Rodák z České Lípy a jeho tajemství. Může být autorem záhadného rukopisu?

Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a byl to dobrý lékař, tak jsem se rozhodl, věnovat mu vzpomínku. Za jeho osobou nebyly statisíce mrtvých, tak neměl šanci dostat se do středoškolských učebnic. Možná pár lidí, které nedokázal zachránit. Ani jeho hrob nenajdete. Pokud však procházíte městským parkem v České Lípě, možná tam kdesi v hloubce, pod vašima nohama, se pomalu rozpadá jeho náhrobek.

Náhrobek byl původně ve farním kostele sv. Petra a Pavla, na Škroupově náměstí. Dva zničující požáry, jeden v roce 1787, a druhý v roce 1820, při kterých lehlo popelem prakticky celé město, se postaraly o jeho zničení.  Nebyly peníze na obnovu. Kryptu vyrabovala lůza, kameny si odvezli měšťané, kteří už konečně pochopili, že stavět ze dřeva není dobrý nápad. Zbytek zdiva posloužil k zavezení Cihlářského rybníčku, a tak vznikl městský park.

Ferdinand Tyrolský v Čechách zanechal nesmazatelnou stopu. Nepropásněte jeho sbírky ve Valdštejnské jízdárně

Ten muž se jmenoval Georg Handsch. Pokud vám to zní příliš německy, tak musím poznamenat, že jeho otec se jmenoval Václav. V první polovině šestnáctého století se hledělo na německy mluvící lidi naprosto jinak, než jak se to děje dnes. Příslušnost k národu nestanovovala řeč, ale teritorium. Kdo bydlel v Čechách, byl Čech, ať mluvil jakoukoliv řečí, a tím to bylo vyřízeno.

Pan doktor se narodil roku 1529. Tehdy v České Lípě němčina mezi lidmi naprosto převládala. Jak by řekl klasik, jsou to paradoxy. V Německém Brodě byla zase na prvním místě čeština. Ale to není důležité.

Kupoval drahé domy a dítěti přičaroval oslí uši. Pražská tajemství slavného alchymisty

Mladý Jiří Handsch chtěl studovat, a tak jeho němčina byl jen ryzí pragmatismus. Dávala totiž daleko více možností ke studiu. Nadaný student toužil být lékařem, a protože Karlova univerzita tehdy lékařskou fakultu neměla, odešel po gymnasiálních studiích ve slezském Goldbergu, do italské Padovy. Jeho lékařskou praxi prozatím můžeme dát stranou. S čerstvým diplomem se v Praze nechytá. Doktorů je spousta a prachatou klientelu si dávno rozebrali jiní. Pan doktor je nucen učit slabikovat šlechtické synky a čeká na svoji šanci.

Milovala muže a alchymii a byla dost chytrá na to, aby rozuměla obojímu. Císařovna Barbora Celjská

Ta se dostaví v roce 1561, a z problémů ho dostane nikdo menší, než osobní lékař českého místodržitele, Ferdinanda II. Tyrolského. Tím dobrodincem je Andrea Matthioli, italský lékař a botanik, jehož herbář se stal biblí evropských botaniků. Už existuje italská a latinská verze. Německá by také měla existovat.

Matthioli hledá sponzory a najde. Jen s maličkou podmínkou. Dobře, dáme peníze, ale herbář vyjde i česky. Matthioli souhlasí a brzy se přesvědčí, že čeština drží s němčinou krok ve všech směrech. Vznikají souběžně překlady dva. Ten německý píše náš pan doktor Handsch, ten český zase renesanční, vědecký velikán, Tadeáš Hájek z Hájku.

Z vědecké mise a zkoumání rostlin v Mexiku do Voynichova rukopisu

Německý i český překlad je hotov a Matthioli září spokojeností. Pan Tadeáš je téměř čtyřicetiletý, a tedy zralý muž, a vědec, který už má své místo i trvalý příjem. Mladý lékař však nic jistého nemá. Matthioli se rozhodne. Stárne a cestování s mladým místodržitelem ho unavuje. Požádá o uvolnění ze služeb s tím, že má za sebe dokonalou náhradu. Německý překlad je doporučením.

Od této chvíle se na Handsche začne usmívat štěstěna. Ve všech směrech. Odchází jako nový, osobní lékař, na zámek Ambras, nedaleko Innsbrucku. Ferdinand mnoho cestuje a má spousty politických povinností. Jeho morganatická manželka zůstává na Ambrasu. Habsburci musí dbát na svoji pověst. Co na tom, že ona je krásná, vzdělaná a bohatá tak, že by mnoha namyšleným, šlechtickým panákům spadla brada. Filipina Welserová byla opravdu dobrá partie.

FOTO: Georg Handsch

Georg Handsch - lekar doktorGeorg Handsch - Georg HandschGeorg Handsch - Voynichův manuskriptGeorg Handsch - Georg HandschGeorg Handsch - Filipina Welserová

Georg Handsch byl nejen dobrý lékař, botanik, vědec a zřejmě i milenec krásné Filipiny. Mohl být i autorem záhadného rukopisu, který dnes známe jako rukopis Voynichův. Astrologii ovládal, byla nedílnou součástí tehdejší medicíny. Botaniku měl v malíčku. Měl prostředky i kontakty, nejen po Evropě, ale díky bankovnímu domu Welserů, i za oceánem. Přesněji, do oblastí dnešní Venezuely. Zkrátka puzzle v případě tohoto pána, celkem dobře do sebe zapadá. Georg Handsch zemřel v roce 1578, v České Lípě. A v České Lípě možná leží i tajemství rukopisu, který nedává spát mnoha lidem.

Včera, 16:00
Perun, Veles, Radegast a další slovanští bohové jsou všeobecně známí. Ovšem o jednom z bohů,...
Včera, 12:41
Obracejí se na nás výroba, logistika, maloobchod nebo call centra s extrémní poptávkou po brigádnících. Nové...
Včera, 11:09
Podle zpěvačky Jitky Zelenkové je důležitá nejen pozitivní mysl, ale taky umět se vyrovnat s křivdami....
Včera, 10:31
Byly to tehdy slavné vánoce roku 800. Deváté století bylo za dveřmi a do křesťanského...
magistrát, ústí nad labem, ústeký kraj, úřad
Včera, 09:15
Města vyšla vstříc podnikatelům a živnostníkům. V městských prostorech v Ústí nad Labem nebudou muset...
4.4.2020
Moskevská nemocnice v městské části Chovrin měla být výstavní nemocnicí ruské metropole. Stala se však...
3.4.2020
Nevládní organizace Člověk v tísni dnes vyhlásila sbírku SOS Česko na pomoc nejohroženějším skupinám, které...
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Adolf_Liebscher_-_%C4%8Cechov%C3%A9_na_Baltu.jpg
3.4.2020
Bylo by to fajn, mít stroj času a pohrát si s historií. Tento nápad se...
2.4.2020
Kněz Archimedes Neto z farnosti Nossa Senhora do Perpétuo Socorro, která se nachází ve městě...
pečivo
2.4.2020
Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.
Reklama