Skvrnitý tyfus se s nikým nemazlí. Díky němu však vznikl nový, fantastický svět

10.5.2019
Karel Dudek
Další fotky

Jeden z průkopníků české sci-fi, i když to ještě neví, právě odjíždí do ukrajinského Žitomiru. Vedro a mráz středoasijských stepí, na pomezí Sibiře, brzy vymění na téměř domácí klima. Uniforma legionáře mu příliš nesedí. Vše na něm visí, jak na strašákovi do zelí. Není divu, skvrnitý tyfus se s nikým nemazlí. Na rukou má ještě zarudlé stopy po řemenech, kterými ho v lazaretu přikurtovali k pryčně, aby si v horečkách neublížil. V kasárnách záložního pluku legionářů se rozhodne svoje zážitky zachytit. Nemusí se bát, že by je zapomněl. Vryly se mu do paměti do konce života.

Překonal skoro všechno. Co zničilo největšího dobrodruha Jacka Londona?

Jan Weiss se narodil 10. 5. 1892 v Jilemnici. Vystudoval gymnázium v Hradci Králové a pokračoval studiem práv. První světová válka mu zabránila studia dokončit. Narukoval do rakouské armády a v bitvě u Tarnopolu byl zajat. Téměř celou válku prožil v zajateckých táborech Tockoje a Berezovka. Do Československa se vrátil až v roce 1920. V nové republice pracoval na ministerstvu veřejných prací až do okupace. Do výslužby odešel v roce 1942. Pak se ještě stihl krátce vrátit a od roku 1947 se věnoval výhradně literatuře.

Víte, jak to vypadalo ve vlaku našich legionářů v Rusku? Žádné velké pohodlí to nebylo

Jeho dílo je trvale poznamenáno zážitky z války. Prolínání skutečnosti a snů nacházíme téměř ve všech jeho dílech. Weiss si dobře uvědomoval, jaký dar mu byl na pokraji smrti poskytnut, a dokonale ho uměl využít. Jeho  nejznámějším dílem je román Dům o tisíci patrech, z roku 1929. Iniciační román, ve kterém musí hlavní hrdina projít mnoha zkouškami, než se mu podaří naplnit svoje poslání. Fantastický, bizarní svět a současně psychoanalýza člověka s děsivými válečnými prožitky.

FOTO: Jan Weiss

Jan Weiss - Jan WeissJan Weiss - Dám o tisíci patrechJan Weiss - Zrcadlo, které se opožďujeJan Weiss - Bláznivý regimentJan Weiss - Lidé ve zvěrokruhu
Další fotky
Jan Weiss - Spáč ve zvěrokruhuJan Weiss - čeští legionářiJan Weiss - čeští legionáři 1Jan Weiss - Tockoje

Nabízí se nám zajímavé srovnání s americkým spisovatelem Jackem Londonem. Jeho dílo s názvem Tulák po hvězdách je inspirováno velmi podobnými zážitky. Líčí sny vězně, mučeného svěrací kazajkou, což k připoutání k pryčně není až tak daleko. Fantastické vidiny a horečnaté halucinace Weiss ztvárnil v povídce Poselství z hvězd. Zajímavá náhoda, že? Dílo Jana Weisse, jako jednoho ze zakladatelů české sci-fi, je velmi rozsáhlé. Barák smrti, Zrcadlo, které se opožďuje, Zázračné ruce a jiné a jiné. Zasloužilý umělec Jan Weiss zemřel 7. 3. 1972 v Praze.Nepřehlédněte