud neznámé okolnosti útěku Krejčíře během domovní prohlídky. Šiška odpověděl, že měl v den razie dovolenou. „Samosebou jsem pak slyšel spoustu věcí. Ale je to už dávno, takže si na nic nevzpomínám.“ Zato starosta Černošic Filip Kořínek si toho pamatuje poměrně dost. Když jsme jej kontaktovali a zmínili osud Krejčířovi vily, řekl nám, že z trosek bývalého paláce Radovana Krejčíře se začíná měnit na brloh lidí bez domova a mládeže, která se baví například tím, že ničí zbytky vybavení.

Dnes, 17:11
Požadujete po svých dětech vykonávání domácích prací? Tak pozor, ať neskončíte jako jeden otec z...
Dnes, 11:50
Dálnici D11, která je kvůli demolici mostu uzavřená na okraji Prahy od sobotního odpoledne, se...
Dnes, 10:48
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 10:48
Princezna Krasomila ji proslavila. A filmový princ Miroslav, který ji v pohádce zbavil pýchy, se...
Dnes, 10:41
Správce Yosemitského národního parku vyfotil smutnou podívanou. Medvědice truchlila nad svým mládětem, které srazilo auto.
Dnes, 07:38
Šimpanzi a gorily spolu obvykle žijí v míru. V roce 2019 ale zoologové poprvé v...
Dnes, 07:37
Otázka, kdy a kde poprvé zaznělo současné pojmenování naší kotliny a zároveň nás všech příslušníků...
Včera, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Včera, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
24.7.2021
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
24.7.2021
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Reklama