Tento meč byl podle názoru archeologů vykován v oblasti Německa na přelomu 13. a 14. století, ale jeho původ sahá zpět do Anglie. Byl zřejmě součástí rituálních předmětů, jimiž byli pasováni rytíři do svého řádu. Jak již bylo zmíněno, na meči najdeme zvláštní nápis: +NDXOXCHWDRGHDXORVI+, o jehož významu se vědci již dlouhou dobu přou. Podle některých z nich je nápis v latině. ND na začátku by pak znamenalo „Nostrum Dominum“ (Náš Pán) a písmena XOX by podle všeho měla odkazovat ke svaté trojici. Význam celého nápisu však dosud zůstává skryt.
Tato dvousečná historická zbraň byla součástí výstavy ku příležitosti uplynutí 800 let od podepsání slavné Magny Charty, velké listiny práv a svobod, vydané v roce 1215. Meč měří necelý metr a je na svou velikost poměrně lehký. „Při útoku dostačující silou by byl schopen rozseknout lidskou hlavu na dva kusy,“ píše poněkud expresivně kurátor výstavy Julian Harrison na svém blogu.
V roce 2011 byl rovněž i v jižním Norsku, na lokalitě Langeid v regionu Setesdal, nalezen zcela mimořádně zdobený meč. Jeho datace byla přibližně určena do počátku 11. století, kulturně tedy meč spadá do pozdní doby Vikingů. Tato zbraň má velmi tajemné zdobení a symboliku. Samotné zdobení je vyvedené ve zlatě, které je i ve vikinském prostředí mimořádně cenné. A jak jsme ostatně již zmínili, zcela výjimečné je i kombinací symbolů a ornamentů. Až doposud si tento meč stále zachovává jistý punc tajemnosti, protože nenabízí jednoznačné vysvětlení.
Ornamenty meče obsahují opakující se motivy kříže. Zároveň se v nich zrcadlí také i starší, předkřesťanský výtvarný styl. Vše navíc doplňují i písmena latinské abecedy. Význam jednotlivých písmen není zcela jasný, je však pravděpodobné, že souvisí s křesťanstvím – písmeno X se i v latinském prostředí používalo po vzoru Řeků pro Krista (Xristos). Písmeno S, připomínající runu, by v křesťanském kontextu znamenalo Salvator, R by pak značilo Rex. Písmena H a E nejsou zcela jasná, E dokonce vypadá, jako kdyby sloužilo především k dekoraci. Meč se dnes nachází v Historickém muzeu v Oslu.