Růže pro Algernon a zároveň i pro Daniela Keyese, autora této sci-fi povídky. Možná té vůbec nejdojemnější

15.6.2019
Václav Pavlík
Další fotky

A nejspíš zůstane napořád, protože je všelidské a nadlidské. Spolu s Charliem totiž prožíváme, jak bolestné je okusit něco mimořádného – a pak to zase ztratit. V tomto případě mimořádnou inteligenci. Bylo by ale lepší to mimořádné ani neokusit? A není nakonec nejlepší být úplně průměrný, protože takový člověk zapadne do společnosti nejsnáze?

Nic není jisté, nic definitivní. Clarke, sci-fi, která nestárne

Daniel Keyes (9. srpna 1927 – 15. června 2014) se stal neobyčejným určitě tím, jaké mimořádné dílo se mu podařilo napsat. Život jeho samotného však byl spíše běžný, poklidný a vyrovnaný. Narodil se v New Yorku a v sedmnácti letech vstoupil do Americké námořní služby, kde pracoval jako stevard a lodní pokladník. Následně roku 1950 vystudoval na Newyorské univerzitě na Brooklyn College psychologii a anglickou a americkou literaturu a získal titul bakaláře. Po ukončení studia krátce pracoval jako redaktor v magazínu Marvel Science Stories, kde roku 1952 debutoval povídkou Precedent (Precedens). Nakonec působil jako učitel angličtiny na newyorských středních školách. Roku 1952 se oženil s Aureou Georginou Vazquezovou, se kterou měl tři děti.

Filmové sci-fi, které předpověděly naši budoucnost

Známe 5 sci-fi filmů, které předpověděly naši budoucnost. Za jak dlouho budeme mít létající auta?

Roku 1961 získal na Newyorské univerzitě titul magistra v oboru anglické a americké literatury a stal se odborným asistentem na Wayne State University v Detroitu, kde vyučoval tvůrčí psaní. Od roku 1966 působil na univerzitě v Ohiu v Athens a roku 1972 zde byl jmenován profesorem angličtiny a tvůrčího psaní. V roce 2000 odešel do důchodu a odstěhoval se na jih Floridy do Boca Raton, kde roku 2014 zemřel na komplikace způsobené zápalem plic.

Roku 1959 mu přinesla světovou slávu povídka o experimentu s lidskou inteligencí „Flowers for Algernon“ (do češtiny přeloženo pod názvem Růže pro Algernon, přesně by to však bylo Květiny pro Algernona), který získal roku 1960 cenu Hugo. Stejně působivá je i románová verze této povídky z roku 1966, která získala roku 1967 cenu Nebula. Jak povídka, tak i román má napětí a především silný humanistický podtext. Isaac Asimov, velmi úspěšný a neobyčejně plodný americký spisovatel se kdysi Keyesovi svěřil s tím, jak veliký dojem na něj tahle povídka udělala. „Takovou povídku bych také jednou strašně rád napsal“ – řekl Asimov. „Já také,“ odpověděl Keyes. „Až přijdeš na to, jak se mi podařilo napsat Růže pro Algernon, nezapomeň mi to vzkázat,“ požádal ho potom Asimov.

I kdyby psal jen tužkou na papírový sáček, vytvořil by stejně nesmrtelné dílo. Budoucnost pana Bradburyho

Za knihu o nebezpečně rozpolcené osobnosti „The Minds of Billy Milligan“ (1981, Osobnosti Billyho Milligana) obdržel roku 1986 Daniel Keyese německou cenu Kurd-Laßwitz-Preis a roku 1993 japonskou cenu Seiun.

„Růže pro Algernon“ je psána formou deníkového záznamu, první zápis pochází z 1. až 5. března. Píše ho sedmatřicetiletý Charlie Gordon, muž s velmi nízkým IQ 68. Zpočátku je takřka v každém slově gramatická chyba. Vykonává podřadnou práci v jedné továrně, kde ostatním slouží jako vděčný zdroj obveselení. Chodí do večerní školy pro dospělé, kde si ho všimla slečna Kinianová, protože se nejvíc snažil a opravdu se chtěl učit. Celý život chtěl být chytrý a ne hloupý. Ve škole poznává, že je to moc těžké být chytrý. Slečna Kinianová ho doporučila do laboratoře, kde se podrobil několika testům. Mezi nimi je Rorschachův test. Ve skvrnách nic nevidí a v závodě s bílým myšákem jménem Algernon, který běhá bludištěm v krabici a Charlie řeší stejné bludiště na papíře tužkou, vždycky prohraje. Je však šťastný, když je vybrán k pokusu a pak bude možná chytrý. Doktoři sice nevědí, zda tomu bude napořád, ale ta možnost tu je. Chytrost Algernona je totiž výsledkem určité operace mozku a tu podstoupí i Charlie. Ten si před ní říká, že snad bude mít štěstí. Vždyť má u sebe zaječí tlapku, desetník a podkovu.

Kvůli nemoci musel do invalidního důchodu, ten si krátil psaním. Český Verne se jmenoval J. M. Troska

Operace se povedla, ale zvyšování inteligence u Charlieho přichází jen pomalu. Až po třech týdnech poprvé poráží Algernona. Dostává také přístroj, s jehož pomocí se učí ve spánku. Se slečnou Kinianovou čte knihu „Robinson Crusoe“. Je mu líto hlavního hrdiny, že je sám. Začíná zvládat gramatiku a učí se čím dál tím rychleji. S Algernonem už nezávodí, nemá to smysl – je teď mnohem rychlejší než on. Chodí zase do práce a konečně mu došlo, co to znamená, když někdo řekne „vystřelit si z Charlie Gordona“. Jeho IQ stoupá a brzy má být 200.

Už mu nedělá potíže číst vědecké knihy a pamatovat si jejich obsah. Zrovna tak rychle a snadno se učí cizí jazyky a svými znalostmi už předčí všechny na klinice. Zamiloval se také do slečny Kinianové. Nebylo divu, je atraktivní a od začátku ji obdivoval. Ale také ho kvůli jeho inteligenci vyštvali ho z továrny, kde 840 zaměstnanců, až na jednu ženu, podepsalo petici žádající jeho propuštění. Stalo se ale také to, že dva měsíce po Charlieho operaci se začal divně chovat myšák Algernon. Nemá žádnou motivaci k plnění úkolů, nežere, a když si s ním chtěl Charlie jako obvykle hrát, kousl ho.

Už zítra: Z lidí budou kyborgové a brouci vyléčí rakovinu…

Charlie mezitím dostal vlastní laboratoř a povolení pokračovat s výzkumem. Za měsíc vypracoval zprávu o změně inteligence pomocí chirurgické techniky, která však nemá žádný praktický význam, protože její účinky nejsou trvalé. Algernon tři dny poté, co Charlieho kousl, zemřel a ukázalo se, že jeho mozek vážil méně, než by měl, a že u Algernona došlo k vyhlazení mozkových závitů. Charlie dal myšákovo tělíčko do krabičky a s pláčem ho pochoval na dvorku.

Charlie se nyní musí zase loučit se vším, co díky dočasně zvýšené inteligenci získal. Chce číst knihu, ale není schopen pochopit, co čte. Ztrácí paměť, když jde na procházku, nevzpomíná si na zpáteční cestu a domů ho přivede strážník. Asi tak jednou týdně dává květiny na Algernonův hrob. Vrátil se zpátky do práce, a když si z něj chtěl někdo teď dělat legraci, tak se ho kamarádi, kteří si z něho dříve „utahovali“, zastali. V zápisech v jeho deníku se zhoršuje gramatika. Říká, že udělal hloupost a šel do třídy slečny Kinianové a posadil se na své staré místo vzadu. Ona byla překvapená a oslovila ho „Charlesi“, i když předtím mu vždy říkala „Charlie“. Řekl, že přišel na hodinu, ale ztratil slabikář, co z něj četli. Ona se rozplakala a vyběhla ze třídy. Charlie se rozhlédl kolem a vidí, že ve třídě jsou jiní žáci, než s kterými kdysi chodil. Rozhodl se odejít z New Yorku, nechce, aby ho někdo litoval. Bere si s sebou nějaké knihy, a i když neumí číst, bude hodně cvičit a bude možná chytřejší, než byl před operací. Taky má pořád svoji zaječí tlapku a šťastný desetník, možná, že mu pomohou.

RETRO: Star Trek? Tak o ten nás komunisti také okradli

Charlieho deník končí 28. července těmito slovy: „Zbohem slečno Kinianová a všichni. A P. S. řekněte doktorovi Nemurovi, ať se tak neštve dyž si lidi z něho dělaj legraci nebo nebude mít žádné přátele. Je to lehký mít přátele dyž jim dovolíte aby si zvás dělaly legraci. Tam co du budu mít přátelů. Ps. esli budete mít příležitost, dejte nějaký kytky tam co má Algernon hrob na dvorku…“

FOTO: Růže pro Algernon

Růže pro Algernon - Daniel Keyes – en.wikipedia.orgRůže pro Algernon - Charly a Algernon – FDbRůže pro Algernon - 1 – Film Charly (1968) – youtubeRůže pro Algernon - 2 – Film Charly (1968) – youtube.Růže pro Algernon - 3 – Film Charly (1968) – youtube.
Další fotky
Růže pro Algernon - 4 – Film Charly (1968) – youtube.Růže pro Algernon - 5 – Film Charly (1968)-Charlie pozoruje … – youtube.Růže pro Algernon - 6 – Film Charly (1968) – youtube. – ..před školouRůže pro Algernon - 7 – Film Charly (1968) – youtube. – Charly se učí doma psát –Růže pro Algernon - 8 – Film Charly (1968) – youtube. – Charly se učí doma psát –Růže pro Algernon - 9 – Film Charly (1968) – večerní škola – youtube. –Růže pro Algernon - 10 – Film Charly (1968) – večerní škola – youtube.Růže pro Algernon - 11 – Film Charly (1968) – večerní škola – Charly – youtube. –Růže pro Algernon - 12 – Film Charly (1968) – večerní škola – youtubeRůže pro Algernon - 13 – Film Charly (1968) -v továrně – youtube. –Růže pro Algernon - 14 – Film Charly (1968) -v továrně – youtubeRůže pro Algernon - 15 – Film Charly (1968) -v továrně – youtubeRůže pro Algernon - 16 – Film Charly (1968) -v továrně – youtubeRůže pro Algernon - 17 – Film Charly (1968) -v továrně – youtubeRůže pro Algernon - 18 – Film Charly (1968) -Slečna Kinianová (Clare Bloom) – youtubeRůže pro Algernon - 19 – Film Charly (1968) -Slečna Kinianová (Clare Bloom) – youtubeRůže pro Algernon - 20 – Film Charly (1968) -Charly v laboratoři – youtubeRůže pro Algernon - 21 – Film Charly (1968) -Algernon – youtube.Růže pro Algernon - 22 – Film Charly (1968) -Hledání cesty v bludišti – youtube.Růže pro Algernon - 23 – Film Charly (1968) -Hledání cesty v bludišti – vpředuz zaječí tlapka pro štěstí – youtubeRůže pro Algernon - 24 – Film Charly (1968) -Hledání cesty v bludišti – youtubeRůže pro Algernon - 25 – Film Charly (1968) -Hledání cesty v bludišti – Algernon vyhrál youtubeRůže pro Algernon - 26 – Film Charly (1968) -Hledání cesty v bludišti – youtubeRůže pro Algernon - 27 – Film Charly (1968) – Charlyho byt – youtubeRůže pro Algernon - 28 – Film Charly (1968) – Charlyho byt – zaječí tlapka pro štěstíyoutubeRůže pro Algernon - 29 – Film Charly (1968) – Charlyho byt – youtubei – youtubeRůže pro Algernon - 30 – Film Charly (1968) – Charlyho operace – youtubeRůže pro Algernon - 31 – Film Charly (1968) – Charlyho operace – youtubeRůže pro Algernon - 32 – Film Charly (1968) – Charly se zlepšuje v psaní – youtubeRůže pro Algernon - 33 – Film Charly (1968) – Charly se zlepšuje v psaní – youtubRůže pro Algernon - 34 – Film Charly (1968) – Charly prvně zvítězil nad Algernonem- youtubRůže pro Algernon - 35 – Film Charly (1968) – Slečna Kinianová – youtubeRůže pro Algernon - 36 – Film Charly (1968) – Slečna Kinianová a Charly – youtube.Růže pro Algernon - 37 – Film Charly (1968) – spooupracovníci našli u Charlyho knížku – youtube.Růže pro Algernon - 38 – Film Charly (1968) – Slečna Kinianová a Charly na procházce- youtube.Růže pro Algernon - 39 – Film Charly (1968) – Charly se chytá políbit slečnu Kinianovou,… – youtube.Růže pro Algernon - 40 – Film Charly (1968) – …ale je odmítnut – youtube.Růže pro Algernon - 41 – Film Charly (1968) – Charly má vlastní laboratoř – youtube.Růže pro Algernon - 42 – Film Charly (1968) – Charly má vlastní laboratoř – youtubeRůže pro Algernon - 43 – Film Charly (1968) – Charly začíná zapomínat – youtubeRůže pro Algernon - 44 – Film Charly (1968) – Charly opět na dětském hřišti – youtubeRůže pro Algernon - 45 – Film Charly (1968) – Slečna Kinianová se smutkem v očích se pohledem loučí s Charlym, který dovádí na dětském hřišti – youtubeRůže pro Algernon - 46 – Film Charly (1968) -Šťastný Charly opět na dětském hřišti – youtube

V roce 1968 byl uveden film „Charly“; v roce 2000 televizní adaptace „Růže pro Algernon“, obě díla podle předlohy „Růže pro Algernon“.  Na závěr ještě dodejme, že anglosaskému čtenáři je od počátku jasné, že Algernon je myš mužského rodu, čili myšák, protože ví, že Algernon je o mužské jméno anglofranckého původu. A znamená něco jako „vousatý“, tedy s knírkem – či s vousky.Nepřehlédněte