Slimáci útočí! Zbavte se jich za pomocí pár maličkostí, které máte doma

17.7.2020
Zaz

Letos je tedy více než kdy jindy nutné svou zahradu před nájezdy žravých slimáků, ale mnohdy i před hlemýždi chránit.

Slimáky je v první řadě možné posbírat, zavřít do lahve a vyhodit do kontejneru. Kromě toho je zahrádkáři také prosypávají solí. To ale zní a i vypadá dost nevábně. Roztečou se na hromadu slizu.

Další lidové metody

Kromě soli, pomocí které můžete vysypat třeba cestičky kolem záhonků, nejen je prosypávat, existují další domácí možnosti likvidace. Slimáci nemají rádi popel. Do záhonů pak lze také zakopávat kelímky, do nichž nalijete pivo a necháte tam slimáky nalézt. Toto opravdu funguje.

Mandelinky i mšice zlikvidujte přírodně. Stačí k tomu pár věcí a je po nich

Dále lze dělat přirozené překážky z kamenné moučky, vápna, popele. Jakmile začne pršet, stávají se však veskrze neúčinnými.

Písek

Je lepší vysypat kolem záhonů písek, jehličí, nebo třeba nadrcené skořápky z vajec. Pomůže také to, pokud kolem záhonků postavíte obrubníky. Ty jsou drsnější a slimáci je hůře zdolávají.

Chemie

Existují také nejrůznější chemické přípravky, které slibují zahubení těchto živočichů. To je ale problém, protože se poté chemie dostává také do ovoce a zeleniny, což nechceme. Pokud tedy chceme, aby námi vypěstovaná zelenina byla bio.

Jezírko je okrasou zahrady. Místo odpočinku a klidu

Prevence

Proti slimákům lze působit také preventivně. Některými změnami na zahradě totiž zamezíme výskytu žravých slimáků, jelikož jim zlikvidujeme možnost úkrytu. Mezi tyto úkony patří pravidelné sečení, nebo to, že nebudeme na zahradě nechávat hromady kamení, dřeva a dalšího materiálu.

Existují také rostliny, které je odpuzují jako orlíček, bergénie, oměj, rozchodník, kontryhel, zvonek, řeřicha, levandule, nebo pryšec.

I zahradník se občas sekne. Na zahradě dbejte na bezpečnost práceNepřehlédněte