Dárky, koledy nebo zlaté prasátko. Co dalšího ještě patří k 24. prosinci?

Další fotky

Nezbývá než začít klasickou větou – „Již staří Čechové…si na Štědrý den dávali dárky“ »pod titulem Krista Pána» a říkali také, »že Ježíšek naložil». Královská věnná města měla povinnost kromě daní posílat do královských kuchyní různé dary, vždy to, co bylo v daném kraji nejlepší. Ke Štědrému dnu posílal Hradec Králové bažanty, Mělník víno, Dvůr Králové mřínky (grundle).

Kraj od kraje se jednotlivé zvyky na Štědrý večer lišily

Na Štědrý večer si děti odedávna hrávaly s pozlacenými ovečkami, pálily se voňavé kominíčci a ještě v dřívějších dobách se zapalovaly ozdobné svíčičky s trojitou nožičkou.

Na Vysocku nad Jizerou ohlašoval příchod Ježíška malý zvonek. Někdo se oblékl do bílých šatů, vešel pak do světnice a přinesl dětem skromné dárky. Nejčastěji to bylo zimní oblečení.

3 nápoje, které neodmyslitelně patří k Vánocům. Zkusíte některý?

Někde také, kromě Ježíška, chodila „štědrá bába“, která měla nadílku pro hospodáře a muže.

A aby se to samo vyrovnalo, tak na oplátku zase v podvečer Nového roku nadílel „štědrý dědek“ hospodyni a ženám v domácnosti. Prostý lidský rozum na to přišel sám a nemuselo k tomu přijít nařízení z Vídně (bylo to za Rakouska-Uherska), jako nám teď chodí ohledně jiných „důležitých“ věcí a chování z Bruselu.

Ještě v 19. století byl zvyk po štědrovečerní večeři dělat z jablek, sušených švestek, kaštanů a ořechů pomocí drátu různé figurky. Byla k tomu však potřeba určitá zručnost a fantasie. Dnes jsou tyto figurky ze sušených švestek – Zwetschgenmänner („švestkoví mužíčci“) k vidění na vánočních trzích v Německu.

Barevné trendy na Vánoce 2018. Víme, čím stoprocentně zabodujete

Koleda

Pastýři chodili na Štědrý večer na koledu. Leckde zatroubili na dlouhou troubu vyrobenou z habrového nebo dubového dřeva a zazpívali: „Nesem vám noviny….“. Štědré hospodyně je obdarovaly jablkem, houskou, koláči a někdy i penězi.

I ponocní, když odtroubili určenou hodinu, chodili koledovat po staveních.

Jmelí jako dávný staročeský zvyk. Víte, odkud se vzalo?

Betlém

Na Štědrý večer, někde ale i dříve, stavěl se betlém. V 19. století sev každém kupeckém krámě prodávaly pestré archy jesličkové. Podle pamětníků zářilo z očí dětí štěstí, když si takový arch mohly za 2 krejcary koupit. Pak s radostí vystřihovaly postavičky z archu, vzadu přilepily dřívko, aby se mohla figurka zapíchnout do mechu. Ke správnému betlému patří: svatá rodina, dále vůl, oslík a chlév Vše ostatní jsou doplňky.

Co to příště zkusit jinak? Vánoční stromek v květináči vám může vydržet i několik let

Vánoční stromeček

Nejstarší zmínka o něm je z r. 1508 (kazatel Geiler z Kaiserberku). Počátkem 17. století církev souhlasí s tímto obyčejem. V Praze poprvé zazářil roku 1820. Strojení vánočního stromečku se začalo rozšiřovat v 90. letech 19. století. Zpráva o stromečku, který je osvětlený svíčkami, brzy vešla ve známost a v dalších letech ho již měly měšťanské rodiny jako součást Vánoc. Postupem doby se objevil i na venkově.

Protože vesnické světnice nebyly moc velké, zavěšoval se, kvůli místu, na stropní trám nad stolem. Děti na něj věšely panenská jablíčka, která byla menší oproti jiným a výrazně červená. Dále pak ořechy, pečené cukroví, řetězy z barevného papíru a svaté obrázky, které dostávaly pilné děti ve škole při vyučování náboženství nebo po mši v kostele.

Do doby, než začala druhá světová válka, stromeček se zdobil povětšinou domácími ozdobami a pečivem. Pak kupovanými skleněnými ozdobami a čokoládovými figurkami. V současné době se strojí vánoční stromek či strom ve všech obcích a rodinách, kromě těch, kde jim to víra zakazuje, např. u jehovistů.

Vánoce dříve a dnes. Vzpomínáte ještě na kovový stromeček?

Půst

Adventní půst končil na Štědrý večer východem první hvězdy. Pak následovala slavnostní večeře. Před ní se všichni modlili. Poděkovali za všechno dobré, co je v předchozím roku potkalo. Na Nový rok, který začínal 25. prosince jako součást Vánoc a oslav narození Ježíše Krista, prosili o požehnání v novém roce. Přáli si, aby se všichni sešli příští rok u štědrovečerní večeře.

Na Štědrý den v Praze do zoo, botanické nebo útulku

Některé pověry spojené se Štědrým večerem:

 • počet sedících u večeře musí být sudý. Když byl v rodině lichý počet lidí, tak byli předem zváni hosté, aby počet večeřících této pověře odpovídal
 • po večeři se rozkrajovala jablka
  • když měl jaderník podobu kříže, znamenalo to nemoc nebo dokonce smrt
  • když byla podoba hvězdy, věštilo to štěstí a úspěch majitele
  • červivé jablko nebo zkažené jádro rozlousknutého ořechu věštilo nepřízeň osudu
 • lití olova do vody – podle ztuhlého tvaru se předpovídala budoucnost
 • pouštění skořápek od vlašských ořechů s malými svíčkami, které představovaly chlapce a děvče – pokud se přiblížily, bylo to dobré znamení

FOTO: Vánoční dárky a další zvyky

Vánoční dárky a další zvyky - LETEM SVĚTEM-ROZKVĚT 1940Vánoční dárky a další zvyky - ARCHIV AUTORA – SVATÉ OBRÁZKY – 3aVánoční dárky a další zvyky - BESEDA NAŠÍ RODINY 7-12-45Vánoční dárky a další zvyky - LETEM SVĚTEM 1936Vánoční dárky a další zvyky - – LETEM SVĚTEM 22-12-36 – – VÁNOCE POŠ´TÁCI
Další fotky
Vánoční dárky a další zvyky - ARCHIV AUTORA – 1Vánoční dárky a další zvyky - ARCHIV AUTORA – 2Vánoční dárky a další zvyky - ARCHIV AUTORA – SVATÉ OBRÁZKY – 1Vánoční dárky a další zvyky - ARCHIV AUTORA – SVATÉ OBRÁZKY – 1aVánoční dárky a další zvyky - ARCHIV AUTORA – SVATÉ OBRÁZKY – 1cVánoční dárky a další zvyky - ARCHIV AUTORA – SVATÉ OBRÁZKY – 1dVánoční dárky a další zvyky - ARCHIV AUTORA – SVATÉ OBRÁZKY – 2Vánoční dárky a další zvyky - ARCHIV AUTORA – SVATÉ OBRÁZKY – 2aVánoční dárky a další zvyky - ARCHIV AUTORA – SVATÉ OBRÁZKY – 2dVánoční dárky a další zvyky - ARCHIV AUTORA – SVATÉ OBRÁZKY – 2eVánoční dárky a další zvyky - ARCHIV AUTORA – SVATÉ OBRÁZKY – 3cVánoční dárky a další zvyky - ARCHIV AUTORAVánoční dárky a další zvyky - BESEDA NAŠÍ RODINY 7-12-45Vánoční dárky a další zvyky - BESEDA NAŠÍ RODINY 13-12-46Vánoční dárky a další zvyky - betlém – herbia.czVánoční dárky a další zvyky - img102Vánoční dárky a další zvyky - LITÍ OLOVA – CS.WIKIPEDIA.ORGVánoční dárky a další zvyky - OZVĚNY 1939Vánoční dárky a další zvyky - Panenské české – Prodej stromkůVánoční dárky a další zvyky - Panenské jablíčko – wikipediaVánoční dárky a další zvyky - ´Zlatoušek´ na zemi, nikoli na stěně – Kudy z nudyVánoční dárky a další zvyky - Vánoce koncem 19. st. – wikipedia
 • komu prvnímu zhasne svíčka na skořápce, ten zemře
 • házení střevíce zády ke dveřím prováděla neprovdaná děvčata– pokud špička směřovala ke dveřím, děvče se mělo do roka vdát, pokud ne, zůstane ještě rok svobodná
 • příští rok zemře, kdo první vstane od večeře, aniž všichni dojedli
 • zbytky jídla, hlavně skořápky od vajec a zbytky od ovoce, byly zakopány u ovocného stromu, aby byla bohatá úroda nebo do země, aby dobře rodila
 • dávalo se myším trochu obilí do stodoly s přáním, aby si ostatního obilí nevšímaly
 • kdo na Štědrý večer nahý třikrát oběhne hřbitov, dostane se mu takové moci, že pozná, kdo příští rok zemře.
Včera, 13:30
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
Včera, 07:47
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
Včera, 07:43
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 07:43
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
22.7.2021
Režisér F. A. Brabce představil svůj nový film s názvem Gump – pes, který naučil...
22.7.2021
Desetiletý Thomas Waller se rozhodl pro dobrou věc. Aby pomohl nemocným dětem, které kvůli rakovině...
22.7.2021
Za bílého dne a za účasti mnoha svědků znásilnil neznámý mladík patnáctiletou dívku. Policie nyní...
22.7.2021
Devětatřicetiletý Australan měl už dost pobytu v povinné karanténě. Z hotelového pokoje v Perthu utekl...
22.7.2021
Sedmnáctiletý Brazilec zastřelil osmnáctiletá dvojčata. Celou vraždu si natáčel a pouštěl v přímém přenosu na...
22.7.2021
Velká Británie zažívá na své poměry nevídaně horké dny. Doplácí na to například někteří studenti,...
Reklama