Režisérka Eva Toulová se pustila do vtipného „celovečeráku“. Tentokrát o výstřední rodince s tátou revizorem

Další fotky

V zorném poli zájmu české režisérky, spisovatelky a výtvarnice Evy Toulové je především film, ale také literatura a výtvarné umění. Za dosavadní největší úspěch považuje celovečerní film Šťastná, uvedený kinodistribucí i televizní produkcí v roce 2014, velký úspěch zaznamenal dokument Camino na kolečkách a na podzim nás čeká premiéra celovečerního filmu Jak se moří revizoři.

Evo, Vaše jméno je spojeno se snímkem Camino na kolečkách, emotivním příběhem vozíčkáře Honzy Duška, s nímž jste strávila čas na pouti do Santiaga de Compostela jako jedna z účastníků doprovodného týmu? Jak na něj vzpomínáte?
Po hraném debutu Šťastná je Camino na kolečkách můj druhý celovečerní film. Moc jsem nevěděla, do čeho jdu. Nejsem žádný cestovatel, tak jsem se maximálně snažila držet rad organizátora, průvodce a hlavně poutníka a kamaráda Petra Hirsche. A jednalo se o nejúžasnější natáčení vůbec.

10 zajímavostí o komedii Slunce, seno, jahody. Herečky byly nezletilé a jezdící postel měla brzdy. Co o filmu ještě nevíte?

Sice jsme měli doprovodné auto, ale rozhodla jsem se jít s Honzou Duškem, který trpí roztroušenou sklerózou, celou cestu po Svatojakubské cestě Španělskem pěšky. On tu pouť, dlouhou šest set čtyřicet kilometrů, absolvoval na invalidním vozíku. Jen tak jsem mohla co nejvěrněji zpracovat dokument o celém putování. Bylo sice fyzicky náročné, ale plné zcela jedinečné španělské atmosféry a dobrodružství. Navíc mi připadá, že v zahraničí jsou lidé veselejší, přátelštější a otevřenější. Rozhodně mě cesta vnitřně obohatila a snad i náš film obohatí někoho dalšího.

Dokument je velmi úspěšný, po celé republice probíhají promítání, objíždíte města i obce, dokonce se nominoval do několika prestižních soutěží. Přišlo nějaké ocenění?
Ano, ve Španělsku jsme získali první místo za nejlepší dokument za měsíc březen v rámci Barcelona Plane Film Festivalu. Měli jsme z toho všichni velkou radost a tak trochu nás to nakoplo k tomu pokusit se zúčastnit co nejvíce festivalů. No a v Mexiku jsme se dostali do výběru 4° Festival Cinematográfico de Mérida.

5 nejoblíbenějších filmových pohádek natočených na hradě Křivoklát. Víte, které to jsou?

Poměrně novým snímkem je film Jak se moří revizoři. Prozraíte o něm něco?
Celovečerní film Jak se moří revizoři vypráví o maloměstské rodině Malých, která je tak trochu pomotaná. Syn je kriminálník, dcera zase poněkud „lehká“, mamka hysterická a otec pracuje jako nerudný revizor. Komedie sází především na situační humor. Máme velmi atraktivní obsazení. Dana Morávková, Petr Baťek, Míša Tomešová a Láďa Ondřej v hlavních rolích si jako rodinka Malých snaží plnit své velké sny. Syn Marko spěje k tomu být úspěšným zločincem.

Naneštěstí je jeho první obětí přepadení vlastní matka, což mu značně přitíží ve vysněné kariéře kriminálníka. Dcera Karin je sebevědomá a své půvaby využívá jen, co to jde. Veškerý čas věnuje „chození“ s více chlapci naráz a posouváním hranic, co všechno muži vydrží. Matka Anna zase ujíždí na slevových portálech, výhodných nákupních akcích a soutěžích. A otec? Ten je tím nejobyčejnějším z obyčejných – revizorem v městské hromadné dopravě, a i přesto mu život shodou náhod umožní zažít pár minut slávy.

10 zajímavostí o komedii Slunce, seno a pár facek. Víte, že facky padaly doopravdy a pornofilm si režisér musel natočit sám?

Kde hledáte nápady k filmům. Proč vznikla Šťastná nebo nakonec i revizoři?
Inspiraci k natáčení se snažím brát ze situací a lidí kolem sebe. U Šťastné mě inspirovaly moje kamarádky herečky a jejich umělecký život. U revizorů jsem se zase snažila dát ústřední rodince hlavní zlozvyky dnešní společnosti tak, aby se v každé postavě někdo tak trochu našel.

A nám nezbývá než popřát paní režisérce, ať se film líbí a těšit se na jeho říjnové uvedení do kin!

FOTO: Eva Toulová

Eva Toulová - Eva ToulováEva Toulová - Za kamerou je jako domaEva Toulová - Eva Toulová - Během dlouhého putování vniklo mnoho krásných snímkůEva Toulová - Relaxovat chodí do přírody
Další fotky
Eva Toulová - FotakEva Toulová - Sama si občas i zahrajeEva Toulová - Z natáčení Jak se moří revizořiEva Toulová - Relax v příroděEva Toulová - Na pouti s Honzou Duškem
Dnes, 09:05
Kostelec nad Labem býval vždy armádním městem, a to už od středověku. V současnosti jsou...
Dnes, 07:55
Poselství demonstrace proti vládním opatřením mediálně překrylo násilí fotbalových fanoušků, policejní dělbuchy a vodní dělo....
Včera, 17:45
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 17:45
Česnek patří mezi krále kuchyně, a to nejen té české. Působí totiž, spolu s cibulí,...
Včera, 15:35
Český svaz ochránců přírody pracuje na projektu Živá zahrada. To proto, že soukromé zahrady dnes...
Včera, 13:25
V pravidelném seriálu o osobnostech Mělnicka tentokrát zavítáme do Čakoviček. Obec, dříve nazývaná Malé Čakovice,...
Včera, 11:15
Památky a zoologické zahrady jsou sice momentálně díky opatřením vlády kvůli pandemii zavřené, ale i...
Včera, 09:05
Hrejkovice je malá vesnička nedaleko Milevska. Rodinná farma udržuje letitou tradici v domácí výrobě zelí....
Včera, 07:55
Krátce před chystanou premiérou muzikálu Láska nebeská složeného z písní Waldemara Matuška jsme si nejen...
23.10.2020
Emil Zillich byl český malíř a ilustrátor. Tvořil především žánrové malby s náměty z historie...
23.10.2020
Ministr zdravotnictví Roman Prymula na tiskovém brífinku rozporoval tvrzení serveru blesk.cz. Podle jeho výkladu restaurací...
Reklama