Retro podle abecedy 20: I v době silikonových plechů je potřeba se postarat o ty staré plechové. Jak nejlépe? I to objasní poslední pokračování našeho retro seriálu

23.11.2019
Renáta Šťastná
Další fotky

Minule jsme skončili u písmene N a probrali naftu. Dnes se zaměříme na příjemnější věci. Přes ořechy, plechy na pečení, rajská jablíčka a svíčky doskáčeme až k trávě. Čekají nás jistě zajímavé postřehy a rady, které stejně jako tehdy, můžeme využít i v současnosti.

Dnešní díl je dvacátý a poslední. Pojďme se podívat, co nás čeká a nostalgicky si zavzpomínat na dobu před sametovou revolucí, kdy nebylo zdaleka tolik možností jako teď. Je nás mnoho pamětníků, kteří můžeme srovnávat. Zda v dobrém či horším, to už nechám na vás. Pojďme na to…

Retro podle abecedy 12: Jsme národem pivařů. Ale umíme zlatavý mok využít i jinak? Vždycky je co objevovat

Ořechy

Skvrny od zelených ořechů – přesněji jejich zelených slupek – se čistí velmi špatně a naděje na jejich úplné odstranění je malá.

 • Jde-li o bílou tkaninu, můžeme zkusit vlažný roztok odbarvovače nebo peroxidu vodíku s kapkou čpavku.
 • U barevných tkanin můžeme většinou použít jen čistou vodu či peroxid vodíku bez čpavku.
 • Na látkách, které to snesou (uděláme si napřed zkoušku), čistíme skvrny denaturovaným lihem, do nějž přidáme trochu octa. Použít můžeme také směs ze stejných dílů glycerínu, lihu a vody, kterou necháme chvíli působit a potom důkladně vymácháme v čisté vodě.
 • Můžeme zkusit také starý postup našich babiček – látku namočit do teplé vody a pak ji vyprat v horkém octě.
 • Ruce znečištěné od ořechů potřeme citrónovou šťávou a myjeme v horké mýdlové vodě, případně použijeme ocet s trochou Blankolinu (Výrobek s ochrannou známkou Milo Olomouc odmašťoval kovové předměty, láhve od mléka, oleje apod. Horký roztok účinkoval líp a víc než studený. Výborně vyčistil světlou nebo bílou gumovou obuv. – pozn. red.).
 • Starší vlašské ořechy jsou většinou vyschlé, ale proto je nevyhazujeme. Vložíme je i se skořápkami na 4 až 5 dní do slabě osolené vody a jsme příjemně překvapeni, protože jádra se nejen lehce vylupují, ale mají i velmi dobrou chuť.
 • Při mletí ořechů, strouhanky, mandlí apod. se kolem strojku mnoho nadělá. Je proto dobře před mletím upevnit na otvor mlýnku pomocí gumičky nepoškozený polyetylenový sáček a mlít přímo do něho.

Retro podle abecedy 9: Jak správně na zeleninu? Co s anýzem? Jde vůbec poradit si s blátem? Další várka rad z roku 1980 je tady

Plechy na pečení

 • Plechy na pečení mastíme obalem od másla či jiného tuku nebo nejlépe ztuženým tukem, který se nejméně přepaluje, a pečivo proto odspodu tak prudce nehnědne.
 • Po použití plechy neumýváme vždy jen vodou, protože by dříve nebo později zrezivěly. Nejsou-li napečené, postačí je vytřít mastným papírem od tuku nebo másla.
 • Napečené plechy nebo ty, které používáme jednou za čas, omyjeme v teplé vodě a potom je dobře vytřeme papírem a dáme do trouby doschnout.
 • Výborným prostředkem k jejich čištění je také kávová sedlina.

Rajská jablíčka

Rajská jablíčka jsou velkou zásobárnou vitamínu C, a proto bychom je měli jíst co nejčastěji.

 • Aby nám dlouho vydržela, neuskladňujeme je nikdy v sáčku či na hromádce, ale rozložíme je vedle sebe stopkami vzhůru.
 • Při vaření s nimi musíme zacházet velmi opatrně, abychom nezničili jejich biologickou hodnotu. Do pokrmů je proto přidáváme až před koncem varu, to znamená, když je již maso měkké a podobně. Necháme je jen krátce povařit, aby se s ostatními přísadami chuťově spojila. Stejná zásada platí i pro rajský protlak.
 • Někdy potřebujeme rajská jablíčka oloupat. Nejsnadněji se nám to podaří tehdy, když jablíčka ponoříme na okamžik do vroucí a pak hned do studené vody.

Retro podle abecedy 3: Jak vyčistit nádobí, zatočit s plísní nebo k čemu je dobrá rozmarýna? Neseme další zajímavosti z roku 1980

Svíčka

Občas přijdou chvíle, kdy nám přijde svíčka víc než vhod. Buď tehdy, když jsme bez proudu, nebo v těch případech, kdy si chceme vytvořit příjemné prostředí. V tomto případě je svíčka také výborným lapačem cigaretového dýmu.

 • Aby z hořící svíčky nekapal vosk, ponoříme ji na několik hodin do slané vody a pak osušíme.
 • Svíčku, kterou nemůžeme zasunout do svícnu jen proto, že je její konec sinější, neoškrabujeme, ale její konec dáme na chvíli do horké vody – pak jej již ve svícnu upravíme snadno do potřebné síly i tvaru.

Tráva

Skvrny od trávy poznal zřejmě v jistém věku každý z nás, a protože staré přísloví praví „Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“, povězme si o několika způsobech jejich odstraňování:

 • Z hedvábí, vlny a barevných materiálů odstraňujeme skvrny namočením v 95% alkoholu (místo něj můžeme použít i éter nebo chloroform) a vypráním v mýdlovém roztoku. Když je materiál stálobarevný, doporučuje se přidat i trochu čpavku.
 • Z bavlněných a lněných látek odstraníme skvrny běžným praním a bělením, například pomocí odbarvovače.
 • Velmi dobře odstraní skvrny čistý líh.
 • Látku navlhčíme lihem, potom pokapeme vodou a dočistíme saponátem.
 • Látku vypereme v syrovém mléce a důkladně vymácháme v čisté vodě.
 • Skvrnu potřeme trochou másla a potom vypereme mýdlem nebo saponátem ve vroucí vodě.
 • Velmi dobře čistí skvrny citrónová šťáva.

FOTO: Malý domácí lexikon 20

Malý domácí lexikon 20 - 1_ořechyMalý domácí lexikon 20 - 2_ořechyMalý domácí lexikon 20 - 3_ořechyMalý domácí lexikon 20 - 4_plech na pečeníMalý domácí lexikon 20 - 6_obal máslo
Další fotky
Malý domácí lexikon 20 - 7_kávová sedlinaMalý domácí lexikon 20 - 9_rajčataMalý domácí lexikon 20 - 10_rajčataMalý domácí lexikon 20 - 12_svíčkaMalý domácí lexikon 20 - 14_dýmMalý domácí lexikon 20 - 15_trávaMalý domácí lexikon 20 - 16_tráva

A to je všechno. Náš seriál končí. Věřím, stejně jako s příchodem každého z předešlých dílů, že jsme přinesli rady, které, byť spatřily světlo světa už v roce 1980, mohou posloužit stejně spolehlivě i dnes. Doufám, že alespoň pár tipů jste využili i vy a třeba nám napište i ty vaše vychytávky, které máte vyzkoušené a naučila vás je třeba maminka a tu zase její maminka. Jeden retro seriál právě skončil, ale už teď se můžete těšit na další. Bude spíš víc pro dámy, ale třeba tu najdou zajímavosti i pánové. Pomocníkem a průvodcem bude Krásná paní – sešitek plný rad, jak na krásné tělo i bystrého ducha.

 Nepřehlédněte