Spojte příjemné s užitečným a podpořte svou návštěvou ohrožená zvířata

24.6.2021
Petr Matura

Ringelland založili v roce 2008 manželé Ivan a Olga Ringelovi spolu se svými syny Tomášem a Janem. Ivan, Olga a Jan jsou vyučeni chovateli cizokrajných zvířat. Tomáš vystudoval přírodovědnou fakultu Karlovy University v Praze, obor zoologie obratlovců.

5 nejlepších zoologických zahrad v Praze, které ještě neznáte. Kam vyrazit za zvířátky?

V tomto na rozlohu poměrně malém parku můžete zblízka vidět tygry ussurijské, lvi, levharty, dikobrazy a také přátelské lamy. V roce 2019 se zde narodil sameček sibiřského tygra, který dostal jméno Altaj. Od jara 2020 přibyli také bengálští tygři vzácného bílého zbarvení. Malé návštěvníky asi nejvíce potěší Gottingenské prasátko Maxík.

Tlapy jako sněžnice. Jak se žije kočkám v zimě

Každý víkend navíc můžete vidět představení, kde zkušení drezéři v manéži předvádí, co dokáží naučit svá zvířata. Tito drezéři velkých kočkovitých šelem jezdili celý život se svými kočkami, hrochem a dikobrazy s cirkusy po mnoha zemích Evropy i Asie. Drezérská práce s velkými šelmami pomalu zaniká a vy máte možnost právě zde vidět toto umění v jeho kráse a velikosti souzvuku člověka a zvířete. Za vystoupení se třemi lvicemi se Jan Ringel stal držitelem bronzového lva z cirkusového festivalu v polské Poznani v roce 2013. Návštěva tohoto malého parku jistě potěší malé i velké. Vstupné je dobrovolné a otevřeno mají každý den do 18. hodiny.

Jen několik kilometrů od Habrkovic se v obci Štít poblíž Chlumce nad Cidlinou nachází Biopark Štít. Jedná se o soukromé chovatelské zařízení pro chov exotických i domácích zvířat ohrožených vyhynutím. Biopark se začal budovat v roce 2014. Domov zde našlo mnoho druhů zvířat, například šelmy (lvi, tygři, levharti, pumy), primáti (kočkodani, lemuři, makaci), drápkaté opičky, ptáci (různé druhy papoušků, ledňáci, pštrosi, holubi), plazi (hadi, ještěři), želvy, koně, ovce a mnoho dalších. S Bioparkem také dlouhodobě spolupracuje společnost pro pomoc papouškům v nouzi, která nemocným papouškům zajišťuje odborné veterinární vyšetření i léčbu a zabývá se nejen jejich fyzickým, ale i psychickým stavem. Vyléčené papoušky postupně začleňuje do skupin, případně do náhradní domácí péče. Veškerou péči se snaží řešit pozitivní motivací ve skupinových terapiích a formou zábavných her. Nešťastného papouška nelze léčit, proto je prioritní, aby všichni tito opeření svěřenci žili spokojený život. Veškerá tato činnost je více než záslužná, a tak doufejme, že i v budoucnu se budeme moci těšit z návštěvy podobných zařízení.

Zdroj: vzNepřehlédněte