Salát je správný recept na jarní únavu! Vyzkoušejte jeden z našich oblíbených

Cítíte se unaveni a přitom je příroda kolem celá v rozpuku a vše se zdravě zelená? Za všechno může právě skončená zima, která naše těla za poslední měsíce připravila o zásobu vitaminů i energie a ovlivnila naše pozitivní myšlení a nálady.

Naštěstí lze tělo i hlavu podobně jako přírodu opět nastartovat. Stačí jim jen dodat ty správné ingredience.

Málokterá součást naší kuchyně pronikla do našeho jídelníčku tak rychle a úspěšně, jako se to podařilo zeleným salátům Křupavý salát býval součástí prastarých lukulských hodů a navíc je zdrojem spousty vitaminů.

Sedmikráskový

květy sedmikrásek, pár lístků šťovíku, několik pampeliškových listů, svazek ředkviček, celý kedluben i s lístky, tvrdý sýr, olej, vinný ocet, cukr, černý pepř, slunečnicová či sezamová jádra nebo pár mandlí

Šťovík a pampeliškové listy omyjte a nechte okapat, nebo je v ubrousku vysušte. Ředkvičky omyjte a nakrouhejte na tenké plátky, kedluben oloupejte a nahrubo nastrouhejte, jeho lístky jemně posekejte. Vše smíchejte s nastrouhaným tvrdým sýrem (nejlepší je ementál). Z oleje, cukru, octa utlučeného pepře a soli připravte zálivku a vlijte na salát. Posypte opraženými slunečnicovými či sezamovými jádry nebo praženými na nudličky nakrájenými mandlemi. Ozdobte kvítky sedmikrásek.

Skořice je všelék. Co o ní možná nevíte? Zkuste zajímavé recepty

Řeřichový

300 g řeřichy, stroužek česneku, citron, olej, cukr, sůl, černý pepř, hořčice, sýr

Výhonky řeřichy dobře operte a nechte okapat. Mísu vytřete stroužkem česneku, vložte řeřichu a přelijte zálivkou z oleje, šťávy z citronu, cukru, soli, pepře a hořčice. Salát posypte špetkou jemně nastrouhané citronové kůry a na kostky nakrájeným sýrem.

Špenátový

250 g listů špenátu, půlka pomeranče, trochu vody, 2 lžíce citronové šťávy, 2 lžíce oleje, sůl, pepř, cukr, tymián

Špenát důkladně přeberte, operte v čisté vodě a nechte dobře okapat. Pomeranče oloupejte, kůru nakrájejte na tenké nudličky, vložte do horké vody a asi 3 minuty povařte, pak ji vyjměte a nechte zchladnout Citronovou šťávu, olej, sůl, pepř a cukr smíchejte, dužinu pomeranče nakrájejte na kostičky a přidejte pomerančovou kůru. Listy špenátu upravte na talíř a přelijte zálivkou.

Polníčkový

200 g polníčku, nakládané malé cibulky, 10 koktejlových rajčat, 200 g plátkového sýra, olej, ocet, trochu bílého vína, cukr, sůl, černý pepř

Lístky polníčku pečlivě přeberte, otrhejte, operte, nechte okapat, případně v ubrousku osušte. Cibulky i rajčata rozkrojte, sýr nakrájejte na malé čtverečky. Upravte vše na mísu a zalijte zálivkou z oleje, octa, dvou až čtyř lžic bílého vína, cukru, soli a čerstvě utlučeného pepře.

Nevšední cuketové recepty, po kterých se budete olizovat

Česáčkový

půl hlávky salátu např. Lollo Rosso, 150 g čekanky, 300 g tvrdého sýra, jogurt, majonéza, olivový olej, lžička kari, černý pepř, bylinková sůl, lžička pálivé papriky, petrželka

Salát a čekanku operte a nechte okapat. Lollo Rosso natrhejte, čekanku nakrájejte na proužky a sýr na kostičky. Upravte na mísu a přelijte zálivkou z jogurtu, majonézy a trochy olivového oleje, ochuťte kari, pepřem, bylinkovou solí a pálivou paprikou. Pro ozdobu posypte nasekanou petrželkou.

Dnes, 07:22
Každý měsíce jí vzrůstají volební preference zhruba o jedno procento, do října by jich chtěla...
Dnes, 07:00
Amelia Mary Earhart byla americkou letkyní, první ženou, která přeletěla Atlantský oceán. V roce 1937...
Včera, 16:02
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:02
Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve druhém...
Včera, 12:54
Lídr kapely Tři sestry František Moravec známý pod jménem Lou Fanánek Hagen své pětapadesáté narozeniny...
Včera, 12:45
Prodeje grilů podle analýzy nákupního rádce Heureka.cz v České republice meziročně vzrostly o 23 procent....
Včera, 09:23
Představit si novotou svítící, právě postavený hrad, je přinejmenším zvláštní. Letité, někdy mechem porostlé zdivo,...
Včera, 09:13
Ztráta iluzí je vždy nepříjemná. I když v tomto případě je téměř neškodná, protože jaksi...
Včera, 06:54
Šedesátá léta devatenáctého století znamenala pro české země nebývalý finanční rozmach v rámci celého Rakousko-Uherska....
16.6.2021
Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL,...
16.6.2021
Ministr zemědělství Miroslav Toman se po ekologické havárii způsobené uniklým kyanidem na řece Bečvě rozhodl...
Reklama