• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Šíleně smutná princezna slaví 50 let. Co jste o slavné pohádce nevěděli?

  30.11.2018
  Lukáš Mucha
  Další fotky

  Neexistuje českého diváka, který by neznal veselou hudební pohádku Bořivoje Zemana s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem v hlavních rolích. Film z roku 1968 již neodmyslitelně patří k televizní vánoční tradici a letos dokonce slaví neuvěřitelných 50 let od svého vzniku. Než nám veselou pohádku o smutné princezně za několik týdnů opět nabídnou televizní stanice, pojďme si ji připomenout několika zajímavostmi.

  Šíleně smutná princezna je filmovým debutem Heleny Vondráčkové. To pěvecký kolega Václav Neckář měl za sebou již několik filmových a seriálových rolí. Za zmínku určitě stojí, že oba hlavní protagonisté se měli spolu původně sejít před kamerou už o dva roky dříve, a to v oscarovém snímku Ostře sledované vlaky (1966). I přes úspěšné absolvování kamerových zkoušek Helena z obsazení nakonec vypadla. Důvodem prý bylo, že svou výškou převyšovala Neckáře, což se nelíbilo režisérovi Jiřímu Menzelovi. V případě Šíleně smutné princezny scénáristé Bořivoj Zeman (také režisér filmu) a František Vlček st. psali scénář přímo na tělo oběma tehdy začínajícím zpěvákům.

  Legendární česká pohádka S čerty nejsou žerty je oblíbená i v Chicagu. Co o ní ještě nevíte?

  Těžko říct, zda se jedná o vtipný záměr tvůrců či prostou náhodu, ale název snímku vyřkne Helena Vondráčková přesně ve 27. minutě 27. vteřině filmu.

  Zajímavostí také je, že ve filmu padnou jména princezny a prince pouze jednou a znějí stejně jako skutečná jména hlavních představitelů – Helena a Václav.

  Bohuš Záhorský převzal roli krále Dobromysla po náhle zesnulém Rudolfu Deylovi ml. Ve filmu však zůstal jeden záběr, ve kterém můžeme pana Deyla zahlédnout, a to při shromáždění nápadníků před palácem, kdy je královská rodina zabíraná kamerou z dálky.

  O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Kdo měl v pohádce původně hrát a co s ní má společného Leonardo da Vinci?

  Skladateli Janu Hammerovi ml., který napsal pro film hudbu i všechny písně, bylo tou dobou pouhých 17 let. Již zde se však projevil jeho mimořádný talent. Kvůli následné emigraci do USA však nesmělo být umělcovo jméno uvedené v titulcích.

  Protože se herec Darek Vostřel dostal postupem času „na index“, byla z filmu vystřižena píseň proradných rádců honosících se jmény X a Y Kujme pikle. V této verzi byl film prodán i do NDR a vysílán v televizi. Pikantní však bylo, že po českých venkovských kinech a po pionýrských táborech putovala plná verze, tedy i s „problematickou“ písní. Německy dabovaná verze (kterou mj. produkovala východoněmecká společnost DEFA) je o přibližně 20 minut kratší než původní film. Kromě již zmíněné absence písně Kujme pikle došlo i k vystřižení některých scén.

  5 nejoblíbenějších filmových pohádek natočených na hradě Křivoklát. Víte, které to jsou?

  Za použití grotesek s Charliem Chaplinem nemuselo filmové studio sahat hluboko do kapes. Podle dobových svědectví byl autorský poplatek za využití několika záběrů symbolický.

  Film zhlédlo v kinech více jak tři milióny diváků.

  FOTO: Film Šíleně smutná princezna

  Film Šíleně smutná princezna - VondráčkováFilm Šíleně smutná princezna - NeckářFilm Šíleně smutná princezna - Vondráčková-NeckářFilm Šíleně smutná princezna - Marvan-ZáhorskýFilm Šíleně smutná princezna - Vostřel-Kemr
  Další fotky
  Film Šíleně smutná princezna - Branislav_KoreňFilm Šíleně smutná princezna - Pavel_Vlach-BlatnáFilm Šíleně smutná princezna - Pavel_Vlach-Blatná-nádvoříFilm Šíleně smutná princezna - Castle_Bojnice_SKFilm Šíleně smutná princezna - Processed by: Helicon Filter;

  Kde všude se natáčelo?

  Zámek krále Dobromysla (Bohuš Záhorský) hraje zámek Bojnice v Trenčínském kraji, v jehož okolí se nachází i jezírko s vrbou. Avšak rybník v zámeckém parku najdeme už v tuzemsku, a to v areálu jihočeského zámku Blatná. Na jeho nádvoří se také točila „poprava“ hostinského.

  Legendární Mrazík se nikdy neomrzí. Hádejte, jak dostala svou roli nechutná Marfuša

  Filmaři byli vynalézaví a různě spojovali záběry. Třeba když Václav Neckář stojí na suché vrbové větvi. V tomto záběru se herec nacházel v bojnickém parku. Avšak při následném pádu do vody se rázem ocitl na Blatné, aby hned v dalším záběru vylezl z jezírka u bojnického zámku, který za ním můžeme vidět. A pikle kující rádcové se pro změnu vykoupou v rybníce Hůrka u jihočeských Bratronic. Ještě, že máme v jižních Čechách tolik rybníků…  Nepřehlédněte