Správná technika sečení. Co s vysokou trávou

Další fotky

Nejoblíbenějším strojem na sečení vysoké trávy jsou v současnosti bubnové sekačky. Práci s nimi zvládne po krátkém zácviku i začátečník. Odborníci doporučují vždy vybrat samochodnou bubnovou sekačku. Stroje bez pojezdu mají sice lákavou cenu, ale práce s nimi je velmi namáhavá.

Stroj seče travní porost ocelovými noži, umístěnými na obvodu rotačního žacího disku. Posekaná tráva je pak odhazována žacím diskem na stranu. Dle šíře záběru má sekačka jeden nebo dva žací disky. Ručně vedené bubnové sekačky (s pěšky jdoucím řidičem) mají obvykle vlastní pojezd.

Bubnové sekačky jsou vhodné pro sečení vzrostlého travního porostu a při dodržení správné techniky sečení lze velmi dobře sekat i polehlou trávu na neudržovaných plochách.

Na menší plochy se hodí sekačky s menším záběrem (obvykle 58,5 cm), jimž většinou postačuje jedna pojezdová rychlost. Velké a rozlehlé plochy se nejlépe sekají sekačkami s co největším záběrem, často i větším než metr.

Jezírko je okrasou zahrady. Místo odpočinku a klidu

Maximální záběr daný konstrukcí disku se však nedoporučuje využívat. Obsluha nikdy nedokáže stroj vést v terénu dostatečně rovně a přesně, aby porost posekal v celé šíři záběru disku a nevznikala nedosečená místa. Lepší je sekačku udržovat při sečení tak, aby kryt žacího disku zasahoval asi 5 – 10 cm do posečeného porostu. Při sečení dbáme, aby neposečený porost byl na levé straně stroje.

Vždy je však nutné přizpůsobit šíři záběru sečení hustotě a kvalitě porostu. Pokud je sečený porost velmi hustý, prorostlý, podehnilý nebo polehlý, je nutné úměrně tomu snížit šíři záběru tak, aby se příliš nesnižovaly otáčky žacího disku a tím se nesnižovala kvalita sečení. Správná výška sečení je asi 4 cm, což zaručuje, že strniště bude dostatečně vysoké na to, aby konce travních stébel příliš nezasychaly.

I zahradník se občas sekne. Na zahradě dbejte na bezpečnost práce

Při sečení by obsluha měla zajistit, aby byl porost předtím zbaven všech pevných překážek jako jsou kameny, dráty, volné stavební zbytky atd., které by mohly být vymrštěny nebo by mohly poškodit stroj. Stává se také, že ve vysoké trávě je ukryto mládě srnky, které místo aby uteklo, zůstane na místě a přikrčí se k zemi.

Bubnová sekačka si poradí i s nerovným terénem, je však třeba dbát na to, aby při sečení spodní disk neustále klouzal po zemi a neodskakoval.

Také musíme dávat pozor na to, aby motor bubnové sekačky měl dostatečnou náplň co nejkvalitnějšího motorového oleje, který výrobce motoru doporučuje, a dodržovat intervaly výměny. Rovněž je vhodné mít palivovou nádrž dostatečně doplněnou benzinem, aby v extrémních náklonech motor nevynechával, protože má spádový karburátor.

FOTO: Co s vysokou trávou

Co s vysokou trávou - kosa sekac sekaniCo s vysokou trávou - sekackaCo s vysokou trávou - sekackaCo s vysokou trávou - sekackaCo s vysokou trávou - sekacka sekani
Další fotky
Co s vysokou trávou - sekackaCo s vysokou trávou - sekackaCo s vysokou trávou - sekackaCo s vysokou trávou - zahrada sekackaCo s vysokou trávou - pole sekac kosa
Dnes, 11:40
Má černobílé vidění. Oblíbené přirovnání, které se hodí na někoho, kdo zná opravdu jen dva...
Čokoládový fitness dort
Dnes, 10:20
Zdravý životní styl nám velí vyhnout se mouce, cukru a dalším nezdravým surovinám. No ale...
Dnes, 08:18
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 08:18
Server blesk.cz nachytal ministra zdravotnictví Romana Prymulu na švestkách. Fotografie, které přinesl, zachytily Prymulu a...
Dnes, 08:11
Manželka příslušníka SNB Honzy Zemana, Lída Zemanová byla jednou ze dvou jeho seriálových partnerek. Herečka...
Včera, 15:40
Objevit lenochoda v korunách stromů pralesa je téměř nemožné, neboť se prakticky nepohybuje a navíc...
Včera, 13:40
A přináší nám je ve své nové knize „Štěchovický poklad – konec legend“, český reportér,...
Včera, 11:40
Napadlo vás někdy, jak vznikl (ne)český pozdrav „čau“? Stačí zabrousit do 50. let minulého století...
Včera, 10:20
Banány patří k nejoblíbenějšímu ovoci, a co teprve, když jsou v obchodě v akci! Snadno...
Včera, 08:11
Málokterý film se může „pochlubit“ tolika zajímavými i smutnými okolnostmi natáčení jako ten o dvou...
21.10.2020
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo...
Reklama