Šílený baron se mu říkalo plným právem. Kvůli jeho chování i ideálům

Baron Robert Nikolas (Roman Fedorovič) von Ungern-Sternberg přišel na svět tak akorát, aby ve svém nejlepším věku stihl ruskou občanskou válku a mohl se do ní na straně bílých efektivně zapojit.

Přitom se 10. ledna 1886 narodil v cizině, ve Štýrském Hradci (Grazu) v Rakousku v rodině baltských Němců. V roce 1887 se rodina přestěhovala do dnešního Talinu, a když byly Romanovi dva roky, rodiče se rozvedli. Matka se znovu vdala a Romana vychovával nevlastní otec. A že s ním měl co dělat.

baron robert Portrait_of_Ungern_Sternberg_sitting
Baron Robert Nikolas (Roman Fedorovič) von Ungern-Sternberg
(Portrait of Ungern Sternberg sitting,commons.wikipedia, Normanfromthesea / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0))

Dva roky Roman navštěvoval gymnázium, ale byl z něj vyloučen, protože přestal chodit do školy. Se zápalem plic se totiž odjel léčit na jih do zahraničí a školu o tom nejspíš jaksi neinformoval. V roce 1902 ho otec nechal zapsat do námořní školy, ale pro své svéhlavé chování tam vydržel jen tři roky. Potom se během rusko-japonské války přihlásil jako dobrovolník do armády, ale než dorazil až do Mandžuska, válka skončila.

V roce 1906 nastoupil do vojenské školy, kterou za dva roky absolvoval a byl přidělen k zabajkalské kozácké armádě. V roce 1910 byl v podstatě za trest, kvůli nekázni v podobě ozbrojené šarvátky s jiným vojákem, převelen ke kozáckému pluku „Amur“. Tam vydržel 3 roky a v roce 1913 armádu opustil, aby se jako příslušník ruského konzulátu zúčastnil národněosvobozeneckého boje Mongolů proti čínské nadvládě.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c0/Bataille_entre_mongols_%26_chinois_%281211%29.jpeg

Mongolové zlikvidovali Rusy a málem došlo i na nás

Někde tady zřejmě začíná baronův velký sen o samostatném středoasijském státě, který by vznikl sloučením Tibetu, Číny, Mongolska a Mandžuska podle Čingischánova vzoru. Až by se tak stalo, začal by tento stát „křížovou výpravu“ proti Západu, ohnisku (nežádoucích) revolucí. Základ tohoto státu měly tvořit „žluté“ asijské národy, které by na celém euroasijském kontinentu nastolily „žlutou“ kulturu a „žlutou“ víru – tibetský buddhismus a tak obrodit a sjednotit celý Starý svět, tj. Asii a Evropu.

Kozák a bandita ataman Semjonov Rusko před komunisty nespasil. I když jemu a jeho mužům nebylo cizí ani to nejbrutálnější násilí

Po vypuknutí první světové války se baron Sternberg ihned vrátil do Ruska. Sloužil u různých pluků a během války byl pětkrát raněn, ale vždy se ještě nedoléčený vrátil ke svému útvaru. Za statečnost a odvahu obdržel pět řádů a právě kvůli své šílené odvaze a výstřednímu chování dostal přízvisko „Šílený baron“ a později, pro svou krutost „Krvavý baron“.

V roce 1916 byl vyřazen z ruské armády, opět kvůli porušení kázně. Odjel do Vladivostoku a pak se na kavkazské frontě sešel se svým přítelem, podobně „šíleným“ budoucím generálporučíkem Bílé armády, kozáckým náčelníkem G. M. Semjonovem. V prosinci 1917 začal spolu s ním formovat zvláštní oddíl pro boj proti Rudé armádě. Došlo k masivnímu náboru dobrovolníků a příští rok dostal Ungern hodnost generálmajora.

Až milion mrtvých, tak krutě se Mongolové podepsali na Bagdádu

Jinak bojová činnost rudých a bílých byla v podstatě stejná. Obě dvě strany především rabovaly místní obyvatelstvo, aby si zajistily týlové zabezpečení. Ungern navíc navázal styky s monarchistickými kruhy v Číně. Ale to už se v roce 1919 blížila Rudá armáda, která zahájila mohutnou ofenzívu. Armáda bílých musela ustupovat a admirál Kolčak byl popraven. Ungern, se pod tíhou reality připravoval se zbytkem svého vojska na útěk do Mongolska, kde chtěl obnovit monarchii. To se mu také po několika vítězstvích nad Číňany podařilo, Mongolsko vyhlásil nezávislým královstvím, ale jeho skutečným vládcem se stal on sám, baron Ungern.

Po zkonsolidování vnitřní situace v Sovětském svazu, 28. června 1921 vtrhla Rudá armáda do Mongolska a Ungern musel ustoupit na Sibiř, kde byl 20. 8. 1921 zajat rudými. Na Leninův telefonický příkaz byl potom 15. září 1921 odsouzen k smrti a téhož dne zastřelen. Bylo mu tehdy pouhých 35 let. Snad rozsudek přijal s klidem vlastním buddhistické víře, na kterou již dříve přešel. Zároveň se ale nezřekl ani křesťanství a všechna náboženství považoval za vyjádření jedné, nejvyšší pravdy. Právě v jejich proroctvích našel vysvětlení občanské války a své povolání do boje proti revolucionářům.

Pozor na příbuzné aneb omyl císařovny Ťiang

Kdyby se mu jeho sen o jednom obrovském středoasijském státě splnil, jako prvnímu po Čingischánovi (? – 1227), podařilo by se mu vybudovat stát sahající v té době od Tichého oceánu až ke Kaspickému moři o neuvěřitelné rozloze 24 – 33 milionů km2. Přitom Evropa má celá něco přes 10 milionů km2 a ČR 78 865 km².

Je složité říct, jaká by potom byla evropská budoucnost. Těžko by v ní asi vznikl třeba nacismus a fašismu, když bychom na svět koukali asijskýma očima.

 

Dnes, 11:40
Roku 1617 koupil středočeskou obec Sluhy ležící severně od Prahy Emfryd Berbisdorf za 19 000...
Dnes, 10:20
Po válce se totiž chtěl pomstít za holokaust a zabít šest milionů Němců. Nepodařilo se...
Dnes, 09:05
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 09:05
Komerční článek
Postupný roll-out 5G sítí po celém světě s sebou přináší strhující synergii. Konektivita, cloudové služby,...
Dnes, 08:59
Distribuci pervitinu mezi pardubickými vězni rozkryla Generální inspekce bezpečnostních sborů. Hlavním dealerem byl šéfkuchař věznice,...
Dnes, 08:11
Rybaření neobnáší jen chytání ryb. Je životním stylem, relaxací a vyjádřením respektu k přírodě.
Včera, 16:20
Výstava, kterou si Kulturní centrum Zahrada (Malenická 1784, Praha 4) zapůjčilo v Národním pedagogickém muzeu,...
Včera, 15:40
Před několika lety se náhle a nečekaně na prodej objevil originál listiny papeže Klementa VI....
Včera, 13:40
Svíčka na stole tiše prská a plamínek knotu mele z posledního. Vosk vytvořil na desce...
malování na kamínky, anděl
Včera, 11:39
Možná jste při procházce venku nebo po cestě na nákup už našli malovaný kamínek. Třeba...
Včera, 10:20
Pražská defenestrace se v roce 1618 obešla bez obětí na životech. Proč tomu tak bylo,...
Reklama